Saját lakás. Erre hajtanak a romániaiak. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Románia élen jár az Európai Unióban az ingatlanokat birtokló állampolgárok arányát illetően: 2016-ban a lakosság 96 százaléka saját ingatlanban lakott. Ez az arány jóval magasabb, mint az uniós átlag (70 százalék), míg Németországban a lakosság csupán 52 százaléka élt saját lakásában – írja az Agerpres hírügynökség az Eurostat kedden közzétett felmérésére hivatkozva.
2018. július 10., 17:032018. július 10., 17:03
2018. július 10., 17:042018. július 10., 17:04
A saját tulajdonú lakásban élők aránya Romániában volt a legmagasabb (96 százalék), Litvániában a lakosság 90 százaléka, Horvátországban szintén 90 százaléka élt saját ingatlanjában. A lista másik végén Németország (52 százalék), Ausztria (55 százalék), Dánia (62 százalék) és Nagy-Britannia (63 százalék) áll.
míg az EU-s átlag 30,7 százalék. Németországban a lakosság közel fele (48,3 százalék) lakott albérletben a vizsgált időszakban.
Az Eurostat felméréséből az is kiderült, hogy az uniós állampolgárok 11 százaléka számára megterhelő a saját lakás fenntartása. Ezt a görögök 41 százaléka, a bolgárok 21 százaléka, a németek 16 százaléka, a dánok 15 és a románok 14,4 százaléka vallotta.
A házak és tömbházlakások ára, valamint az új vagy régebbi ingatlanok vásárlása 8 százalékkal nőtt átlagosan 2006-ban és 2007-ben, majd a 2009-ben tapasztalt 4 százalékos visszaesést követően ismét emelkedni kezdtek 2014-től.
2010 és 2017 között az EU-ban átlagosan 11 százalékkal, az euróövezetben 6 százalékkal nőtt a lakások ára. Leginkább Svédországban (56 százalék) és Ausztriában (49 százalék) drágultak az ingatlanok, míg Spanyolországban és Olaszországban 17, illetve 15 százalékkal visszaesett az áruk. Romániában tavaly 6,1 százalékkal nőtt a lakások ára, miután 2010-ben 7,5 százalékos csökkenést regisztráltak.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Nem csökken a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó rendőrök fizetése, és a pótlékaikat sem vonják meg – adta hírül hétfőn az Országos Börtönigazgatóság (ANP).
A december 13-i és 14-i belföldi utazásokra, valamint a december 15-étől érvényes új menetrend szerinti járatokon történő belföldi utazásokra december 2-ától lehet jegyet váltani – közölte a román állami vasúttársaság utasszállító részlege.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
A Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei bevezették, hogy a gyógyszertárak recept nélkül csak sürgősségi esetekben adhatnak ki antibiotikumot.
1 hozzászólás