Még egy darabig reggel úgy érezhetjük, hogy nyertünk egy órát
Fotó: Pixabay.com
Vasárnap hajnal óta visszatértünk a téli időszámításra, vagyis sokan úgy érezzük még egy darabig, hogy reggel egy órával többet alhatunk, a délutánjaink viszont egyre sötétebbek lesznek. Bár sokáig úgy tűnt, hogy ez lesz az utolsó óraátállítás, várhatóan 2021-ben szüntetik meg ezt az európai uniós gyakorlatot.
2019. október 29., 10:052019. október 29., 10:05
Az évi kétszeri óraátállítás igencsak megosztja az embereket, sokan képesek vitatkozni előnyeiről, hátrányairól. Az érintett országok sem mindig értettek egyet ezzel, legutóbb éppen Finnország kezdeményezte az óraátállítás eltörlését. Ezután az Európai Unió tavaly konzultációt indított az ügyben, amelyen 4,6 millióan fejezték ki véleményüket, és elsöprő többség, 80 százalék a megszüntetés mellett foglalt állást.
Az Európai Bizottság 2018. szeptember 12-én elfogadott javaslata szerint az óraátállítás 2019-ben szűnt volna meg.
Azok az uniós tagállamok, amelyek a nyári időszámítás szerint szeretnék mérni az időt, legutoljára 2021. március utolsó vasárnapján válthatnak nyári időszámításra. A téli időszámítást választó országok utolsó váltása a téli időszámításra 2021. október utolsó vasárnapján történhet meg. Ezt követően az Európai Unió területén szezonális óraátállítás a javaslat értelmében nem lehetséges.
A nyári időszámítás bevezetését kezdetben azért javasolták, mert a napfényes órák magasabb száma miatt energiát lehet vele megtakarítani. Használata azonban más előnnyel is jár: az egy órával hosszabb természetes világítás előny mindazoknak, akik iskolai, munkahelyi tevékenység után a szabadban szerveznek programot.
Az előnyök közé sorolják még, hogy a jobb látási viszonyok miatt csökkenhet a közúti balesetek száma, s mivel az emberek kevesebbet tartózkodnak az utcán sötétben, a bűncselekmények száma is csökkenhet. A kezdeményezésnek azonban kezdettől fogva vannak kritikusai is, szerintük az előnyök nem feltétlenül valósak, hátrányai közé sorolják ugyanakkor, hogy
Lorenzovici Anna háziorvos korábban lapunknak kifejtette, hogy bár folynak kutatások ebben a témakörben, de igazi tanulmányokkal még nem tudták alátámasztani, hogy hosszú távon az egészségre káros hatása lenne az óraátállításnak. A háziorvos is így csak a pillanatnyi hatásokról tudott beszélni, vagyis arról, hogy
„Megtörténik, hogy ilyenkor picit megbolondul átmenetileg a hormonháztartás. Ilyenkor igazából két hormon, a kortizol és a melatonin zavarodik meg. A melatonin, ami az alvásért felel, a sötétben tud a legjobban termelődni. A kortizol is a nap különböző szakaszaiban másként termelődik. Ezt a két hormont tanulmányozzák az óraátállítás kapcsán is” – magyarázta a doktornő, rámutatva:
Lorenzovici Anna azonban hangsúlyozza, egy egészséges, fiatal szervezet gond nélkül alkalmazkodik néhány nap alatt, igazából az idősebbek szervezetét viseli ez meg jobban, meg azokét, akiknél fennáll valamilyen társbetegség is. Már eleve fennálló alvászavar esetén még jobban megzavarhatja a bioritmust az óraátállítás, vagy szív-, szívkoszorúér-betegeknél válthat ki esetleg problémát, mivel a kortizol összefügg a vérnyomással, szívfrekvenciával.
Nemzetközi vezetői engedély igényelhető a gépjárművezetői engedélyeket kibocsátó és járműbejegyzési hivataltól (DRPCIV) Romániában – tájékoztat közleményében a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
A bonyhádi evangélikus temetőben, római katolikus szertartás szerint kísérik utolsó útjára Potápi Árpád János államtitkárt csütörtökön, 16 órakor – derül ki a csütörtökön elhunyt államtitkár Facebook-oldalán közzétett gyászjelentőből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet részeként.
Medve támadt meg egy férfit vasárnap délután a Beszterce-Naszód megyei Monor és a Maros megyei Bátos között egy legelőn – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Egy esetleges műszaki probléma miatt kényszerleszállást hajtott végre vasárnap a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtéren a Wizz Air egyik gépe – közölte a bukaresti repülőterek országos vállalata (CNAB) tájékoztatása alapján az Agerpres.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu. A szállításügyi miniszter szerint soha nem történtek ekkora mértékű beruházások az autópályákba és gyorsforgalmi utakba.
Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök és George Simion, a többi parlamenti párt által szélsőségesnek nevezett Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kerülhet a romániai elnökválasztás második fordulójába egy friss felmérés szerint.
Az igazságügyi minisztérium pénteken közvitára bocsátott egy rendelettervezetet, amely szerint a közjegyzők kérésre kötelesek díjmentesen újból kiállítani a természeti csapásokban megsemmisült dokumentumokat.
Négy európai ország rendőrei számoltak fel egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett az északi országokba – írja az AFP beszámolója szerint az Agerpres.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Ötvenhét éves volt.
szóljon hozzá!