Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult mintegy 19 millió román állampolgárt, hogy megválasszák Románia elnökét.
2024. november 22., 16:492024. november 22., 16:49
2024. november 22., 16:522024. november 22., 16:52
A vasárnapi választáson a 18. életévüket betöltött román állampolgárok szavazhatnak. Nincs szavazati joguk az eltiltás hatálya alatt álló szellemi fogyatékkal élő személyeknek, valamint azoknak, akiket a választások napjáig jogerős bírósági ítélettel megfosztottak a szavazati joguktól – ismerteti az Agerpres.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint október 31-én 19 002 912 szavazati joggal rendelkező állampolgár szerepelt a választói névjegyzékben. Közülük 18 011 923 személynek Romániában van a lakhelye, 990 989-nek pedig külföldön.
Az elnökválasztáson a választópolgárok
az állandó lakhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazókörzetben adhatják le szavazatukat,
ha azonban más településen tartózkodnak a választások napján, annak bármelyik szavazóhelyiségében voksolhatnak.
A választás napján külföldön tartózkodók bármelyik külföldi szavazóhelyiségben szavazhatnak.
A szavazókörzeti választási irodák tagjai és számítógép-kezelői abban a szavazóhelyiségben szavaznak, amelynél tevékenységüket végzik.
A csökkent mozgásképességű személyek bármelyik olyan körzetnél szavazhatnak, amelynél biztosított a lehetőség erre.
A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.
A választások napján reggel 7 órától a szavazás lezárultáig tilos alkoholt árusítani a szavazóhelyiségek 500 méteres körzetében.
A román állampolgárok a következő érvényes okmányok valamelyikének felmutatásával szavazhatnak:
személyazonosító igazolvány;
elektronikus személyazonosító igazolvány;
ideiglenes személyazonosító igazolvány;
diplomata útlevél;
elektronikus diplomata útlevél;
szolgálati útlevél;
elektronikus szolgálati útlevél;
katonai iskolák tanulói esetében katonai szolgálati igazolvány.
Az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.
A szavazóhelyiségben a polgárok bemutatják a személyazonosító okmányukat, majd adataikat bevezetik a választási részvételt monitorozó és az illegális szavazást megelőző informatikai rendszerbe (SIMPV).
Valamennyi választópolgár önállóan szavaz, zárt fülkékben úgy, hogy
Ha a választópolgár a szavazókörzet választási irodájának elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni, joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe. A kísérők nem lehetnek a választás lebonyolításában részt vevő személyek vagy megfigyelők.
Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának.
A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül.
A Központi Választási Iroda (BEC) döntése szerint tilos a szavazólapról fényképet vagy videót készíteni.
Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát kérhetnek. Kérelmüket a választásokat megelőző napon, 18 és 20 óra között kell benyújtani a lakcímük szerinti szavazókörzet választási irodájához. Az igénylést az érintett választópolgárnak kell aláírnia, de más személy – például egy hozzátartozója – is benyújthatja. A kérvényhez csatolni kell a kérelmező mozgásképtelenségét igazoló dokumentumot.
Az elnökválasztás első fordulójában 14 jelölt közül választhatnak a szavazók.
A hét elején a Jobboldal Erejének államfőjelöltje, Ludovic Orban bejelentette, hogy visszalép a megmérettetéstől, és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjét, Elena Lasconit támogatja.
A jelöltek szavazólapi sorrendje a következő:
Elena-Valerica Lasconi - Mentsétek meg Romániát Szövetség;
George-Nicolae Simion - Románok Egyesüléséért Szövetség;
Ion-Marcel Ciolacu - Szociáldemokrata Párt;
Nicolae-Ionel Ciucă - Nemzeti Liberális Párt;
Kelemen Hunor - Romániai Magyar Demokrata Szövetség;
Mircea-Dan Geoană - független jelölt;
Ana Birchall - független jelölt;
Alexandra-Beatrice Bertalan-Păcuraru - Alternatíva a Nemzeti Méltóságért párt;
Sebastian-Constantin Popescu - Új Románia Párt;
Ludovic Orban - Jobboldal Ereje (bejelentette a visszalépését, de szerepel a szavazólapon)
Călin Georgescu - független jelölt;
Cristian Diaconescu - független jelölt;
Cristian-Vasile Terheş - Román Nemzeti Konzervatív Párt;
Silviu Predoiu - Nemzeti Akció Liga párt.
Visszatér Budapestre, illetve Bukarestbe is a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.
Az Amerikai Egyesült Államok romániai nagykövetsége kedden közölte, hogy várakozással tekint a Nicușor Dan államfővel való együttműködés elé.
Már három őrizetbe vett gyanúsított van a brit miniszterelnök londoni ingatlanainak, illetve volt autójának felgyújtása ügyében. Kettő ellen vádat is emeltek, egyikük román állampolgár.
Az arany drágulása ellenére a lengyel kisbefektetők az év első hónapjaiban tömegével vásárolták a nemesfémet, az év végére az ilyen beszerzések akár a húsz tonnán túlhaladó, rekordmagas szintet érhetik el – írja az MTI.
A megszokottól eltérő, bensőségesebb, „családiasabb” repertoárral állt színpadra a Bagossy Brothers Company pénteken és szombaton a budapesti Kobuci Kertben.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov hétfőn kijelentette, hogy a szavazás lebonyolítása „enyhén szólva is furcsa” volt a romániai elnökválasztáson – írja a TASS orosz állami hírügynökségre hivatkozva a Reuters.
Romániai idő szerint vasárnap 21 óráig több mint 1,64 millió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló orosz beavatkozásra utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
szóljon hozzá!