Többe kerül a mindennapi betevő
Fotó: Pinti Attila
A búza és a liszt árának alakulása elkerülhetetlenné tette a kenyér drágulását, sokan máris megemelték áraikat. Csíkszeredában több pékipari vállalkozás is jelentősen drágított.
2017. április 11., 10:472017. április 11., 10:47
2017. április 11., 10:592017. április 11., 10:59
Jelenleg egy tonna búza tíz százalékkal drágább, mint tavaly, most 780–800 lejbe kerül. A liszt ára 850 lejről 1000 lejre nőtt tonnánként. Mint Aurel Popescu, a malom- és sütőipari munkáltatók szervezete, a Rompan elnöke múlt héten az Agerpres hírügynökségnek elmondta, akár 10 százalékkal is drágulhat a kenyér, ennek pedig több oka van.
A búza ára március elsejétől 7–8 százalékkal nőtt a megnövekedett exportigények miatt.
A minimálbér 1450 lejre való emelésével nőtt az alkalmazottak utáni kiadások összege.
A villamosenergia és a földgáz ára is emelkedett tavalyhoz képest.
– magyarázta a Rompan elnöke, aki úgy tudja, egyes pékségek már megemelték az árakat.
Elkerülhetetlen a drágítás Diószegi László, a nevét viselő pékség tulajdonosa szerint is – elsősorban ő is az alapanyag árát és a munkaerővel járó költségek megemelkedését említette lapcsaládunk megkeresésére. Közölte, május 1-jétől átlag 10 százalékkal emeli az árait, ez a különböző termékekre 8–11 százalékos drágítást jelent, mert kerek végösszegeket számoltak. Emlékeztetett, hogy öt éve nem drágított, sőt az áfacsökkentéskor visszavette az árakat, így a 9 lejes kenyeret 8 lejért adta. Most ez a kenyér újra 9 lejbe kerül, tehát visszajutottunk az áfacsökkentés előtti árakhoz, mondta Diószegi László.
Somodi Kinga, a csíkszeredai Harmopan Rt. marketingfelelőse kérdésünkre elmondta,
Erre a lépésre azért volt szükség, mert emelkedett a búza ára, drágább lett a liszt, ugyanakkor hozzájárult az is, hogy megemelték a fizetéseket. Az egy kilós fehér vekni például 3,30 lejről 4,50 lejre drágult (26 százalékos áremelkedés), a pityókás házikenyerek ára pedig 4,20–4,85 lejről 4,50–5,50 lejre emelkedett.
A nagyok eddig bírták. Csíkszereda legtöbb üzletében drágábban jutunk hozzá a kenyérhez
Fotó: Pinti Attila
Február végén, illetve március elején drágítottak a Prima Pék Kft-nél is. Csorba Ferenc, a pékség ügyintézője a minimálbér emelésével indokolta intézkedésüket, ugyanakkor kihangsúlyozta, két és fél éve nem drágítottak. Most átlagban 7,5–8 százalékkal emelték az árakat, például 3 lej lett az egy kilós vekni, amelynek korábban 2,90 lej körüli volt az ára.
A csíkszentmártoni Bocskor Pékség a múlt héten vezette be új árait. Bocskor István pékségtulajdonos megkeresésünkre elmondta, négy éve nem drágítottak, azóta sok szolgáltatás árának növelését „nyelték le”, és bár a vásárlókat érzékenyen érinti, most megért az ideje a drágításnak. Mint magyarázta, hatványozottan hozzájárult az intézkedéshez a munkabérek növelése, és nem csak kimondottan a legutóbbi, hanem az utóbbi négy évben bevezetett fizetésemelések. Ugyanakkor, hozzátette, amikor az alapanyag ára 10–20 banival nőtt vagy csökkent, azt még nem vezették be a végtermék árába, de mivel most annak ára emelkedő tendenciát mutatott, befolyásolta a drágulást.
Csökkent a kenyérfogyasztás
Romániában csökkent az elmúlt években a kenyérfogyasztás mértéke: egy év alatt az egy főre eső 98 kilogrammos fogyasztás visszaesett 96 kilogrammra, de még mindig az európai átlag fölött van, amely 82 kg/fő/év. Az ország pékségei havonta összesen mintegy 180 ezer tonna kenyeret adnak el. A malom- és sütőiparban 80 ezer alkalmazott dolgozik, az iparágnak évente 2,5 milliárd eurós belföldi forgalma van.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
szóljon hozzá!