Fotó: Haáz Vince
Románia legkorszerűbb, legmodernebb felszerelésekkel ellátott koszorúér-betegség kezelő egysége működik a marosvásárhelyi „nagykórház” kardiológiai osztályán, ami jelentősen növeli a sürgősségi szívpanaszokkal ide kerülő betegek túlélési és felépülési esélyeit. Szintén jó hír, hogy a november elsejei kormányülésen öt új regionális kórház építéséről született döntés, s ezek közül az egyik Vásárhelyen lesz.
2017. november 03., 14:382017. november 03., 14:38
A marosvásárhelyiek által „nagykórház” néven ismert Megyei Sürgősségi Kórház 7. emeletén, a kardiológiai részleg keretében kialakított, a román elnevezés alapján USTACC-nek rövidített koszorúér-betegség kezelő egység a legkorszerűbb szakosztály az országban, a legmodernebb felszereléssel látták el.
Fotó: Haáz Vince
A klinikai részleg vezetője, Theodora Benedek elmondta, az USTACC létrehozása a szívpanaszok miatti sürgősségi beavatkozáson átesett személyek optimális kezelésének elengedhetetlen része, hiszen szaktanulmányok bizonyítják, hogy
„Az egység kialakítása önmagában nem lenne elegendő, ez egy folyamat és egy rendszer része, amelyhez hozzátartozik a szakemberek és asszisztensek képzése, a kezelési algoritmus kidolgozása és a hálózati infrastruktúra létrehozása is. A betegek túlélése ettől függ.
Fotó: Haáz Vince
– ismertette a klinikavezető Benedek Imre kardiológus főorvos társaságában.
Fotó: Haáz Vince
Az USTACC-ek létrehozásáról öt évvel ezelőtt döntött az egészségügyi minisztérium, méghozzá úgy, hogy kötelezővé tette minden olyan kórház számára, amely részt vesz az országos kardiológiai programban. Ennek az elvárásnak még nem sikerült minden érintett intézménynek megfelelnie,
A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere, Claudiu Puiac elmondta, az országban két regionális sürgősségi kórház rendelkezik az IA besorolással, a marosvásárhelyi mellett a konstancai. Marosvásárhelyen pedig „elsőként léptek”, amikor a neurológiai részleg 70 ágyából 19-et, illetve a kardiológiai részleg 30 ágyából tízet a két létszükségletű kezelési egység kialakítására irányítottak át, és ennek érdekében átszervezték, átépítették a kórház hetedik emeletét.
Fotó: Haáz Vince
A november elsejei kormányülésen öt új regionális kórház építéséről szóló döntés született. Az elképzelés szerint
A hatóságok szerint legelőször a finanszírozásra keresnek megoldásokat, és amennyiben kormányszintű bankkölcsön felvételét látják szükségesnek, akkor ez csak a államadósságra vonatkozó törvények betartásával lesz lehetséges. Emellett tárgyalásokat kezdeményeznek a helyhatóságokkal, hogy azonosítsák azokat a területeket, ahol az új regionális kórházakat felépíthetik.
Fotó: Haáz Vince
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!