
A nemzetük rovására koccintgatókat, többek között Szász Jenőt, Medgyessy Pétert és Verestóy Attilát szólította fel bocsánatkérésre Tőkés László szerdán a budapesti Kempinski Szállodában. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács korszakzáró rendezvényén megszólalt a gyászharang is, amely Erdély Románia általi bekebelezésére emlékeztetett.
2010. december 01., 21:592010. december 01., 21:59
2011. január 06., 17:202011. január 06., 17:20
Rendhagyó fotó- és újságcikk-részleteket bemutató kiállítással és sajtófogadással zárta le szerdán délelőtt az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) azt a korszakot, amelyet Tőkés László EMNT-elnök többek között a nemzetidegen szocialista kormányzás időszakaként vagy Budapestnek a határon túliak iránti közömbösségeként jellemzett.
A tárlaton látható volt Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke, amint Traian Băsescuval koccint Székelyudvarhelyen, vagy 2009 december elsején megérkezik a bukaresti Cotroceni-palotába. Bemutatták az 1918. december 1-jén tartott gyulafehérvári román nemzetgyűlést, illetve Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök és román kollégája, Adrian Năstase Kempinski Szállodában történt koccintását is.
A pezsgőspoharak helyett azonban szerdán gyászharang csendült fel a Kempinski Szállodában, ahol nyolc éve Medgyessy Péter és Adrian Năstase együtt vett részt a Románia nemzeti ünnepe, Erdély elcsatolása napja alkalmából adott fogadáson.
Tőkés László utalt arra, hogy a Kempinski-koccintásként elhíresült eseményről kívánnak megemlékezni „amikor is nem sörrel, hanem pezsgővel koccintottak a magyar és a román elvtársurak nagy szégyenünkre”.
A fogadáson kiadott nyilatkozatában Tőkés úgy fogalmazott: „igaz magyar ember nem ül ünnepet és nem koccint december 1-jén”. A dokumentumban emlékeztetett a nemzetpolitikai szempontból neuralgikus koccintásokra is.
A nyilatkozat szerint az „első koccintás” emléke azokhoz a tábornokokhoz fűződik, akik kilencven évvel ezelőtt, a bevonuló román csapatok élén birtokba vették Erdélyt, megszállták Brassót és Kolozsvárt, Csíkszeredát és Nagyváradot. Nyolc esztendővel ezelőtt, az áldatlan kommunista internacionalizmus szellemében, itt, a Kempinski Szállodában koccintottak egymással román és magyar elvtársuraink, „konstruktív” vigassággal ünnepelvén erdélyi magyarságunk mohácsi nagyságrendű trianoni tragédiáját. A magyarság nemzeti méltóságát provokáló ünnepi fogadáson Adrian Năstase és román kísérete oldalán, Medgyessy Péter társaságában, az ünneplők között ott volt még Göncz Árpád volt államfő és Kovács László külügyminiszter, valamint az erdélyi kárvallottak dicstelen honatyái, Verestóy Attila és Kelemen Attila. Az erdélyi nemzeti szemérem már-már tagadni igyekszik ama „harmadik koccintást”, melyre éppen egy évvel ezelőtt Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt illegitim elnöke részvételével került sor Traian Băsescu elnök meghívására, a bukaresti Cotroceni-palotában. Ekkor sokan kiábrándultak és elfordultak a jobb sorsra érdemes polgári párttól. Valamikor ugyanezt tette Szőcs Géza akkori RMDSZ-főtitkár – jelenlegi budapesti művelődésügyi államtitkár –, aki viszont azért szakított az eredeti önmagát megtagadó szövetséggel, mivel végképp nem volt hajlandó azokkal koccintgatni, akik 1990-ben, a gyulafehérvári központi ünnepségen – Petre Roman akkori miniszterelnök vezényletével – a „kifelé a magyarokkal az országból” és a „halál reájuk” jelszavak skandálásával fojtották belé a megbékélés szavát”.
Tőkés felszólította „a nemzetük rovására koccintgatókat, a hazai szociálliberálisokat, valamint az erdélyi opportunistákat, hogy magatartásukért kövessék meg a nemzetet, és álljanak az oldalára. Vegyenek példát Alföldi Róbert színházigazgatótól, aki végül nem ült fel a román nemzetállami politika újabb provokáció-kísérletének, és a Nemzeti Színházban nem adott helyt Erdély elszakítása megünneplésének”.
Mint az EMNT-elnök fogalmazott, fájdalmas, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség mindmáig nem képes szakítani kettős, kétes múltjával, olyan vezető képviselői, mint Seres Dénes, Derzsi Ákos parlamenti képviselők, Fekete András, Frunda György szenátorok megtagadják a szervezetük által egyébként támogatott külhoni magyar állampolgárságot.
Az EMNT elnöke őszinte jókívánságait fejezte ki a románságnak nemzeti ünnepük alkalmából, de jelezte: szerencsétlen választásnak tartják, hogy erre olyan napot tűztek ki, amely kizárja a közös ünneplésből Románia lakosságának egy jelentős részét, köztük a magyarokat. „Ma a Kempinski Szállodáról vegyük le a rontást, melynek igazgatósága készséggel adott helyt korszakzáró összejövetelünknek” – zárta beszédét Tőkés.
Tőkés László és Toró T. Tibor, az EMNT ügyvezető elnöke a sajtó képviselői számára kiosztott nyilatkozatában azzal a felhívással fordult a világ magyarságához, hogy magától értetődő természetességgel vállalja mindenki önazonosságát a Kárpát-medence több, magyarok lakta országában a közeljövőben tartandó népszámlálások során. Toró T. úgy fogalmazott: „Ismételten megmérettetünk, hogy hányan maradtunk. (...) A szószékeken és a mikrofonok előtt, az iskolai katedrákon és az internetes közösségi oldalakon is legyen egy és ugyanaz a jelszó: Magyarnak lenni jó! (...) Számoljuk meg, hogy hányan vagyunk, és kikre számíthatunk!”
Toró T. kitért arra is, hogy a magyar nemzettel való közjogi viszony rendezése az állampolgárság intézményén keresztül valósulhat meg. E téren áttörés valósult meg ez évben az egyszerűsített honosítás elfogadásával.
A román nagykövetség egyébként kedden este a budapesti Kempinski melletti Le Meridien Szállodában ünnepelt. A rendezvényen először a magyar, majd román himnusz csendült fel. Ireny Comaroschi nagykövet beszédében a két ország egymásra utaltságát, stratégiai – európai uniós és észak-atlanti – szövetségét, illetve kölcsönös érdekeit emelte ki. Szólt arról is, hogy a magyarországi román, illetve a romániai magyar kisebbség képezi a hidat a két nép között. Az ünnepély rendbontás és tüntetések nélkül zajlott le.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!