Itthon is van igény a szakmunkásokra, de ennek ellenére sok végzős külföldre távozik
Fotó: Veres Nándor
A csíki szakiskolákban idén végző, szakmát tanuló végzősök többsége külföldön próbálna szerencsét tanulmányai befejeztével – vetítettek előre a lapunk által megkérdezett iskolaigazgatók. Szerintük a diákok döntő többsége csak rövid távra tervez a határon túl, később hazatérnek és itthon hasznosítják a kint tapasztaltakat.
2017. május 16., 12:422017. május 16., 12:42
„Az elmúlt évek tapasztalata alapján, a végzőseink kilencven százaléka külföldön próbált szerencsét a ballagást követően. Idén is hasonló arányra számítunk” – mondta érdeklődésünkre Kajtár Csaba, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Szakközépiskola igazgatója.
A tanintézetben agroturisztikai képzésen vesznek részt a szakmát tanuló diákok, a megszerzett tudást pedig leginkább az otthoni gazdaságokban hasznosíthatják, mivel a térségben nincsenek nagyobb gazdasági vállalkozások – mutatott rá az intézményvezető.
Az is előfordul, hogy az otthon nagyobb gazdasággal rendelkező végzősök is nyugatabbra próbálnak szerencsét. Ez nem föltétlenül rossz, hiszen meglátják, hogy ott hogyan is működik a gazdálkodás” – fejtette ki Kajtár. Ugyanakkor megjegyezte, az iskola korábbi diákjaival beszélve úgy tapasztalta,
– számolt be tapasztalatairól Györffy Ildikó, a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola igazgatója. Ebben a tanintézetben esztergályosok, autószerelők és villanyszerelők végeznek idén. Mint mondta, noha az itthoni vállalkozások rengeteg munkalehetőséget ajánlanak fel a diákoknak, ők az anyagi vonzatra hivatkozva máshol próbálkoznak. Igaz – tette hozzá –,
Az intézményvezető arra is kitért, hogy akik külföldre mentek dolgozni, egy bizonyos idő után a legtöbben hazatértek.
Szén János, a csíkszeredai Kós Károly Építőipari Szakközépiskola igazgatója úgy véli, a szakmát tanuló diákjaik többsége külföldre megy dolgozni, miután befejezte tanulmányait. Mint mondta,
A tanintézetben kőműves, vízgázszerelő, illetve ács-asztalos képzések vannak. Az igazgató szerint a térségbeli cégek tavasszal keresik leginkább a szakmunkásokat, viszont a tanulók záróvizsgája nyár közepén van. Épp ezért, az a diák, akit a cégeknél való szakmai gyakorlatait követően nem alkalmaznak a ballagás után, sokkal nehezebben kap itthon munkát.
Igény szakmunkásokra
Miklós Csaba, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség szakoktatásért felelős tanfelügyelője úgy látja, a helyi vállalkozásoknak, cégeknek nagy az igényük a szakmunkásokra. „Sok visszajelzést hallok ezzel kapcsolatban. Azáltal, hogy a diákok a tanulmányaik alatt gyakorlatoznak egy cégnél, nagy az esély, hogy később alkalmazzák is őket. Számukra van biztos hely, így sokan élnek is vele” – magyarázta.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 44,21 százalékos feldolgozottsága alapján (8880 jegyzőkönyv) Nicușor Dan független jelölt a szavazatok 50,05 százalékát (1 503 742 voks) szerezte meg az elnökválasztás második fordulójában.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!