A többszörösen díjazott alkotások mellett ígéretes animációkat is találunk a mostani filmkínálatban
Fotó: Székelyhon-montázs
Különleges animációs filmek, gótikus horror, Bob Dylan-biopic, rendhagyó musical, Arany Pálma-díjas mozi – ezeket a filmeket nem érdemes szerintünk kihagyni a jelenlegi mozikínálatból. Ajánló.
2024. december 26., 19:172024. december 26., 19:17
Amint azt már megszokhattuk, az év eleji filmes díjszezon a legpörgősebb és legizgalmasabb időszak a mozizás szempontjából.
Ilyenkor nem csak a nagy stúdiók év végi és ünnepi blocbusterjeire válthatunk jegyet, hanem
Ebből a kínálatból válogattunk össze tíz olyan filmet, amit szerintünk nem érdemes kihagyni az év végén vagy jövő hét elején ha a hozzánk legközelebb levő mozik a műsorukra tűzik.
Sean Baker filmje nyáron letarolta Cannest és hazavitte a legjobb filmnek járó Arany Pálmát, nemrégiben pedig a széles moziforgalmazásnak köszönhetően mi is megnézhettük, hogy mivel nyűgözte le a filmszakma kinevezett ítészeit a legrangosabb filmfesztiválon. A brooklyni szexmunkás Anora története nem egy újabb Pretty Woman, hanem jóval abszurdabb és szórakoztatóbb annál. Elkényeztetett aranyifjú, tökéletlenkendő oligarcha-verőlegények és egy akaratos, az általa megszerzett titulushoz a végsőkig ragaszkodó fiatal nő sokszor tettlegességig fajuló harcait követhetjük végig a film közel két és fél órás játékideje alatt, és sosem tudhatjuk, hogy mi fog történni a következő pillanatban. Az Anorát tényleg látni kell, hiszen sokat fogunk még hallani az idei díjszezonban, sőt még az is lehet, hogy ez az alkotás kapja majd a legjobb filmnek járó Oscar-díjat.
• Videó: Tiff Trailers
Hugh Grant főszereplésével készült a Torontói Filmfesztiválon bemutatott Heretic, Scott Beck és Bryan Woods új lélektani horrorja, amiben két mormon hittérítő lány egy meglehetősen fura férfi, Mr. Reed házába is bekopogtatnak, és bebocsájtást nyernek, innentől pedig egy csavaros horrorsztori veszi kezdetét, ami tulajdonképpen egy labirintussá alakított házban játszódik. Bár ezt a filmet még november végén mutatták be, nem biztos, hogy a széles közösséghez is eljutott, de a csavaros, lélektani horrorok kedvelői érdemes egy próbát tegyenek vele, ha egyébért nem is, de a ’90-es és 2000-es években a romantikus szerepeiről elhíresült, valójában sokkal sokoldalúbb Hugh Grant ördögi alakításáért érdemes moziban megnézni, vagy utólag streamingen pótolni.
• Videó: A24
Sokan már az év egyik legjobb filmjeként emlegetik a francia Jacques Audiard (A próféta, Rozsda és csont) legújabb, sok szempontból rendhagyónak számító, a Cannes-i Filmfesztiválon bemutatott alkotását, ami egy mexikói drogkartell vezetőjének totális átalakulását, ehhez kapcsolódóan pedig négy nő történetét mutatja be bűnügyi thrillerként, de emellett musicales körítésben, amiben a szereplők időnként dalra fakadnak. Az időközben tíz kategóriában is Golden Globe-ra jelölt film biztosan ott lesz a soron következő díjszezon kiemelkedő alkotásai között, már csak az a kérdés, hogy hány Oscar-jelölést sikerül begyűjtenie, és mennyit vált díjra a végén. Ha egy letaglózó és maradandó filmélményre vágynánk, akkor az Emilia Pérezre nagy valószínűség szerint megéri mozijegyet váltani.
