Lepusztult kazánház az egyik székelyföldi városban. Mi legyen az újabb rendeltetésük?
Fotó: Gábos Albin
A korábban távhőt előállító, fűtés és meleg vizet biztosító kazánházak jó része mára szükségtelenné vált a székelyföldi városokban. Jó esetben sikerült ezeket átépíteni, és egyesek új funkciót, rendeltetést kaptak, közösségi célokat szolgálva, de többet lebontottak, vagy romos, omladozó emlékei maradtak a megszűnt, versenyképtelenné vált távhőrendszereknek.
2019. március 03., 11:352019. március 03., 11:35
2019. március 03., 15:182019. március 03., 15:18
A hatékony, kevésbé környezetszennyező távhőszolgáltatás a szakértők szerint a jövő fűtési megoldását jelenti a városokban élők számára.
Hogy mi lett az egypártrendszer idején felhúzott építményekkel, ahol egykor kazánok dübörögtek? Vannak kedvezően, illetve kevésbé jó végződött történetek, máshol még az új funkciókat keresik ezek számára.
Sepsiszentgyörgyön a székelyföldi városok többségével ellentétben a korszerűtlen távhőszolgáltatási hálózat felújítására nem költöttek jelentős összegeket, így az mintegy húsz éve leállt. A meglévő kazánházakat a város igyekezett különböző célokra hasznosítani, átépíteni, de ez nem volt egyszerű folyamat – néha több mint tíz évre is szükség volt a változáshoz. Az egykor a megyei kórházat is kiszolgáló volt fűtőház épületében például vállalkozásfejlesztési céllal inkubátorházat alakítottak ki, a vasút- és távolsági autóbusz-állomáshoz közeli kazánház iskolai tornateremként működik, a belvárosban pedig egy óvodát bővítettek az egykori hőközponttal – több tanterem, és tornaterem is helyet kapott ennek köszönhetően.
Szintén új rendeltetést kapott az Őrkő negyedi Néri Szent Fülöp Iskola melletti kazánház, amely átépítése után az iskola számára is használható multifunkcionális épület lett. A Szemerja negyedben egy másik hőközpontot jelentős magántőke bevonásával, egy egyesület közreműködésével asztalitenisz edzőteremmé alakítottak át, két omladozó épületet ugyanakkor lebontottak. Egy másikat, amely a Bod Péter Megyei Könyvtár mögött található átadtak a megyei tanácsnak átalakítás céljából, de nem sikerült rá finanszírozást szerezni – tájékoztatott kérdésünkre Tóth-Birtan Csaba alpolgármester, aki elmondta azt is, hogy egy másik épületnek nemrég szerettek volna pályázat útján új rendeltetést adni, de mivel visszaigényelték a területet a tulajdonosok, nem lehetett továbblépni, és elálltak ettől a szándéktól. ,,Az átalakítások nem voltak egyszerűek, vagy magántőke bevonásával, vagy pályázati támogatással igyekezett a város ezt megoldani” – értékelt az elöljáró. Szerinte most kissé nehezebb is lenne ez, mert az építési szabványok időközben változtak, és lehet, hogy egy szakértői vizsgálat azt az eredményt hozná, hogy az elhagyott épületek már nem használhatók fel más célokra, és le kellene ezeket bontani.
Marosvásárhelyen a távhőszolgáltatást korábban biztosító cég 2010-ben bekövetkezett csődje a biztos pusztulásba vitte a meglévő rendszert.
,,Amikor elindult a csődeljárás a szolgáltató ellen, a kazánházak értékesítése a felszámoló cég hatáskörébe került, mert az ő tulajdona volt az eljárási törvények értelmében. Mi szerettünk volna megtartani épületeket, bölcsődét is kellett volna létrehozni, vagy közösségi érdeket szolgáló helyszíneket kialakítani, de nem volt erre mód. Ami még tulajdonunkban van, az a kövesdombi, villamos energia előállítására is készült kogenerációs rendszer – ezt megpróbáltuk értékesíteni, de akkora kapacitásról van szó, hogy az országban ilyen méretű befektetések már nincsenek. Megpróbáltuk a megyei sürgősségi kórház méretére beállítani, de ott sem volt szükség erre” – vázolta helyzetet Csegzi Sándor volt alpolgármester, aki jelenleg a polgármester tanácsadója. Ő úgy véli, hogy
Fotó: Gábos Albin
Hargita megye a fentebb említett helyzetekhez viszonyítva még jól tartja magát, ami a távhőszolgáltatás működtetését illeti. Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson minden kazánház eredeti rendeltetésének megfelelően üzemel, a távhőrendszerek ügyfeleit szolgálja ki. Csíkszeredában egy kissé más a helyzet, mivel az elmúlt évek jelentős lemorzsolódása miatt a távhőt használók száma alaposan megcsappant, ugyanakkor a szerteágazó rendszert a hőközpontok összekapcsolásával igyekezett hatékonyabbá tenni a városvezetés. Az összekötés azt is jelentette, hogy a hőközpontok egy része nem állít elő hőenergiát, és a korábbi létesítmények egyharmadának működtetésére van szükség.
A már nem használt kazánházak egy része más célokat szolgál, a Gál Sándor és Borvíz utcák kereszteződésében levő például a Csíki Játékszín kellékeinek raktára lett – közölte kérdésünkre Füleki Zoltán. Csíkszereda alpolgármestere azt is elmondta, a Vadász utcai kisebb hőközpontot a Hargita megyei önkormányzatnak adják át, a Nagy István Művészeti Középiskola tornatermének építéséhez szükséges területért cserébe. A Szív utcai nagyobb hőközpont esetében, amely nincs használatban, még nem dőlt el, hogy továbbra is ez marad a funkciója, vagy más célokra használják majd – tudtuk meg. Ugyanakkor a berendezések megmaradtak. ,,Minden kazánházunkban – kettőt kivéve – ott vannak a hőcserélő modulok, szivattyúk, ha a kazán nem is működik, mivel az összekötés megtörtént. Nekünk ezekre még szükségünk van” – fejtette ki az alpolgármester.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
1 hozzászólás