Megindokolta az alkotmánybíróság, hogy miért utasította el Georgescu indulását az államelnök-választáson.
2025. március 14., 16:092025. március 14., 16:09
2025. március 14., 16:142025. március 14., 16:14
Az indoklás lényege, hogy az új elnökválasztás kiírására a tavaly elnökválasztást érvénytelenítő 2024. december 6-i alkotmánybírósági határozat miatt volt szükség, és
Az elnökválasztást érvénytelenítő 2024. december 6-i határozatot azért hozták, mert egy sor szabályellenességet állapítottak meg, és ezt vették most is figyelembe a Georgescu jelöltségével kapcsolatban – magyarázta az alkotmánybíróság az Agerpres szemléje szerint.
A dokumentum idézte az alkotmánybíróság hivatkozott határozatát, amely szerint az elnökválasztási folyamat összes szakaszát a választási törvények megsértése és számos szabálytalanság jellemezte, amelyek
torzították a választási versenyt,
korlátozták a választás szabadságát,
befolyásolták a választási kampány átláthatóságát és tisztaságát,
és figyelmen kívül hagyták a kampány finanszírozására vonatkozó jogi előírásokat.
Mindezek együttesen a demokratikus választások alapvető elveinek megsértését eredményezték. Az alkotmánybíróság határozatában kiemelte, hogy
sérültek a demokrácia, a jogállamiság és a szuverenitás elvei,
valamint a választáshoz és a megválaszthatósághoz való jog,
és megállapította, hogy az államnak az alkotmányos elvekre hivatkozva kötelessége megakadályozni a választási folyamatba való indokolatlan beavatkozásokat
– olvasható az indoklásban.
A Központi Választási Iroda (BEC) március 9-én utasította el Călin Georgescu jelöltségének iktatását, a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megállapításainak figyelembevételével.
A BEC indoklása szerint a jelöltség iktatásának mérlegelésekor a BEC nem tekinthette fontosabbnak a formai szempontokat az alkotmánybíróság által már korábban eldöntött alapvető szempontoknál. Másfelől a jelöltsége iktatásának esetén előfordulhat az a helyzet, hogy ha senki nem fellebbezi meg az indulását az alkotmánybíróságon, és Călin Georgescu részt vesz a választáson,
– olvasható a döntésben.
A BEC megállapította, hogy az alkotmánybíróság ítélkezési gyakorlata szerint az elnökjelölteknek tisztelniük és védelmezniük kell a demokráciát. Călin Georgescu jelöltsége pedig nem felel meg a törvényes feltételeknek, mivel „a választási eljárás szabályainak megszegésével éppen a demokrácia védelmére vonatkozó kötelezettséget sértette meg (...)”, ugyanis
Döntése szerint az intézmény relevánsnak tartja, hogy a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat figyelembe vette a jelölt viszonyulását az államelnöki esküből fakadó kötelezettségeihez. Leszögezte azt is: ebben a határozatában az elnökválasztás érvénytelenítésével együtt az alkotmánybíróság Călin Georgescu jelöltségének jogszerűtlenségét is megállapította, ennek megfelelően elfogadhatatlan, hogy ugyanez a személy indulhasson az új elnökválasztáson.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!