A nyolcadik hónapban, de mégsem idejekorán jött az új szabályozás. Bővült e hónaptól az egészségügyi ellátási paletta a várandós nők esetében. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A várandós nők e hónaptól akkor is részesülhetnek ingyenes laboratóriumi vizsgálatokban, ha az egészségbiztosítási pénztár által e célra jóváhagyott havi keretösszeg elfogyott. Közzétette az egészségbiztosítási pénztár azokat az egészségügyi szolgáltatásokat, amelyekre ingyenesen jogosultak az állapotos, illetve szülő nők, az e hónapban érvénybe lépett új egészségügyi keretszerződés értelmében.
2023. július 29., 21:092023. július 29., 21:09
Az új keretszerződés és annak alkalmazására vonatkozó módszertani normák értelmében a várandós nők az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) által mindeddig finanszírozott orvosi szolgáltatásokat, illetve az új szolgáltatásokat is igénybe vehetik – tájékoztat az új előírásokról az egészségbiztosítási pénztár, sorra véve ezeket a szolgáltatásokat.
Az egészségügyi alapellátásban, azaz a háziorvosi rendszerben konzultációkat biztosítanak a terhesség és az anyatejes táplálás előrehaladásának nyomon követésére. Így
A hetediktől a kilencedik hónapig ezek a konzultációk kéthavonta történnek. A háziorvos ugyanakkor javasolhatja a terhes nőknek a HIV-, a hepatitis B és C vírus, valamint a szifilisz kimutatására irányuló laborvizsgálat elvégzését. A szülés után közvetlenül, illetve egy hónappal később a háziorvos összesen két alkalommal is felkeresheti a pácienst otthonában az anyatejes táplálás előrehaladásának nyomon követése céljából.
Amikor egy terhes nő először keresi fel a háziorvosi rendelőt, a konzultáció mellett az orvos kiállít egy, a terhességre vonatkozó igazolást is. A szolgáltatás adott esetben terhességi szűrővizsgálatot is magában foglal.
Az intézmény arról is tájékoztat, hogy rendkívüli esetben – például akkor, ha a várandós nő távol van a legközelebbi kórháztól, tehát nincs azonnali hozzáférése az egészségügyi rendszer más szintjeihez – a fájások megindulása esetén a háziorvos is levezetheti, felügyelheti a szülést, illetve a koraszülést – szükség esetén a mentő megérkezéséig –, akár a rendelőben, akár a szülő nő tartózkodási helyén, az egészségbiztosítási pénztárral megkötött szerződésben meghatározott munkaidőn kívül is.
Maga a szülés egyébként a vonatkozó szabályozások értelmében sürgősségi ellátásnak minősül, és normális esetben folyamatos fekvőbeteg-ellátás keretében, speciális szülészeti-nőgyógyászati, neonatológiai intézményekben, osztályokon történik.
A várandós nők a kórházi járóbeteg-szakrendelésen is ingyenes konzultációkra jogosultak: a szülész-nőgyógyász szakorvosnál – a háziorvosi küldőpapír alapján, de annak hiányában is – a terhesség minden trimeszterében egy terhesgondozói konzultációra, a szülést követő első trimeszterben pedig egy hasonló konzultációra jogosultak. Ezeken kívül a szakorvos szükség esetén más kivizsgálások elvégzését vagy kórházi kezelést is javasolhat.
A szülészeti és nőgyógyászati osztállyal rendelkező egészségügyi egységekben a terhesség nyomon követése céljából az egynapos kórházi ellátáshoz hasonló komplex orvosi szolgáltatások is végezhetők, ha az egység rendelkezik megfelelő laboratóriummal és szakorvosi rendelővel. Ilyen páciensfelvétel esetén a kórház köteles szakorvosi konzultációkat és számos vizsgálatot – főként laborvizsgálatokat – elvégezni.
A terhesség 11. és 19. hete között szintén végezhető terhesgondozás egynapos kórházi ellátással. Az egynapos kórházi ellátást a veszélyeztetett terhességek felügyeletére is alkalmazhatják, számos vizsgálati kötelezettséggel. Ilyen ellátást egyébként folyamatosan is lehet végezni, ha a várandós nőnél terhességi komplikációk lépnek fel, vagy valamilyen betegségben szenved.
A várandós nők e hónaptól számos laborvizsgálatra is ingyenesen jogosultak, akkor is, ha az adott hónapban a laborvizsgálatok finanszírozására szánt keretösszeg már elfogyott. Ilyen esetben a laboratóriumok túlléphetik a keretösszeg felső határértékét, és elvégezhetik a szükséges vizsgálatokat a háziorvosuk vagy a szülész-nőgyógyász szakorvos által kiállított küldőpapír alapján.
– idézi az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztatója az intézmény elnökét, Adela Cojant.
Házkutatást tartottak egy ügyvédnő lakásán. A nő állítólag pénzt ajánlott fel azoknak az embereknek a meggyilkolásáért cserébe, akiknek szerinte köze volt fia halálához – számol be a News.ro.
A Vodafone és a Digi vásárolja fel a Telekom Romániát – számolt be az MTI az economedia.ro cíkke nyomán.
Kormányhatározattal 223,6 millió lejjel egészítette ki szerdán az egészségügyi minisztérium költségvetését a kabinet.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején a miniszterelnök.
Külföldön két napon, november 30-án és december elsején lehet szavazni 7 és 21 óra között a külképviseleti szavazóhelyiségekben a december elsején tartott parlamenti választáson.
Idén december elsején a képviselőház és a szenátus tagjait választják meg a szavazókorú polgárok, pártlistás arányos rendszerben.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök az Agerpres beszámolója szerint.
Hétfőn véglegessé válnak a pártok, választási szövetségek és független jelöltek által a parlamenti választásokra benyújtott jelöltlisták; hét végén kezdődik a választási kampány.
Ijesztő lehet az Európából érkező embereknek a zanzibári piacokon uralkodó káosz és tömeg, valamint a halrészlegen tapasztalható szagok, de a helyiek számára ez a mindennapok része. A friss gyümölcsökbe például már a helyszínen beleharaptunk volna.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.
szóljon hozzá!