Fotó: Pál Árpád
Hosszú évtizedek óta nem mértek olyan magas hőmérsékletet júliusban Székelyudvarhelyen, mint az elmúlt kedden. A 36,7 Celsius-fokos maximum-hőmérséklettel 88 éves melegrekord dőlt meg.
2024. július 18., 13:312024. július 18., 13:31
Csütörtökkel végét érni látszik a régen nem tapasztalt, napok óta tomboló kánikula az országban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy háromnegyedére.
Mint arról korábban több ízben is beszámoltunk, narancssárga és vörös jelzésű hőségriasztást bocsátott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőre és keddre Románia teljes területére, a hét első napjaiban mért adatok pedig magukért beszélnek, az ország több pontján is melegrekordok dőltek meg a hivatalos mérések szerint.
Székelyudvarhelyen kedden 36,7 Celsius-fokot mértek, amellyel 88 éves júliusi melegrekord dőlt meg:
akkor azonban néhány tizeddel alacsonyabb volt a legmagasabb hőmérséklet, azaz 36,4 Celsius-fok.
A Bucsin-tetőn is megdőlt a korábbi júliusi melegrekord: eddig a 2007-ben mért 28,6 Celsius-fok volt a csúcshőmérséklet, hétfőn és kedden viszont 29 Celsius-fokot mutatott a hőmérők higanyszála.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint összesen 23 helyszínen dőltek meg a júliusban mért melegrekordok az elmúlt napokban.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!