Fotó: Veres Nándor
Szűk körben tartottak rövid megemlékezést hétfőn délután Csíksomlyón, a Fodor-ház udvarán felállított Székely Hadosztály-emlékműnél. Mint elhangzott: 102 éve a Kolozsváron tartózkodó székely tartalékos tisztek fejéből pattant a székelyföldi toborzás ötlete.
2020. november 30., 17:102020. november 30., 17:10
2020. november 30., 19:062020. november 30., 19:06
„Több mint száz évvel ezelőtt ilyenkor székely hazafiak elindultak Kolozsvár felé, hogy egy újabb próbálkozás árán hátha meg tudják védeni szülőföldjüket, szeretteiket a túlerőben levő és már betört román csapatoktól.
– fogalmazott a mindenki által csak Tisztiként ismert Gergely István. Az egykori csíksomlyói plébános, az árvaházakból kinőtt fiatalokat segítő Csibész Alapítvány létrehozója hozzátette:
Fotó: Veres Nándor
Az eseményen Csapai Árpád egyetemi lelkész felidézte, hogy az 1800-as évek végén már a közvélekedés is érezte, hogy az országhatárokat jelezni kell valamilyen formában. „Az akkori történelmi helyzet világossá tette, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia hatalmas területen fekszik, így több országnak is fájt rá a foga” – mondta. Kiemelte:
Fotó: Veres Nándor
„Mégis sikerült hónapokig visszatartani a Szineváraljától Bölényesig terjedő szakaszon a demarkációs vonalakon betódulni szándékozó egységeket. Mi ezt az egész történetet kötelesek vagyunk Isten elé vinni és meghatározni, miben kell határt szabnunk mai korunkban”. Rámutatott:
Fotó: Veres Nándor
A közös imákat követően a magyar és székely himnuszok eléneklése alatt ünnepélyesen felvonták a magyar lobogót.
Az emlékműnél koszorút helyezett el Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, Hargita megye tanácsának elnöke, Borboly Csaba, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője, Tóth László, továbbá Tánczos Barna szenátor-, illetve Hajdú Gábor parlamenti képviselő-jelöltek.
Fotó: Veres Nándor
A Székely Hadosztályról
A Székely Hadosztály kimondott célja, összetartó ereje az ország területi integritásának, Erdélynek, Székelyföldnek a fegyveres védelme volt. Nem teljesíthette azonban be hivatását, aminek a legfőbb oka a fegyveres honvédelem eszméje mögül hiányzó egyértelmű politikai akarat. (Gottfried Barna, történész)
A Központi Választási Iroda (BEC) sorshúzással állapította meg az államfőjelöltek szavazólapon elfoglalt helyét.
A Központi Választási Iroda (BEC) sorshúzással állapította meg az államfőjelöltek szavazólapon elfoglalt helyét. Lássuk, kinek hogyan kedvezett a szerencse.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
A karcfavi focicsapat is részt vett a kalákában a hétvégén: a focisták segítettek a helyi önkéntes tűzoltóknak, hogy újrafedjék a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét. A munkából kivették a részüket a karcfalvi és csíkjenőfalvi lakók is.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
szóljon hozzá!