Fotó: Gecse Noémi
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
2017. február 22., 17:242017. február 22., 17:24
Több éves várakozás után fogtak neki még 2014-ben Csíkpálfalva egyik legnagyobb értékű infrastrukturális beruházásának, amely révén leaszfaltozhattak 7,5 kilométernyi községi utat, illetve felújítottak két kultúrotthont, továbbá napközi otthonos óvodát építettek.
A 2,5 millió euró értékű munkálatot két részben vitelezték ki: az utak feljavítását még az eredeti határidőre – 2015 augusztusáig – sikerült megvalósítaniuk, míg a pálfalvi és delnei művelődési házak tatarozását, bővítését és a szintén delnei napközi építését csak meghosszabbított határidőre sikerült elvégezni – foglalta össze érdeklődésünkre Ferencz Csaba. Csíkpálfalva polgármestere hozzátette, jövő héten viszik a teljes elszámolást Gyulafehérvárra.
A késlekedés okával kapcsolatban megtudtuk, a kivitelezés során fény derült tervezési hibákra, emiatt módosítani kellett a terveken, de ahogy az elöljáró fogalmazott „ami közbejöhetett, az mind összejött”. Ennek ellenére a végeredményt tartja fontosnak, azt, hogy most már megfelelő környezetben tanulhatnak az óvodások, illetve a művelődési ház is funkcionális térré alakult.
A pálfalvi kultúrotthont Szent Pál ünnepén áldották meg és adták át hivatalosan egy kulturális műsor keretében, a delnei művelődési házat pedig szombaton avatják, a község 18 éveseinek köszöntő ünnepsége és egy kiállításmegnyitó révén vehetik használatba a helyiek. A kultúrotthonokban teljes külső-belső feljavítást, illetve bővítést is végeztek, így a nagyterem mellett többek között megfelelő illemhelyek, öltözők, próbatermek, klubhelyiségek is kialakításra kerültek – avatott be a községvezető.
„Már december elején átadta az építő a napközi otthonos óvoda épületét, így azt már decemberben használatba vehették a legkisebbek” – ismertette a napközi otthonnal kapcsolatos munkálatok befejeztének idejét Ferencz Csaba. Mint kifejtette, jelenleg az óvodai csoportból – amelynek többsége delnei gyermek – 17-en vették igénybe a napközis szolgáltatást. Az épületben tanulnak ugyanakkor a helyi előkészítő osztályos tanulók is. Mint a polgármester rámutatott, a pályázati kiírás értelmében oda kellett tervezni a napközit, ahol a településen legnagyobb volt a gyermeklétszám. Emellett Delnére mindenképp jól jött egy óvodaépület, mivel korábban az iskolában tanultak az óvodás gyermekek is.
A községvezető beszámolt arról is, hogy a felújításokkal, bővítésekkel szerették volna az épületek funkcionalitását megnövelni. Az elhúzódó munkálatok alatt a helyiek, néptáncosok, színjátszók egyaránt hiányolták a feljavítás alatt álló épületeket. Az több éves várakozás után viszont most már korszerű helyiségeket vehetnek használatba.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!