Diana Șoșoaca. Botrányairól lett híres a parlamentben az AUR-ból is kirúgott politikus
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Botrány botrány hátán a parlamentben, ezért lépni kellett: a kétkamarás parlament együttes üléseire is kiterjesztették azt a szabályzatszigorítást, amelyet tavaly februárban a bukaresti képviselőház fogadott el a botrányok megfékezésének érdekében.
2023. június 28., 12:292023. június 28., 12:29
Ezentúl hat hónapra megfoszthatják illetményének felétől azt a képviselőt vagy szenátort, aki
a két ház együttes ülésén egy másik törvényhozó helyett szavaz,
molinó kifeszítésében vesz részt,
a frakció kijelölt helyét elhagyva telefonjával élőben közvetíti az ülést,
erőszakosan lép fel képviselőtársával szemben,
kiabál, gyalázkodik, fenyegetőzik, másokat sérteget.
A botrányt okozó törvényhozót az ülésvezető eltávolíttathatja a parlamenti őrséggel az ülésteremből.
A másokat sértegető, erőszakos törvényhozók felszólalási jogát három hónapos időtartamra felszólalásonként tíz másodpercre korlátozhatják,
A szigorítást azt követően vezették be, hogy a képviselők és szenátorok nyugdíj-kiegészítésének eltörlése érdekében összehívott hétfői együttes ülést Diana Șoșoaca – a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjeként mandátumhoz jutott, de a nacionalista pártból azóta kizárt – független szenátor folyamatosan
A szigorítást a kormánypártok képviselőinek és szenátorainak szavazatával fogadták el, az AUR ellene voksolt, a többi ellenzéki párt pedig tartózkodott.
Șoșoaca – telefonjával keddi felszólalását is élőben közvetítve – megköszönte, hogy a parlament „újabb Șoșoaca-ellenes jogszabály elfogadásával növeli népszerűségét”, ugyanakkor
George Simion, az AUR elnöke is a szólásszabadság korlátozásaként értelmezte a szabályzat módosítását, ugyanakkor azt üzente a kormánypártoknak, hogy „antidemokratikus módszerekkel sem tudják útját állni a közeledő hullámnak”.
Az MTI beszámolója szerint tavaly februárban a kormánypártok elsősorban a többi párt által szélsőségesnek minősített, az üléseken rendszeresen hangoskodó AUR képviselőinek megfékezése érdekében módosították a képviselőház szabályzatát, miután
A molinós tüntetéseket és a telefonos élő közvetítéseket a 2016 óta parlamenti képviselettel rendelkező Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) alkalmazta először a román törvényhozásban, a 2020-ban nacionalista szólamokkal képviselethez jutott AUR viszont a figyelemfelkeltés legfőbb eszközeiként használja az utcai demonstrációk kellékeit, és rendszeresen közvetíti híveinek azokat a megnyilvánulásokat, amelyekkel úgymond „megleckézteti” a hatalmon lévő politikusokat.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Nem csökken a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó rendőrök fizetése, és a pótlékaikat sem vonják meg – adta hírül hétfőn az Országos Börtönigazgatóság (ANP).
1 hozzászólás