A nemzetük rovására koccintgatókat, többek között Szász Jenőt, Medgyessy Pétert és Verestóy Attilát szólította fel bocsánatkérésre Tőkés László szerdán a budapesti Kempinski Szállodában. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács korszakzáró rendezvényén megszólalt a gyászharang is, amely Erdély Románia általi bekebelezésére emlékeztetett.
2010. december 01., 21:592010. december 01., 21:59
2011. január 06., 17:202011. január 06., 17:20
Rendhagyó fotó- és újságcikk-részleteket bemutató kiállítással és sajtófogadással zárta le szerdán délelőtt az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) azt a korszakot, amelyet Tőkés László EMNT-elnök többek között a nemzetidegen szocialista kormányzás időszakaként vagy Budapestnek a határon túliak iránti közömbösségeként jellemzett.
A tárlaton látható volt Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke, amint Traian Băsescuval koccint Székelyudvarhelyen, vagy 2009 december elsején megérkezik a bukaresti Cotroceni-palotába. Bemutatták az 1918. december 1-jén tartott gyulafehérvári román nemzetgyűlést, illetve Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök és román kollégája, Adrian Năstase Kempinski Szállodában történt koccintását is.
A pezsgőspoharak helyett azonban szerdán gyászharang csendült fel a Kempinski Szállodában, ahol nyolc éve Medgyessy Péter és Adrian Năstase együtt vett részt a Románia nemzeti ünnepe, Erdély elcsatolása napja alkalmából adott fogadáson.
Tőkés László utalt arra, hogy a Kempinski-koccintásként elhíresült eseményről kívánnak megemlékezni „amikor is nem sörrel, hanem pezsgővel koccintottak a magyar és a román elvtársurak nagy szégyenünkre”.
A fogadáson kiadott nyilatkozatában Tőkés úgy fogalmazott: „igaz magyar ember nem ül ünnepet és nem koccint december 1-jén”. A dokumentumban emlékeztetett a nemzetpolitikai szempontból neuralgikus koccintásokra is.
A nyilatkozat szerint az „első koccintás” emléke azokhoz a tábornokokhoz fűződik, akik kilencven évvel ezelőtt, a bevonuló román csapatok élén birtokba vették Erdélyt, megszállták Brassót és Kolozsvárt, Csíkszeredát és Nagyváradot. Nyolc esztendővel ezelőtt, az áldatlan kommunista internacionalizmus szellemében, itt, a Kempinski Szállodában koccintottak egymással román és magyar elvtársuraink, „konstruktív” vigassággal ünnepelvén erdélyi magyarságunk mohácsi nagyságrendű trianoni tragédiáját. A magyarság nemzeti méltóságát provokáló ünnepi fogadáson Adrian Năstase és román kísérete oldalán, Medgyessy Péter társaságában, az ünneplők között ott volt még Göncz Árpád volt államfő és Kovács László külügyminiszter, valamint az erdélyi kárvallottak dicstelen honatyái, Verestóy Attila és Kelemen Attila. Az erdélyi nemzeti szemérem már-már tagadni igyekszik ama „harmadik koccintást”, melyre éppen egy évvel ezelőtt Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt illegitim elnöke részvételével került sor Traian Băsescu elnök meghívására, a bukaresti Cotroceni-palotában. Ekkor sokan kiábrándultak és elfordultak a jobb sorsra érdemes polgári párttól. Valamikor ugyanezt tette Szőcs Géza akkori RMDSZ-főtitkár – jelenlegi budapesti művelődésügyi államtitkár –, aki viszont azért szakított az eredeti önmagát megtagadó szövetséggel, mivel végképp nem volt hajlandó azokkal koccintgatni, akik 1990-ben, a gyulafehérvári központi ünnepségen – Petre Roman akkori miniszterelnök vezényletével – a „kifelé a magyarokkal az országból” és a „halál reájuk” jelszavak skandálásával fojtották belé a megbékélés szavát”.
Tőkés felszólította „a nemzetük rovására koccintgatókat, a hazai szociálliberálisokat, valamint az erdélyi opportunistákat, hogy magatartásukért kövessék meg a nemzetet, és álljanak az oldalára. Vegyenek példát Alföldi Róbert színházigazgatótól, aki végül nem ült fel a román nemzetállami politika újabb provokáció-kísérletének, és a Nemzeti Színházban nem adott helyt Erdély elszakítása megünneplésének”.
Mint az EMNT-elnök fogalmazott, fájdalmas, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség mindmáig nem képes szakítani kettős, kétes múltjával, olyan vezető képviselői, mint Seres Dénes, Derzsi Ákos parlamenti képviselők, Fekete András, Frunda György szenátorok megtagadják a szervezetük által egyébként támogatott külhoni magyar állampolgárságot.
Az EMNT elnöke őszinte jókívánságait fejezte ki a románságnak nemzeti ünnepük alkalmából, de jelezte: szerencsétlen választásnak tartják, hogy erre olyan napot tűztek ki, amely kizárja a közös ünneplésből Románia lakosságának egy jelentős részét, köztük a magyarokat. „Ma a Kempinski Szállodáról vegyük le a rontást, melynek igazgatósága készséggel adott helyt korszakzáró összejövetelünknek” – zárta beszédét Tőkés.
Tőkés László és Toró T. Tibor, az EMNT ügyvezető elnöke a sajtó képviselői számára kiosztott nyilatkozatában azzal a felhívással fordult a világ magyarságához, hogy magától értetődő természetességgel vállalja mindenki önazonosságát a Kárpát-medence több, magyarok lakta országában a közeljövőben tartandó népszámlálások során. Toró T. úgy fogalmazott: „Ismételten megmérettetünk, hogy hányan maradtunk. (...) A szószékeken és a mikrofonok előtt, az iskolai katedrákon és az internetes közösségi oldalakon is legyen egy és ugyanaz a jelszó: Magyarnak lenni jó! (...) Számoljuk meg, hogy hányan vagyunk, és kikre számíthatunk!”
Toró T. kitért arra is, hogy a magyar nemzettel való közjogi viszony rendezése az állampolgárság intézményén keresztül valósulhat meg. E téren áttörés valósult meg ez évben az egyszerűsített honosítás elfogadásával.
A román nagykövetség egyébként kedden este a budapesti Kempinski melletti Le Meridien Szállodában ünnepelt. A rendezvényen először a magyar, majd román himnusz csendült fel. Ireny Comaroschi nagykövet beszédében a két ország egymásra utaltságát, stratégiai – európai uniós és észak-atlanti – szövetségét, illetve kölcsönös érdekeit emelte ki. Szólt arról is, hogy a magyarországi román, illetve a romániai magyar kisebbség képezi a hidat a két nép között. Az ünnepély rendbontás és tüntetések nélkül zajlott le.
A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
Jelentős mennyiségű hó hullott az éjszaka Udvarhelyszéken is, több centiméteres hóréteg rakódott le reggelre, fehérre festve a tájat. Vajon meddig csodálhatjuk? Mivel valószínűleg nem sokáig, megörökítettük az idei szezon első hófödte reggelét.
A választásokra való tekintettel rendhagyó programmal tartanak nyitva Maros megyében a lakosságnyilvántartó-hivatalok, érvényes személyazonossági igazolványt lehet igényelni.
A brassói regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) több mint 150 munkagépet vetett be a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a lehullott nagy mennyiségű hó eltakarítására a közigazgatása alá tartozó országutakról.
szóljon hozzá!