
Kilenc határozattervezet szerepelt a testület napirendjén
Fotó: Farkas Áron
Szőts Emil, az EMSZ polgármesterjelöltje arról érdeklődött a csütörtöki kézdivásárhelyi tanácsülésen, hogy „veszélyezteti-e a lakosságot radioaktív sugárzás”, többek között a „repülőgépes permetezést” is felhozva. A polgárvédelmi vezető konkrét adatokkal nyugtatta meg a témafelvetőt.
2024. április 25., 18:132024. április 25., 18:13
Többségében formai döntések születtek Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testületének csütörtöki rendes ülésén, kisebb feszültség csupán az ipari parkok könyvelési mérlegének kapcsán alakult ki. A különféléknél az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) tanácsosának kérdése értetlenséget okozott.
A tanácsosok elsőként a helyi költségvetést módosították: a jövedelmi oldal 365 ezer lejjel növekedett, ebből 235 ezer lejt az iskolaorvosi rendelők dolgozóinak fizetésére tettek félre, 100 ezer lejt pedig az úgynevezett DAC-tónál zajló beruházásra különítettek el.
A Kézdivásárhelyi Ipari Parkok Kft. 2023-as könyvelési mérlegének és könyvvizsgálói jelentésének elfogadása kapcsán kisebb szóváltás alakult ki, miután Balázs Attila, az EMSZ képviselője elégedetlenségének adott hangot annak kapcsán, hogy a cég 2017-es bejegyzése óta először a tavalyi évben termelt profitot.
Fejér Áron ügyvezető válaszában hangsúlyozta, a korábbi években könyvelési vesztesége volt a cégnek, amely abból adódott, hogy egyes esetekben – segítség gyanánt – törlesztési haladékot adtak a bérlőknek. Hozzátette ugyanakkor, hogy
A vitához az RMDSZ több képviselője hozzászólt, Szigethy Kálmán például azt emelte ki, hogy az ipari parkokat kezelő cég nem abból a célból jött létre, hogy óriási jövedelmet generáljon, hanem hogy az ott tevékenykedő cégek nyereségesek legyenek. A jelentést Balázs Attila kivételével végül elfogadták a tanácsosok.
A továbbiakban a képviselő-testület több formai döntést hozott, többek között jóváhagyták egy területcserét a város és a katolikus egyház között a sárfalvi iskola és kultúrotthon telekkönyvezése érdekében; létrehoztak egy konzultatív tanácsot a gyerekek családtól való elszakadásának megelőzése érdekében; ugyanakkor elfogadtak egy határozatot, amely lehetővé teszi a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium hátsó udvarán lévő, régen iskolai műhelyeknek helyet adó, mára azonban rossz állapotba került épületek lebontását.
Czipa Lóránd EMSZ-es tanácsos a pár éve – Dan Tanasă AUR-os politikus feljelentése nyomán – a Székely Katonanevelde elől eltávolított Kratochvil Károly-mellszobor sorsáról érdeklődött. Bokor Tibor polgármester válaszában elmondta, a szobrot magánterületen szerették volna elhelyezni, de mivel ilyent senki nem ajánlott fel,
Hozzátette, az engedélyezésről egy bukaresti bizottságnak kell döntést hoznia, ezért nem derűlátó a szobor jövőjét illetően.
A különféléknél Miklós Árpád, a városháza polgári védelmi irodájának vezetője tartott éves beszámolót, ismertetve a szolgálat tevékenységét és feladatkörét. Ennek kapcsán Szőts Emil, az EMSZ képviselője és egyben polgármesterjelöltje arról érdeklődött, „veszélyezteti-e a lakosságot radioaktív sugárzás, ugyanis tudomása szerint az elmúlt két évben három atomrobbanás is történt Ukrajnában, amelyek nyomai a vízben és a levegőben is kimutathatók”, ugyanakkor azon véleményének is hangot adott, hogy repülőgépek segítségével is radioaktív anyagokat permeteznek a lakosságra.
Szőts összeesküvés-elméletes felvetése kapcsán Miklós Árpád a következőt válaszolta: a városi polgári védelmi iroda a hivatalos adatokra tud támaszkodni ebben a kérdésben, ezek szerint pedig Kézdivásárhelyen a megengedett sugárzási határértékek század- vagy ezredrészét mérik.
Balázs Attila kérdésére válaszolva az irodavezető arról is beszélt, háborús helyzet esetén központilag oldják meg az élelmiszer szétosztását, ezért a város nem rendelkezik saját tartalékkal.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
3 hozzászólás