Felújított lelki hajlék

Felújított lelki hajlék

Fotó: Veres Nándor

Sokkal nagyobb örömmel, buzgósággal tudunk imádkozni és lélekben táplálkozni egy ilyen felújított istenházában – osztotta meg az örömhírt Vakaria Béla csíkszentmártoni plébános. A község Toursi Szent Márton püspökről elnevezett temploma felújításának újabb szakasza érkezett a végállomásához. Így kétéves folyamat végére tehet pontot a helyi közösség.

Rédai Botond

2013. október 21., 20:122013. október 21., 20:12

2013. október 21., 20:172013. október 21., 20:17

Az utolsó simításokat végzi az épületen a kivitelező, így napokon belül lezárulhat a csíkszentmártoni plébániatemplom külső felújítása. Ez volt a második szakasza a két évvel ezelőtt elkezdődött restaurálási folyamatnak. A helyi közösség november második vasárnapján ad hálát az elvégzett munkálatokért.

„Nagy köszönettel tartozunk Istennek azért, hogy velünk volt és megáldotta a munkánkat. Elsősorban ez a gondolat fakad most a lelkemből. Újra meg újra csak hálálkodni tudok a mennyei Atyának, hogy összejött mindaz, amit elterveztünk néhány évvel ezelőtt” – jelentette ki a helyszínen tett látogatásunk során Vakaria Béla. A csíkszentmártoni plébános kiemelte, széles körű összefogás eredményezte azt, hogy kívül és belül is új köntösbe öltözhetett a műemlék templom. A lelkipásztor kiemelte, az épületet legutóbb 1912-ben újították fel Nagy Antal plébános idején. „Majdnem száz évet tartott az a munkálat. Az a valóság, hogy a régiektől kaptuk ezt a templomot, ezért nemcsak az a feladatunk, hogy megőrizzük azt, hanem az is, hogy felújítva adjuk tovább az utókornak” – véli a plébános. Hozzátette, az istenháza rendkívül fontos egy közösség életében, hiszen a hitet és a hitvilágot hordozza magában. „Most ebben a templomban egész bizonyos, hogy sokkal nagyobb örömmel, buzgósággal tudunk imádkozni és lélekben táplálkozni” – jegyezte meg.

Két éve kezdődött a felújítás

A csíkszentmártoni plébániatemplom esetében a legsürgősebb a statikai megerősítés volt. Ezt még a múlt év folyamán elvégezték: vonórudakat helyeztek be a tetőszerkezetbe, illetve újjáépítették a boltívet, ugyanakkor az épület belsejének a festését is elvégezték. Idénre a tetőszerkezet újjáépítése volt beütemezve, ami az eredeti 45 fokos szögbe történő visszaállítását, valamint cseréppel történő újrafödését jelentette. Ugyanakkor a torony újrabádogolása is megtörtént, valamint a külső falak festése.

A beruházás finanszírozásba besegítettek a helyi közbirtokosságok, az egyházközség hívei és más adományozók, illetve a helyi polgármesteri hivatal. Mindemellett nagy segítséget jelentett a megyei önkormányzat, illetve a román szaktárca anyagi támogatása is. A munkálatokat a csíkszeredai Harbau Kft. végezte.

Van még amit tenni

„Ez volt a második üteme a munkálatoknak. Van még egy harmadik is, ami bonyolultabb is lehet, mint az eddigiek” – tudtuk meg Gergely Andrástól. Csíkszentmárton polgármestere elmondta, jövőre a belső padlózat és a bútorzat cseréjét szeretnék elvégezni, illetve hátravan még a fűtésrendszer kiépítése, valamint az oltár restaurálása. „Nagyon sokan tartják fontosnak ezt a beruházást. A plébános is megmozgatott mindent, több pályázatot is megnyert erre a célra. Bízom abban, hogy a fennmaradt teendőkre is tudjuk biztosítani a forrásokat. Ha már ennyire előrehaladtunk, és ilyen jelentős munkát végeztünk, akkor fontos a továbbvitele is ennek, ezt most már nem szabad abbahagyni” – nyomatékosított a községvezető.

Az előzetes becslések szerint a templom teljes restaurálása mintegy 1,5 millió lejbe kerül, amelyből eddig hozzávetőlegesen egymillió lejt költöttek el. November 10-én, vasárnap búcsús szentmise keretében Tamás József segédpüspök áldja meg a felújított csíkszentmártoni templomot és ad hálát az eddig elvégzettekért.

Egy kis történelem

A jelenlegi csíkszentmártoni istenházát 1802-ben kezdték el építeni az előző templom alapjaira, és 1814-ben fejezték be. A középkori templom emlékeiből megőrizték a 15. századi fali szentségfülkét, amely ma is látható a várfalban. A szent hajlék az egyik legértékesebb Mária-szobrot tudhatja magáénak, 1525-ben készítették. Egyes szakemberek szerint ugyanabból a műhelyből származik, mint a csíksomlyói Szűz Mária-szobor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2017. március 02., csütörtök

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit

Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit
2017. február 28., kedd

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát

Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”. 

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát
2017. február 27., hétfő

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot

A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot
2017. február 23., csütörtök

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék

Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék
2017. február 22., szerda

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson

A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson
2017. február 22., szerda

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba

Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba
2017. február 21., kedd

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében

Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében
2017. február 20., hétfő

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére

Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás. 

Megoldást keresnek a vízhiányra
Megoldást keresnek a vízhiányra
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!