
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat orvosai talán majd csak októberben jönnek Székelyföldre. Archív
Fotó: Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat
A bürokrácia útvesztőjébe bonyolódott bele a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ), ezért kellett lemondaniuk a május 11–18. között Székelyföldre tervezett útjukat. A zömmel anyaországi orvosok 1991 óta évente kétszer végeznek ingyenes szűrővizsgálatokat Hargita megyében. Ezúttal a felülhitelesítésen múlt a látogatás.
2019. május 14., 22:052019. május 14., 22:05
2019. május 14., 22:302019. május 14., 22:30
Közleményben jelentette be az NGYSZ sajtóirodája, hogy a Román Orvoskamara által kiadandó működési engedélyek nem készültek el időre, ezért lemondják tavaszi székelyföldi útjukat. „A Gyermekmentő Szolgálat munkája során mindig minden ország előírásait teljesíti, másképp nem is tehetne. Így természetesen a romániai szabályozást is betartjuk. 1991 óta, első utunktól kezdve mindig úgy indulunk el az orvoskörútra, hogy látogatásunkat, programunkat bejelentjük, működésünkhöz engedélyt kérünk. A ’90-es években a mindenkori román egészségügyi miniszterrel egyeztettünk, a 2000-es években ezt a feladatot a Román Orvoskamara vette át” – közölte Pethő Zsófia sajtóreferens.
Nem eléggé hiteles a közjegyző?
A Román Orvoskamara által kért engedélyeztetés teljesen rendben van, magyarázta lapunknak Edvi Péter, az NGYSZ alapítója, vezetője. Hozzátette, az Európai Unió minden országában vannak ilyen előírások, viszont a legtöbb országban sokkal egyszerűbb a procedúra, mint Romániában. „Be kell nyújtani minden részt vevő orvosnak, asszisztensnek a diplomáját, személyijét stb., ezeket hivatalos fordítónál kell lefordíttatni román nyelvre, közjegyzővel hitelesíttetni, de a hitelesített anyagot még felül kell hitelesíteni, amit a követség, a belügyminisztérium vagy az igazságügy-minisztérium tud elvégezni. Ez külön macera.
– elevenítette fel az előzményeket a szakember. Az engedélyeket kiállítják, de csupán e hét csütörtökön-pénteken lesznek meg, így a szervezet az orvosokra való tekintettel nem vállalta a látogatást.
A papírmunka mindenekelőtt. A magyarországi orvosok munkája elcsúszott a bürokrácián. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Túl sok felesleges papírmunka
„Rendkívül bürokratikus a romániai rendszer. Nem vagyok biztos benne, hogy olyan fontos egy közjegyzői hitelesítést felülhitelesíteni, miként abban sem, hogy mindenről külön igazolást kell hozni” – jegyezte meg dr. Edvi Péter. Példaként megemlítette: a hölgyeknél névváltás esetén a belügyminisztériumtól kell külön igazolást kérni, holott az ún. jónévigazolásban ez már eleve benne van. „Romániában külön van orvoskamara, fogorvoskamara és asszisztensi kamara, ami azt jelenti, hogy mindenhova külön kellett benyújtani a dokumentumokat.
Nem tud mindenki románul, de mindenki kiváló fogorvos, aki velünk jön, és mindig van velünk olyan személy, aki fordít, ha erre szükség van. Egyébként az esetek többségében erre nincs szükség” – mondta. Hozzátette, a dokumentáció összeállítása sok időbe, energiába és nem utolsósorban pénzbe kerül. „Ezt természetesen megcsináljuk, mert tudomásul vesszük, hogy ezek a román törvények. Márciusban elkezdtük a folyamatot, ez mindig így szokott történni.
– fogalmazott az NGYSZ vezetője. Hangsúlyozta, a tavaszi székelyföldi vizsgálatokra sok olyan pácienst jegyeztek elő, akik korábban magyarországi kezelésen, műtéten voltak. Ilyen esetben arra buzdítja az érintetteket, hogy vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.
Fotó: Veres Nándor
Végre betartják a törvényt
A Román Orvoskamara a korábbi években valóban engedékenyebben kezelte az ilyen jellegű jóváhagyások kérvényezését, jegyezte meg Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője is közbenjárt az NGYSZ ügyében, ám meglátása szerint
„Az ügyintézésben ahogyan csak tudtunk, segítettünk: a megyei önkormányzat, a közegészségügyi igazgatóság, a megyei orvoskamara.
– mondta az intézményvezető. Hozzátette, az engedélyeztetési folyamatnak van létjogosultsága, az sem róható fel az állami szerveknek, hogy „egyszer megpróbálják betartani a szabályokat”. Az eset egyébként nem egyedi – tudtuk meg.
– fogalmazott Tar Gyöngyi.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat évente kétszer, rendszerint májusban és októberben látogat Székelyföldre. Ilyenkor több helyszínen is ingyenes szűrővizsgálatokra és fogorvosi kezelésre várják a 18 évnél fiatalabbakat.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!