• Videó: Tiff Trailers
Mondanánk, hogy ezt nem láttuk jönni, de már évekkel ezelőtt bejelentették, hogy egészestés anime formájában dolgozzák fel a Gyűrűk ura cselekménye előtt mintegy száz évvel játszódó, A rohírok háborúját. Kenji Kamiyama több mint kétórás animációja rendhagyó körítéssel Középföldére kalauzol vissza, és Helm Hammerhand történetét meséli el (akiről a Két torony egyik ikonikus helyszínét, a Helm-szurdokot nevezték el). Helm Hammerhand hangját Brian Cox kölcsönzi, a történet elmesélője pedig nem más lesz, mint Éowyn, akinek szerepére ráadásul Miranda Otto tér vissza, igaz ezúttal csak a hangját kellett adja a produkcióhoz. A Gyűrűk ura világától egyébként nem idegen az animációs formula, elég csak az első, mára már klasszikussá vált Gyűrűk ura és A hobbit-feldolgozásokra gondolni, amik szintén animációkként valósultak meg 1977-ben és 1978-ban.
• Videó: Warner Bros. Pictures
Az élőszereplős Az oroszlánkirály sikere után elkerülhetetlen volt, hogy hasonló kaliberű folytatás készüljön hozzá, ez pedig idén karácsonykor előzménytörténet formájában érkezik a mozikba. A Mufasa és Scar (Zordon) fiatalkoráról szóló film Barry Jenkins (Holdfény, Ha a Beale utca mesélni tudna) rendezésében érkezik és a 2019-ben megjelent elődjéhez hasonlóan itt is CGI használatával elevenednek meg a dzsungel állatai, hiszen ez a formula már korábban nagyon bejött a mostanában többször is véleményes produkciókat készítő Disneynek. Szóval ha csak egy „élőszereplős” Disney-rajzfilmfeldolgozást néznél meg idén a moziban, ez legyen az.
• Videó: Disney
Bővelkedik az év szívhez szóló animációs alkotásokban, a szerencsés mozizók pedig akár nagyvásznon is elkaphatják a Londoni Filmfesztiválon is bemutatkozott Kensuke királyságát, amiben egy kisfiú történetét ismerhetjük meg, aki családjával hajóútra indul a Csendes-óceánon, ám egy vihart követően hajótörést szenvednek, a Michael nevű fiú pedig egy különleges szigeten sodródik partra, ahol egy Kensuke nevű öregember él. A Michael Morpurgo azonos című gyerekkönyvéből készült alkotás kihagyhatatlannak tűnik a különleges animációs alkotások kedvelői számára.
• Videó: Animation World Network
Biztosan ott lesz az év legjobb animációs Oscar-jelöltjei közt, ráadásul Lettország a legjobb idegen nyelvű alkotások kategóriájában is a Nemzetközi Filmakadémia figyelmébe ajánlja Gints Zilbalodis alkotását, amely egy fekete cica viszontagságairól szól, amely egy posztapokaliptikus világban (ahol különös macskaszobrok vannak mindenütt) egy csónakba kerül, amiben más állatok utaznak. Már az előzetesből is látszik, hogy különleges alkotásról van szó, amit a Wikipédia-oldala szerint a nyílt forráskódú Blender szoftverrel készítettek, és nem tartalmaz párbeszédet. Univerzális nyelven szól tehát a nézőkhöz, és nem hétköznapi élményt ígér, remélhetőleg pedig mi is láthatjuk a hozzánk legközelebb levő moziban még az Oscar-hajrá előtt.
• Videó: Janus Films
Nicole Kidman főszereplésével érkezik Halina Reijn új filmje a hollywoodi filmgyártás tortájából egyre nagyobb szeletet kihasító, független A24 stúdió égisze alatt. A film egy nem hétköznapi szituációt fejteget, méghozzá azt, hogy mi történik, ha egy vezető beosztású nő teljesen alárendeli magát a nála jóval fiatalabb gyakornokának. A nála idősebb nőt elcsábító és uralma alá hajtó fiatal férfit az a Harris Dickinson alakítja, akit láthattunk már a Szomorúság háromszögében, az Ahol a folyami rákok énekelnek-ben, de több más kisebb-nagyobb hollywoodi produkcióban is.
• Videó: A24
A három horrorisztikus hangulatú filmjével (A boszorkány, A világítótorony, Az északi) hollywood első vonalába megérkező Robert Eggers ezúttal az 1922-es klasszikus Nosferatu-t, a Bram Stoker-féle Drakula nem engedélyezett feldolgozását „remakeli”. Teszi mindezt olyan sztárokkal, mint Bill Skarsgård, Williem Dafoe, Lilly-Rose Depp, Emma Corrin, Nicholas Hoult, Ralph Ineson, Aaron Taylor-Johnson, Simon McBurney. Eggers korábbi filmjeit ismerve, a Nosferatu egy minőségi horror lesz, méltó modern kori feldolgozása a klasszikus gótikus horrornak, amit azóta mások is próbáltak filmre vinni, több-kevesebb sikerrel.
