Az Európai Unió állampolgárainak elégedettségi szintjéről közölte felmérésének eredményeit a héten az Eurostat uniós statisztikai hivatal. A megkérdezetteknek életük különböző területeit kellett osztályozniuk nullától tíz pontig.
2015. június 06., 16:212015. június 06., 16:21
Az uniós átlag a nullától 10-ig terjedő skálán 7,1 lett, ami azt jelenti, hogy ennyire elégedett átlagban az Unióban élő állampolgár az életével. Romániában a tízes skálán 7,2-es szintet mértek, vagyis egy kevéssel jobban érzik magukat a hazaiak az uniós átlagnál, Magyarországon pedig valamivel elégedetlenebbek az emberek életminőségükkel: 6,2 pontos átlag jött ki.
Az Életminőség Európában – tények és szempontok című felmérés első ízben kombinálta az egyének szubjektív meglátásait és az objektív mutatókat. Walter Radermacher, az Eurostat igazgatója a kiadvány előszavában úgy fogalmazott, céljuk az volt, hogy rávilágítsanak, miként befolyásolják az egyes tényezők az uniós állampolgárok elégedettségét oktatás, nevelés, foglalkoztatottság, egészségi állapot, családi és anyagi körülmények tekintetében.
Mint fogalmazott, mivel az emberek elégedettségi szintjének okait nem lehet egyetlen tényezőre redukálni, a statisztikában több oldalról közelítik meg a kérdést. Az „életminőség” fogalmát a következő területeken vizsgálták: anyagi körülmények, foglalkozás és munkahely, egészségi állapot, oktatás, emberközi kapcsolatok, gazdasági és fizikai biztonság, emberi jogok, természeti környezet.
A felmérésből az is kiderült, hogy az európai uniós lakosok leginkább személyes kapcsolataik tekintetében elégedettek majdnem mindenik országban, kivéve Belgiumot, Svédországot és Finnországot. A legkevésbé anyagi helyzetüket és az időbeosztásukat tartják megfelelőnek a megkérdezettek. Átlagosan a dánok, a finnek és a svédek a legboldogabbak – esetükben 8-8 pont volt az eredmény, a legelégedetlenebbek pedig a bolgárok, ahol az átlagpontszám mindössze 4,8 lett.
A felmérés során megkérdezett romániaiak 7,6 pontot adtak a társas kapcsolataikra, a lakhatási körülményeikre és a lakókörnyezetükre 7,4 pontot, időbeosztásukra 6,9 pontot. A statisztikában nem európai uniós országok, így Izland, Norvégia és Svájc is szerepel. Mindhárom ország lakói az uniós átlagnál elégedettebbek életükkel. A kimutatásban 16 évnél idősebbeket kérdeztek meg.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban, „abszolút helyes”.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin beteggel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
A pénzügyminisztérium szerdán közzétett adatai szerint idén januárban 964,382 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 964,345 milliárd lejről.
Az olasz versenyhivatal összesen 20 millió euróra bírságolta a Colosseum jegyeladási rendszerének működtetőit, amelyek a megszabott alapárnál jóval drágábban értékesítették a belépőjegyeket a leglátogatottabb olaszországi idegenforgalmi látványosságnál.
Bukarest eddig nem kapott hivatalos tájékoztatást Washingtontól a Romániában állomásozó amerikai katonák esetleges kivonásáról – szögezte le kedd este a védelmi minisztérium.
Keddi sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kijelentette, hogy az amerikai kormány által bevezetett új vámok negatív hatással lesznek az európai gazdaságra, így a román gazdaságra is.
Benyújtották kedden a parlamentbe a bírák és ügyészek nyugdíjazásával kapcsolatos törvénytervezetet a kormánypártok. Kelemen Hunor szerint a javaslat a méltányosság elvén alapul.
Az euróövezetben 4,2 százalékkal, az EU-ban pedig 4,9 százalékkal emelkedtek a lakásárak 2024 negyedik negyedévében 2023 azonos időszakához képest - derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!