Nem született meglepetés a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) belső választásán vasárnap: Liviu Dragnea eddigi ügyvezető elnököt elsöprő többséggel választották meg a párt elnökévé.
2015. október 12., 16:102015. október 12., 16:10
2015. október 12., 23:562015. október 12., 23:56
Ez már csak azért sem volt kérdéses, mivel Dragnea volt az egyedüli jelölt a pártelnöki tisztségre azt követően, hogy két másik jelöltet formai okok miatt kizártak a megmérettetésből. Így a szavazólapokon az a kérdés szerepelt, hogy a választók szeretnék-e Dragneát a PSD élén, vagy sem. A szavazók mintegy 96-97 százaléka voksolt arra, hogy Dragnea legyen az új pártelnök.
A rendhagyó voksoláson – az elnök személyéről nem a kongresszus döntött, hanem a teljes párttagságot megszavaztatták – az 535 699 párttagból 435 172-en adták le voksukat, ami 81,23 százalékos részvételi arányt jelent. A legnagyobb részvételt Olt, Ialomița és Teleorman megyében mérték – ez a dél-romániai vidék hagyományosan a PSD bástyája, maga Dragnea is teleormani -, míg a legalacsonyabb Bákó, Kolozs és Vâlcea megyében volt az érdeklődés. A szavazóköröket a helyi pártszékházakban alakították ki, de olyan település is akadt, ahol magánházakban lehetett voksolni.
Az urnazárást követően, vasárnap este Liviu Dragnea közölte, minden megkezdett programját folytatni kívánja, a cél az hogy a PSD korszerű párttá váljon. Közölte: a több mint 80 százalékos támogatás óriási felelősséggel jár, és nem kíván kompromisszumokat kötni.
Mint ismeretes, Dragnea azt követően került ügyvezető elnökként a PSD élére, hogy az addigi pártelnök, Victor Ponta lemondott az ellene fölmerült vádak miatt – okirat-hamisításban, adócsalásban és pénzmosásban való bűnrészesség – lemondott. Ugyanakkor Dragnea gondja is meggyűlt az igazságszolgáltatással: alapfokon egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték a Traian Băsescu akkori államfő leváltásáról szóló 2012-es népszavazáson a kormánypártok kampányfőnökeként elkövetett választási csalások miatt. A fellebbviteli tárgyalás hamarosan elkezdődik.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!