Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az országban mintegy 19 ezer, külföldön több mint 900 szavazókörzetet alakítanak ki az idei elnökválasztásra, amelyre október 5-ig jelentkezhetnek a jelöltek – közölte csütörtökön az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
2024. szeptember 19., 17:192024. szeptember 19., 17:19
Toni Greblă sajtótájékoztatóján rámutatott, hogy szinte teljesen ugyanazokat a szavazókörzeteket alakították ki, mint a júniusi európai parlamenti választásokon, nagyon kevés módosítás várható.
Az AEP elnöke beszámolt arról is, hogy jelenleg hozzávetőlegesen 18 millió állampolgár szerepel a választói névjegyzékben. Így a törvény értelmében ennél 10 százalékkal nagyobb számú szavazólapot fognak nyomtatni. A külföldi szavazókörökhöz a becslések szerint mintegy 5 millió szavazólapot küldenek.
Toni Greblă elmondta, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) október 5-éig fogadja az államfőjelöltek jelentkezését. Hozzátette, politikai vagy választási szövetségek nem jelezték indulási szándékukat, így csak független jelöltek, illetve politikai pártok vagy a nemzeti kisebbségek szervezeteinek jelöltjei indulhatnak az államfőválasztáson.
Az AEP elnöke emlékeztetett, hogy a külföldön élő román állampolgárok szeptember 25-ig jelezhetik, ha külföldi szavazóhelyiségnél kívánnak voksolni, és október 10-ig igényelhetik a levélszavazást. Greblă hangsúlyozta, nem kötelező regisztrálni a külföldi választói névjegyzékbe, de fontos, mert a diplomáciai képviseletek ennek alapján kezdeményezik a külföldi szavazóhelyiségek kialakítását.
Az államelnök-választás első fordulóját november 24-én, a másodikat december 8-án tartják Romániában.
Havazásra és erős szélre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megszavazták a képviselők és a szenátorok hétfő este a Marcel Ciolacu vezette új kormányt. A miniszterek ezt követően letették hivatali esküjüket a Cotroceni-palotában.
A gazdaság támogatása kell hogy legyen az új kormány prioritása – jelentette ki hétfőn a parlamentben Kelemen Hunor.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök.
Az új kormány mind a 16 miniszterjelöltje pozitív véleményezést kapott a hétfő délutáni parlamenti meghallgatásokon. A parlament plénuma még a délután folyamán szavazni fog a Ciolacu-kormány beiktatásáról és a kormányprogramról.
Tavaly egy hektár termőföld átlagára 41 624 lej volt Romániában; területi bontásban a legalacsonyabb átlagárat (35 303 lej) az északkeleti régióban, a legmagasabbat (61 360 lej) a Bukarest-Ilfov régióban jegyezték.
A Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nemzeti kisebbségek frakciója megállapodott, hogy Crin Antonescu személyében közös jelöltet indít az államelnöki választásokon.
Úgy tűnik, hogy sikerült megegyezni a minisztériumok elosztását illetően a koalíciós pártoknak, köztük az RMDSZ-nek is. A Digi 24 információi szerint az RMDSZ a fejlesztési és a pénzügyi tárcákat kaphatja az új kormányban.
A parlamenti pártokkal tartott vasárnapi konzultációsorozat végén Klaus Iohannis bejelentette, hogy „nagyon rövid időn belül” megalakulhat az Európa-barát koalíció kormánya.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti többséget alakít ki a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel – ismertette Marcel Ciolacu. A PNL elnöke, Ilie Bolojan szerint a minisztériumokat „a pártok súlyának megfelelően” fogják felosztani.
szóljon hozzá!