Folyamatosan csökken a születések száma Romániában. A tavalyinál alacsonyabb értéket legalább fél évszázada nem mértek
Fotó: Haáz Vince
Drasztikusan lecsökkent a születések száma tavaly Romániában: az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint mindössze 161 320 újszülött jött világra 2020-ban, ez több mint 40 ezerrel kevesebb a korábbi évhez képest. Ilyen alacsony értéket sohasem mértek korábban, legalábbis az 1960 óta rendelkezésre álló statisztikák szerint.
2021. február 28., 20:062021. február 28., 20:06
2021. február 28., 20:102021. február 28., 20:10
Két évvel ezelőtt, 2018-ban kongatták meg először a vészharangokat a születések számának aggasztó csökkenésével kapcsolatosan: abban az évben 190 170 újszülött jött világra Romániában, ami az addigi legalacsonyabb értéknek számított több évtizedre visszamenőleg. A következő évben, 2019-ben aztán növekedés történt, de a javuló tendencia kevés ideig tartott. A Országos Statisztikai Intézet (INS) frissen közölt adatai szerint tavaly ismét drasztikusan lecsökkent a születések száma az országban.
A statisztika szerint mindössze 161 320 gyermek született tavaly Romániában, ez közel 42 ezerrel kevesebb a 2019-es 203 109 újszülötthöz képest. Az edupedu.ro oktatási szakportál által a téma kapcsán közzétett összefoglalóból kiderült, hogy a rendelkezésre álló adatok szerint, amelyek 1960-ig nyúlnak vissza, sohasem volt még példa ilyen alacsony értékre. Emlékeztetnek továbbá, hogy
Az INS adatai szerint 1967-ben 527 764, 1968-ban pedig 526 091 gyermek jött világra az országban. A következő években valamelyest csökkent ez a szám, rendelet életbe lépésétől követően annak 1990-es megszüntetéséig azonban évente átlagosan 360 ezer gyermek született az országban. Még 1990-ben is 314 746 újszülött jött világra, ezt követően kezdett folyamatos csökkenést mutatni a születések száma. A problémát súlyosbítja, hogy – részben a koronavírus világjárvány hatására – az elhalálozások száma viszont megnövekedett tavaly az országban, tovább fokozva ezáltal a negatív természetes szaporulatot. Az INS szerint 296 711-en vesztették életüket tavaly Romániában, ez több mint 36 ezerrel haladja meg a 2019-ben elhunytak számát (260 353).
Folyamatosan csökken a születések száma. A tavalyinál alacsonyabb értéket legalább fél évszázada nem mértek
Összetett okok állnak a születések számának visszaesése mögött, ezek közé tartozik például a népesség elöregedése, a szülőképes nők számbeli csökkenése és az elvándorlás is – véli Veres Valér szociológus, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem tanszékvezetője. A szakember szerint nehéz megmondani, hogy pontosan mi okozta a tavalyi jelentős csökkenést, és a koronavírus-világjárvány ebben közrejátszott szerepe is kérdéses. Mint kifejtette, az tény, hogy mivel a lezárások márciusban léptek életbe, és a terhesség ideális esetben kilenc hónapig tart, csak a decemberben született gyerekek számát befolyásolhatta a járványhelyzet, hiszen az újszülöttek többsége még a világjárvány kitörése előtt fogant.
A járvány hatása viszont inkább az idei évben éreztetheti majd a hatását úgy a tartós félelem, bizonytalanság, mint a gazdasági nehézségek hatására. Ez viszont nem egységesen fogja érinteni a népességet, két egymással ellentétes tendencia érvényesülhet a szociológus szerint. Egyrészt a tervezett gyermekvállalásokat sokan elhalaszthatják a járványhelyzet feloldásáig, ezáltal tovább csökkenhet a születések száma. Ezzel szemben azonban van egy másik réteg: akik korábban nagyon sokat dolgoztak, most viszont több szabadidejük van akár otthoni munkavállalás, akár kevesebb tennivaló miatt, dönthetnek úgy, hogy ez a megfelelő alkalom a gyerekvállalásra. Emellett az is tény, hogy a fogantatás nem minden pár számára megy egyszerűen, sokan időt, tervezést, figyelmet kell fordítsanak erre, így az ő szempontjukból is előnyös lehet ez a periódus. Továbbá,
„Látható tehát, hogy többféle helyzetben van a népesség ebből a szempontból, és hogy a különböző tendenciák milyen arányban fognak megoszlani, illetve ennek mi lesz az eredménye a születésszám alakulásának szempontjából, előre nehéz lenne megmondani” – húzta alá Veres Valér.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
1 hozzászólás