Fotó: Kristó Róbert
Úgy tartja egy székely legenda: ha nagy a baj, Szent László király a csillagösvényen visszatér, hogy megmentse népét. A lovagiasság tökéletes megtestesítője küzdött, harcolt és győzött a kereszténységért – a magyar életet, a magyar eszményt tette kereszténnyé.
2020. június 27., 21:192020. június 27., 21:19
A „hite szerint katolikus, kiváltképpen kegyes, bőkezű adakozó, szeretettel teljes” lovagkirályra emlékezünk ünnepén, június 27-én, a legendájából ismert csillagjelenés napján.
Akik képes történelmünk megismerésére vágynak, látogassanak el legendája legkvalitásosabb falkép-ábrázolásait megőrző templomaikba: Székelyderzsbe, Homoródkarácsonyfalvára, Bögözbe avagy Gelencére. Szinte megelevenedik a freskók által a besenyők elleni kerlési hadakozás, amelynek nyomán bátyja halálát követően az ország vezetői egyhangúan választották meg a trónra.
Erdély fővédőszentje, Magyarország, a nagyváradi püspökség, több száz istentiszteleti hely, köztük a csíkszentsimoni, a szépvízi, küküllőkeményfalvi plébániatemplom, Székelykeresztúr leányegyházában, Újszékelyen a kápolna patrónusa. Méltán érdemelte ki népe évszázadokon átörökített bizalmát. Alapításai közül kiemelkedik a szentjobbi apátság, a nagyváradi és zágrábi püspökség. Számos város, köztük Győr, Nyitra, Pozsony, Zágráb és a határőrség védőszentje. Nevét hadosztály, de Szent László Társulat is őrzi. A Pogányhavas-tetőn, a Szent László emlékhelyen névünnepén liturgikus zarándoklatot tartanak.
Ismert gyógynövény a Szent László füve, a Tordai-hasadékot ma is gazdaggá teszi a Szent László-pénze. Több fürdő illetve gyógyforrás, így az oroszhegyi fennsíkon, a Kápolna-mezőn az Urusos-kút is őrzi mitikus emlékét.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!