
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az országban mintegy 19 ezer, külföldön több mint 900 szavazókörzetet alakítanak ki az idei elnökválasztásra, amelyre október 5-ig jelentkezhetnek a jelöltek – közölte csütörtökön az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
2024. szeptember 19., 17:192024. szeptember 19., 17:19
Toni Greblă sajtótájékoztatóján rámutatott, hogy szinte teljesen ugyanazokat a szavazókörzeteket alakították ki, mint a júniusi európai parlamenti választásokon, nagyon kevés módosítás várható.
Az AEP elnöke beszámolt arról is, hogy jelenleg hozzávetőlegesen 18 millió állampolgár szerepel a választói névjegyzékben. Így a törvény értelmében ennél 10 százalékkal nagyobb számú szavazólapot fognak nyomtatni. A külföldi szavazókörökhöz a becslések szerint mintegy 5 millió szavazólapot küldenek.
Toni Greblă elmondta, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) október 5-éig fogadja az államfőjelöltek jelentkezését. Hozzátette, politikai vagy választási szövetségek nem jelezték indulási szándékukat, így csak független jelöltek, illetve politikai pártok vagy a nemzeti kisebbségek szervezeteinek jelöltjei indulhatnak az államfőválasztáson.
Az AEP elnöke emlékeztetett, hogy a külföldön élő román állampolgárok szeptember 25-ig jelezhetik, ha külföldi szavazóhelyiségnél kívánnak voksolni, és október 10-ig igényelhetik a levélszavazást. Greblă hangsúlyozta, nem kötelező regisztrálni a külföldi választói névjegyzékbe, de fontos, mert a diplomáciai képviseletek ennek alapján kezdeményezik a külföldi szavazóhelyiségek kialakítását.
Az államelnök-választás első fordulóját november 24-én, a másodikat december 8-án tartják Romániában.
George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban – jelentette ki csütörtökön Nicușor Dan államfő, aki szerint ez sokat elárul a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének külföldi megítéléséről.
Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához vasárnap – jelentette a repülőtéri hatóság Izraelben.
Mintegy hárommilliárd maszkot semmisítettek meg Németországban, olyan védőeszközöket, amelyeket a koronavírus-világjárvány idején szereztek be, de nem használták fel és időközben lejártak – jelentette be a múlt héten a német kormány.
A benne ülő ötéves kisfiúval együtt lopott el egy autót egy húszéves férfi a Pest vármegyei Sülysápon szerdán, majd a gyermeket hat kilométerrel arrébb Úriban egy bolt előtt magára hagyta és továbbhajtott.
Újra bevezeti a kötelező sorkatonai szolgálatot a Romániával délnyugatról határos Szerbia. Idén decembertől vagy jövő év márciustól tervezik újraindítani.
Megvásárolja a medgyesi Automecanica Rt. többségi részvénycsomagját a török Otokar. A Koç Grouphoz tartozó Otokar a szárazföldi harcászati eszközök legnagyobb törökországi exportőre.
Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben – közölte a katalán rendőrség.
Két román állampolgár könnyebb sérüléseket szenvedett a spanyolországi Córdoba térségében történt vasúti balesetben – erősítette meg hétfőn a külügyminisztérium.
Halálos vonatbaleset történt a dél-spanyolországi Córdoba közelében, amelyben legkevesebb 39 ember életét vesztette, a sérültek száma hetven fölött van, legalább 24 ember sérülése súlyos, közülük négy kiskorú – írja az EFE spanyol hírügynökség.
Pánik tört ki egy németországi autópályán, miután egy ittas román sofőr közel 30 kilométeren át a forgalommal szemben vezetett. Összefogással tudták feltartóztatni.
szóljon hozzá!