Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Románia továbbra is egyike azoknak az uniós tagállamoknak, amelyekben a legalacsonyabb a bruttó minimálbér; ennek összege 2024 második félévében 743 euró (mintegy 3700 lej) volt – derül ki a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb infografikájából. Az adatokat a Társadalmi Figyelő nevű projektjének keretében ismertette hétfőn a szervezet.
2024. december 16., 19:152024. december 16., 19:15
2024. december 16., 19:182024. december 16., 19:18
Ezek szerint 2023 második szemeszterében a romániai bruttó minimálbér 604 euró (kb. 3000 lej) volt – írja az Agerpres a jelentés alapján.
A Friedrich Ebert Alapítvány romániai képviselői szerint
Közleményükben emlékeztettek, hogy a 2024 novemberében elfogadott kormányhatározat értelmében 2025. január 1-jétől Romániában a bruttó minimálbér a jelenlegi 3700 lejről 4050 lejre nő.
Az elmúlt tíz évben az Európai Unióban Romániában nőtt a legnagyobb mértékben a minimálbér, átlagosan évi 13,7 százalékkal, lekörözve Litvániát (12,3 százalék) és Bulgáriát (10,6 százalék). Idén júliustól
Ennek ellenére a romániai minimálbér alacsonyabb, mint más közép- és kelet-európai államokban, például Horvátországban (840 euró), Észtországban (820 euró), Litvániában (924 euró), Lengyelországban (997 euró) és Szlovéniában (1253 euró).
A folyamatos emelések ellenére a nettó minimálbér továbbra sem elegendő a tisztességes megélhetéshez Romániában. A Friedrich Ebert Alapítvány és a Syndex Románia közös jelentése szerint
Az uniós csatlakozásától 2022-ig rendszerint Romániában volt a legkisebb a minimálbér az EU-ban Bulgária után. A romániai minimálbér szintje 2024-től lassan kezdett felzárkózni a közép- és kelet-európai országokéhoz. A román minimálbér-politika sajátosságai azonban hátrányos helyzetbe hozzák a munkavállalókat, jelenleg ugyanis
A legfrissebb adatok nem adnak egyértelmű képet arról, hogy milyen ágazatokban dolgozik a legtöbb minimálbéres munkavállaló. A 2016-os minimálbér-politika alapjául szolgáló korábbi tanulmányok azonban azt mutatják, hogy ezek közé tartozik a feldolgozóipar, a nagy- és kiskereskedelem, a gépjárművek és motorkerékpárok javítása, illetve a vendéglátóipar. Ezeknek az ágazatoknak a munkavállalóit érintette a legsúlyosabban a koronavírus-járvány, általában őket küldték elsőként kényszerszabadságra.
A minimálbérrel fizetett munkaszerződések száma az elmúlt években jelentősen nőtt. Míg 2011-ben mintegy 450 ezer ilyen szerződést iktattak, ez a szám folyamatosan emelkedett, 2017-ben elérve az 1,95 milliót (az összes munkaszerződés 37 százalékát), 2018-ban pedig 2,8 millióra (46 százalék) nőtt. A kormány becslése szerint 2025-ben mintegy 1,8 millió munkavállaló részesül majd a minimálbérben.
A Friedrich Ebert Alapítvány romániai képviselői szerint az elmúlt 35 évben a minimálbér-politika jelentősen befolyásolta Románia fejlesztési stratégiáját, de
Uniós szinten a minimálbér-politikát a szociális jogok európai pillérének 6. alapelve szabályozza, amelyik a tisztességes megélhetéshez szükséges minimálbérekről rendelkezik.
A Tanács és az Európai Parlament 2022-ben elfogadta a 2022/2041-es irányelvet, amelynek célja a munkakörülmények javítása az EU-ban a törvényes minimálbérek megfelelőségére vonatkozó közös keretrendszer létrehozásával.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
1 hozzászólás