• Videó: Focus Features
A Szólíts a neveden óta láthatjuk, hogy Timothée Chalamet csillaga üstökösként lőtt ki Hollywoodban, eljátszotta már Paul Atreidest a Dűnékben, Willy Wonka csokigyárost az új Wonkában és még hosszasan lehetne sorolni a szerepeit. Most azonban nem kisebb legendát kell megformálnia a filmvásznon, mint a 2016-ban az irodalmi Nobel-díjat kapó Bob Dylan énekest, akinek elvitathatatlan érdemei vannak az egyetemes popkultúrában. Reméljük, hogy James Mangold Bob Dylan biopicje nem a csalódások közt lesz számontartva a filmtörténetben, és a világhírű zenészt emberként is közelebb hozza majd a nézőkhöz. Természetesen sok múlik Chalamet alakításán, aki az első előzetesek alapján meglehetősen jól lényegül át a zenészlegendává, ugyanakkor a Hard Rain’s A‐Gonna Fall is autentikusan csendül fel a film első teaserében.
• Videó: Searchlight Pictures
Jelen állás szerint nagy Oscar-várományosnak tűnik a rendezőként még szemtelenül fiatal, 36 éves Brady Corbet színész legújabb filmje, az Adrien Brody (A zongorista) főszereplésével érkező A brutalista, ami egy kitalált, magyar származású építészről, Tóth Lászlóról szól, aki túlélve a holokausztot, az Amerikai Egyesült Államokban próbálja megélni az amerikai álmot. A Velencei Filmfesztiválon bemutatott, és ott a rendezésért Ezüst Oroszlán díjat kapó alkotást azóta hét Golden Globe-ra is jelölték, számos díjat is kapott és Brody mellett olyan sztárokat láthatunk benne, mint Felicity Jones és Guy Pearce. A rendkívül hangulatos előzetes alapján már megelőlegezhető az alkotásnak, hogy a jövő év egyik emlékezetes moziélménye marad majd számunkra.
• Videó: A24
Sepsiszentgyörgyön 2023-ban kezdődött el az érdemi munka a vízhálózat digitalizálásának terén. Mostanra odáig jutottak, hogy a klórszintet is távolról tudják mérni.
Hétéves gyermeket ütött el egy személyautó Csíkszereda központjában hétfőn este. A kiskorú az úttesten kelt át, amikor bekövetkezett a baleset.
Sátortetős jégpálya helyett mostantól a Sepsi Arénában korcsolyázhatnak a sepsiszentgyörgyiek. Az új pálya, amely tavasszal a jégkorong-világbajnokságnak ad majd otthont, idén még két napig tart nyitva.
Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök hétfőn este a parlamentben kijelentette, hogy az elnökválasztás mielőbbi megszervezése a kormány egyik fő célkitűzése.
Naponta több mint 22 800 rendőr, csendőr, határrendész, tűzoltó és rohammentős teljesít majd szolgálatot naponta a karácsonyi időszakban – jelentette be hétfőn a belügyminisztériumi szóvivő.
Három jármű balesetezett hétfő délután a 72-es országúton Dâmboviţa megyében; a baleset helyszínén tűz ütött ki és sűrű füst áramlik – közölte a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Az átmeneti időszak után Komoróczy Zsolt veszi át az igazgatói tisztséget a székelyudvarhelyi kórházban, ahol válsághelyzet alakult ki az utóbbi időben. Az új igazgató az intézmény jelenlegi vezetőjével együtt dolgozik majd a jövőben is.
Jóváhagyták az övezeti rendezési tervet (PUZ) a csíkszeredai Rét útjának közelébe tervezett szabadidős park és gokartpálya létrehozásához – többek között erről szavaztak az önkormányzati képviselők hétfői, soron kívüli ülésükön.
Az előző években mézeskalácsfalut készítettek a fiatalok, idén viszont tartósabb megoldást választottak: gipszből készítették el Mikóújfalu kicsinyített mását. A több száz elemből álló, látványos makettet advent utolsó vasárnapján mutatták be.
szóljon hozzá!