Május 16-ig 676 kilométert gyalogolt már az, aki Budapestről indult el a Mária Úton Csíksomlyóra. A tizenegy fős, pünkösdi búcsúra érkező zarándokcsapat kedden este érte el Mezőcsán települést.
2012. május 15., 16:002012. május 15., 16:00
2012. május 17., 09:262012. május 17., 09:26
„Az egyik, utólag csatlakozó inkább autóval, mint gyalog halad, már a második pár bakanccsal barátkozik nehezen a lába.”; „Egy nő kénytelen volt egy napot kihagyni, neki emésztési problémái adódtak.”; „Közben a napsütés is rendesen megviseli, kikezdi a menetelőket” – ilyen bejegyzéseket olvashatunk a Mária Úton Somlyó felé igyekvők helyzetjelentéseiből. S bár a fizikai fáradtságot nem lehet egy éjszaka kipihenni, a lelki töltekezésre is igyekszenek gondolt fordítani: volt, mikor „csendnapot\" tartottak, többen egyáltalán nem szólaltak meg egész nap. Volt erő kitérőre is, május 8-án például – immár hagyományosan – a Nagyfalu határában lévő Szenthármomság-hegyet, az újkeletű zarándokhelyet látogatták meg.
Gyakran akad kísérőjük hosszabb-rövidebb távon, idén is két napig volt gyalogostársuk Petrişor – azaz ahogy mindenki ismeri, Costi atya szilágysomlyói plébános, de természetjárók, hívők egyaránt csatlakoznak a zarándokokhoz.
Az Erdélyi Kárpát-Egyesület osztályai adják egymásnak a nem hétköznapi túravezetést, besegítenek a szállás és étkeztetés megoldásában is. Havas Tamás, az EKE által megbízott Mária Út-koordinátor tájékoztatott: a Kolozs megyeieknek adta át a stafétát, ott két Nagy Lajos vállalta a vezetést. Kedden Mezőcsánra érkeztek, de nem jelentett problémát a nemzetiségi különbség, az ekések előzetes egyeztetése során készségességet mutatott a románok lakta település polgármestere, ingyen szállásról gondoskodott, és igen kedvezményes szállítást ígért a vacsora helyszínére. Egyébként – amint a zarándokok kísérőitől megtudtuk – legtöbb helyen ingyenes a szállás és étkezés is, ahol pedig pénzbe kerül valamely szolgáltatás, ott is szimbolikus összegeket kell a zarándok egyénileg kifizessen.
Az erdélyi népi tudással is gazdagabbá válnak, akik ezt az utat vállalták. Mint megtudtuk, minap utilaput kötöttek egy szenvedő talpára, s a túravezető arról is felvilágosította a sereget, mit kell tenni, ha vízhólyag képződik. A recept egyszerű: tűbe kell cérnát fűzni, majd azt átszútni a vízhólyagon. A cérnát átfűzve a hólyagban hagyni, hogy az kivezesse az ott képződő folyadékot, így gyorsítva fel a gyógyulást, csökkentve a fájdalmat.
Kedden 17 kilométert gyalogoltak, szerdán 18 kilométer után érkeznek Mezőzáhra. A következő szálláshelyek Mezőmadarason, Marosszentgyörgyön lesznek, innen már az EKE marosvásárhelyi osztályának tagjai vezetik a csapatot.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!