
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat orvosai talán majd csak októberben jönnek Székelyföldre. Archív
Fotó: Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat
A bürokrácia útvesztőjébe bonyolódott bele a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ), ezért kellett lemondaniuk a május 11–18. között Székelyföldre tervezett útjukat. A zömmel anyaországi orvosok 1991 óta évente kétszer végeznek ingyenes szűrővizsgálatokat Hargita megyében. Ezúttal a felülhitelesítésen múlt a látogatás.
2019. május 14., 22:052019. május 14., 22:05
2019. május 14., 22:302019. május 14., 22:30
Közleményben jelentette be az NGYSZ sajtóirodája, hogy a Román Orvoskamara által kiadandó működési engedélyek nem készültek el időre, ezért lemondják tavaszi székelyföldi útjukat. „A Gyermekmentő Szolgálat munkája során mindig minden ország előírásait teljesíti, másképp nem is tehetne. Így természetesen a romániai szabályozást is betartjuk. 1991 óta, első utunktól kezdve mindig úgy indulunk el az orvoskörútra, hogy látogatásunkat, programunkat bejelentjük, működésünkhöz engedélyt kérünk. A ’90-es években a mindenkori román egészségügyi miniszterrel egyeztettünk, a 2000-es években ezt a feladatot a Román Orvoskamara vette át” – közölte Pethő Zsófia sajtóreferens.
Nem eléggé hiteles a közjegyző?
A Román Orvoskamara által kért engedélyeztetés teljesen rendben van, magyarázta lapunknak Edvi Péter, az NGYSZ alapítója, vezetője. Hozzátette, az Európai Unió minden országában vannak ilyen előírások, viszont a legtöbb országban sokkal egyszerűbb a procedúra, mint Romániában. „Be kell nyújtani minden részt vevő orvosnak, asszisztensnek a diplomáját, személyijét stb., ezeket hivatalos fordítónál kell lefordíttatni román nyelvre, közjegyzővel hitelesíttetni, de a hitelesített anyagot még felül kell hitelesíteni, amit a követség, a belügyminisztérium vagy az igazságügy-minisztérium tud elvégezni. Ez külön macera.
– elevenítette fel az előzményeket a szakember. Az engedélyeket kiállítják, de csupán e hét csütörtökön-pénteken lesznek meg, így a szervezet az orvosokra való tekintettel nem vállalta a látogatást.
A papírmunka mindenekelőtt. A magyarországi orvosok munkája elcsúszott a bürokrácián. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Túl sok felesleges papírmunka
„Rendkívül bürokratikus a romániai rendszer. Nem vagyok biztos benne, hogy olyan fontos egy közjegyzői hitelesítést felülhitelesíteni, miként abban sem, hogy mindenről külön igazolást kell hozni” – jegyezte meg dr. Edvi Péter. Példaként megemlítette: a hölgyeknél névváltás esetén a belügyminisztériumtól kell külön igazolást kérni, holott az ún. jónévigazolásban ez már eleve benne van. „Romániában külön van orvoskamara, fogorvoskamara és asszisztensi kamara, ami azt jelenti, hogy mindenhova külön kellett benyújtani a dokumentumokat.
Nem tud mindenki románul, de mindenki kiváló fogorvos, aki velünk jön, és mindig van velünk olyan személy, aki fordít, ha erre szükség van. Egyébként az esetek többségében erre nincs szükség” – mondta. Hozzátette, a dokumentáció összeállítása sok időbe, energiába és nem utolsósorban pénzbe kerül. „Ezt természetesen megcsináljuk, mert tudomásul vesszük, hogy ezek a román törvények. Márciusban elkezdtük a folyamatot, ez mindig így szokott történni.
– fogalmazott az NGYSZ vezetője. Hangsúlyozta, a tavaszi székelyföldi vizsgálatokra sok olyan pácienst jegyeztek elő, akik korábban magyarországi kezelésen, műtéten voltak. Ilyen esetben arra buzdítja az érintetteket, hogy vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.
Fotó: Veres Nándor
Végre betartják a törvényt
A Román Orvoskamara a korábbi években valóban engedékenyebben kezelte az ilyen jellegű jóváhagyások kérvényezését, jegyezte meg Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője is közbenjárt az NGYSZ ügyében, ám meglátása szerint
„Az ügyintézésben ahogyan csak tudtunk, segítettünk: a megyei önkormányzat, a közegészségügyi igazgatóság, a megyei orvoskamara.
– mondta az intézményvezető. Hozzátette, az engedélyeztetési folyamatnak van létjogosultsága, az sem róható fel az állami szerveknek, hogy „egyszer megpróbálják betartani a szabályokat”. Az eset egyébként nem egyedi – tudtuk meg.
– fogalmazott Tar Gyöngyi.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat évente kétszer, rendszerint májusban és októberben látogat Székelyföldre. Ilyenkor több helyszínen is ingyenes szűrővizsgálatokra és fogorvosi kezelésre várják a 18 évnél fiatalabbakat.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!