Az Európai Unió állampolgárainak elégedettségi szintjéről közölte felmérésének eredményeit a héten az Eurostat uniós statisztikai hivatal. A megkérdezetteknek életük különböző területeit kellett osztályozniuk nullától tíz pontig.
2015. június 06., 16:212015. június 06., 16:21
Az uniós átlag a nullától 10-ig terjedő skálán 7,1 lett, ami azt jelenti, hogy ennyire elégedett átlagban az Unióban élő állampolgár az életével. Romániában a tízes skálán 7,2-es szintet mértek, vagyis egy kevéssel jobban érzik magukat a hazaiak az uniós átlagnál, Magyarországon pedig valamivel elégedetlenebbek az emberek életminőségükkel: 6,2 pontos átlag jött ki.
Az Életminőség Európában – tények és szempontok című felmérés első ízben kombinálta az egyének szubjektív meglátásait és az objektív mutatókat. Walter Radermacher, az Eurostat igazgatója a kiadvány előszavában úgy fogalmazott, céljuk az volt, hogy rávilágítsanak, miként befolyásolják az egyes tényezők az uniós állampolgárok elégedettségét oktatás, nevelés, foglalkoztatottság, egészségi állapot, családi és anyagi körülmények tekintetében.
Mint fogalmazott, mivel az emberek elégedettségi szintjének okait nem lehet egyetlen tényezőre redukálni, a statisztikában több oldalról közelítik meg a kérdést. Az „életminőség” fogalmát a következő területeken vizsgálták: anyagi körülmények, foglalkozás és munkahely, egészségi állapot, oktatás, emberközi kapcsolatok, gazdasági és fizikai biztonság, emberi jogok, természeti környezet.
A felmérésből az is kiderült, hogy az európai uniós lakosok leginkább személyes kapcsolataik tekintetében elégedettek majdnem mindenik országban, kivéve Belgiumot, Svédországot és Finnországot. A legkevésbé anyagi helyzetüket és az időbeosztásukat tartják megfelelőnek a megkérdezettek. Átlagosan a dánok, a finnek és a svédek a legboldogabbak – esetükben 8-8 pont volt az eredmény, a legelégedetlenebbek pedig a bolgárok, ahol az átlagpontszám mindössze 4,8 lett.
A felmérés során megkérdezett romániaiak 7,6 pontot adtak a társas kapcsolataikra, a lakhatási körülményeikre és a lakókörnyezetükre 7,4 pontot, időbeosztásukra 6,9 pontot. A statisztikában nem európai uniós országok, így Izland, Norvégia és Svájc is szerepel. Mindhárom ország lakói az uniós átlagnál elégedettebbek életükkel. A kimutatásban 16 évnél idősebbeket kérdeztek meg.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!