Fotó: Gecse Noémi
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
2017. február 22., 17:242017. február 22., 17:24
Több éves várakozás után fogtak neki még 2014-ben Csíkpálfalva egyik legnagyobb értékű infrastrukturális beruházásának, amely révén leaszfaltozhattak 7,5 kilométernyi községi utat, illetve felújítottak két kultúrotthont, továbbá napközi otthonos óvodát építettek.
A 2,5 millió euró értékű munkálatot két részben vitelezték ki: az utak feljavítását még az eredeti határidőre – 2015 augusztusáig – sikerült megvalósítaniuk, míg a pálfalvi és delnei művelődési házak tatarozását, bővítését és a szintén delnei napközi építését csak meghosszabbított határidőre sikerült elvégezni – foglalta össze érdeklődésünkre Ferencz Csaba. Csíkpálfalva polgármestere hozzátette, jövő héten viszik a teljes elszámolást Gyulafehérvárra.
A késlekedés okával kapcsolatban megtudtuk, a kivitelezés során fény derült tervezési hibákra, emiatt módosítani kellett a terveken, de ahogy az elöljáró fogalmazott „ami közbejöhetett, az mind összejött”. Ennek ellenére a végeredményt tartja fontosnak, azt, hogy most már megfelelő környezetben tanulhatnak az óvodások, illetve a művelődési ház is funkcionális térré alakult.
A pálfalvi kultúrotthont Szent Pál ünnepén áldották meg és adták át hivatalosan egy kulturális műsor keretében, a delnei művelődési házat pedig szombaton avatják, a község 18 éveseinek köszöntő ünnepsége és egy kiállításmegnyitó révén vehetik használatba a helyiek. A kultúrotthonokban teljes külső-belső feljavítást, illetve bővítést is végeztek, így a nagyterem mellett többek között megfelelő illemhelyek, öltözők, próbatermek, klubhelyiségek is kialakításra kerültek – avatott be a községvezető.
„Már december elején átadta az építő a napközi otthonos óvoda épületét, így azt már decemberben használatba vehették a legkisebbek” – ismertette a napközi otthonnal kapcsolatos munkálatok befejeztének idejét Ferencz Csaba. Mint kifejtette, jelenleg az óvodai csoportból – amelynek többsége delnei gyermek – 17-en vették igénybe a napközis szolgáltatást. Az épületben tanulnak ugyanakkor a helyi előkészítő osztályos tanulók is. Mint a polgármester rámutatott, a pályázati kiírás értelmében oda kellett tervezni a napközit, ahol a településen legnagyobb volt a gyermeklétszám. Emellett Delnére mindenképp jól jött egy óvodaépület, mivel korábban az iskolában tanultak az óvodás gyermekek is.
A községvezető beszámolt arról is, hogy a felújításokkal, bővítésekkel szerették volna az épületek funkcionalitását megnövelni. Az elhúzódó munkálatok alatt a helyiek, néptáncosok, színjátszók egyaránt hiányolták a feljavítás alatt álló épületeket. Az több éves várakozás után viszont most már korszerű helyiségeket vehetnek használatba.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!