A városszéli területek telekkönyvezéséhez szükséges közbeszerzést várhatóan meg kell ismételni. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Egy kataszteri felmérés és telekkönyvezés érdekében a csíkszeredai városháza által kiírt egyszerűsített licit eredményét jogerős ítélettel érvénytelenítette a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. A pert egy másik, a közbeszerzésen szintén részt vett, a szabályok betartásának elmulasztását kifogásoló csíkszeredai földmérő cég kezdeményezte, amely a polgármesteri hivatal szerint „szőrszálhasogató módon kereste a hibákat”. Az ítélet alapján meg is találta.
2024. április 25., 21:082024. április 25., 21:08
A történet 2022 decemberében kezdődött, amikor a csíkszeredai városháza újabb licitet írt ki a város közigazgatási területéhez tartozó 168 hektáros külterület, 838 parcella telekkönyvezésére. Mivel a kataszteri hivatal egy országos program keretében ehhez támogatást biztosít, amelyet a városnak kell igényelnie, a telkek tulajdonosai számára a folyamat nem kerül pénzbe – az elmúlt években több ilyen munkálatot végeztetett a városháza.
Maga a licit egyszerűsített eljárással, ajánlatkéréssel történt, az ajánlatokat a jelentkező cégek elektronikus levélben juttatták el a hivatalhoz, és a legalacsonyabb árat ajánló cég lett a nyertes.
Csakhogy az egyik ajánlattevő cég megóvta az eljárást, majd bírósághoz fordult. Rákossy Botond cégvezető szerint azért, mert
„A nyertes cégnek nem volt egyáltalán műszaki ajánlata, nem volt amit vizsgáljanak, nem tartotta be a szabályokat” – indokolta lépését az illetékes, hozzátéve, az eredményeket a városháza ki sem közölte, egy levelezés után értesült a nyertes személyéről. Óvását azzal utasították el, hogy ez nem közbeszerzési eljárás, csak ajánlatkérés volt, ő azonban úgy tartja, a szabályokat be kell tartani, ezért bíróságon támadta meg a döntést.
Kérdésünkre a városháza írásban küldött választ a pert kiváltó előzményekről. „A per tárgya tulajdonképpen egy városházi procedúra, amelyet a törvény nem is követel meg, kollégáink az átláthatóság jegyében állították össze. Ez az eljárásrend valóban eléggé bonyolult, és
Az egyik újabb kataszteri munkára az ő cége is árajánlatot küldött, de nem az övé bizonyult a legalacsonyabb árnak. Úgy tűnik, ezt nem tudta megemészteni, ezért jobbnak látta elgáncsolni a teljes folyamatot” – hangzik a magyarázat.
De melyek is voltak a követelmények? A 2022. december közepén a jelzett ajánlatkéréses licitre készült tenderfüzet kitér arra, hogy az ajánlatok figyelembevételénél számít, hogy a javasolt műszaki megoldás magasabb szintű legyen a tenderfüzet által meghatározott minimális, kötelező elvárásoknál. Tehát az alacsony ár mellett a műszaki megoldás is számított a kiírás szerint. Az ajánlatkéréses eljárásban a kataszteri felmérés becsült értéke 135 ezer lej volt, a nyertesnek hirdetett cég ezt 98 ezerért vállalta.
A pert kezdeményező cég keresetlevelét 2023 májusában iktatták a Hargita Megyei Törvényszéken, amely ugyanazon év szeptemberében ezt elutasította, elfogadhatatlannak minősítve a licit eredményének érvénytelenítésére vonatkozó kérést. A felperes a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán nyújtott be fellebbezést, amely megsemmisítette az elsőfokú ítéletet, és újratárgyalásra visszaküldte az ügycsomót Csíkszeredába.
egyúttal több mint 3000 lej perköltség fizetésére kötelezve a városházát és egyik alkalmazottját.
Hogy mi a következmény, azt még az ítélet indoklásának kézbesítéséig egyik fél sem tudja. Rákossy Botond azt mondta, a jogerős ítéletről értesítette a telekkönyvezés költségeit biztosító kataszteri hivatalt. A városháza szerint ők kíváncsian várják az indoklást, hangsúlyozva, hogy a kifogásolt procedúra nélkül is lefolytatható lett volna a közbeszerzés és a megvalósítás.
A válaszban pontosítottak, hogy a 3185 lejes perköltséget nem csak közpénzből kell megfizetni, mivel a felperes „az ismert szolgálatos feljelentőket is megszégyenítő módon”
„A tét továbbá nem is 3185 lej, hanem 838 parcella (168 hektár) ingyenes telekkönyvezése, amely egyelőre meghiúsult. Az utóbbi években elkezdett ingyenes telekkönyvezés nyomán 2022–2024 között 1768 parcella tulajdonosai juthattak/juthatnak hozzá új telekkönyvi kivonathoz anélkül, hogy ezért fizetniük kellett volna. Hangsúlyozzuk, hogy az 1768 parcella telekkönyvi rendezése során mindössze 26 észrevételt iktattunk – ez is igazolja, hogy alapos és eredményes munkát végzett a szerződött földmérő” – áll a városháza által küldött tájékoztatásban.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
4 hozzászólás