Illusztráció
Fotó: Thomas Campean
Az élelmiszertermékek forgalmazása során a vásárlónak joga van tudni, hogy a megvásárolt áru milyen összetevőkből áll, hol termelték, meddig szavatolják a minőségét. Ezt a célt szolgálja az áruk címkézése. Ami nem minden esetben vált ki közmegelégedést.
2017. július 07., 15:242017. július 07., 15:24
A legutóbbi címkebotrány abból a törvényből fakadt, amely elrendelte, hogy a tej és tejtermékek címkéjén a gyártó tüntesse fel, mennyi tejport tartalmaz. Ez ütötte ki a biztosítékot a tejtermék gyártók körében. A képviselőház néhány napja 217 támogató, három ellenszavazattal és 48 tartózkodással elfogadta a friss tej és tejtermékek címkézéséről szóló, 2016. évi 88-as törvény módosítását. Ennek értelmében már nem kell feltüntetniük a gyártóknak a termék előállításakor felhasznált tejpor arányát.
Az elfogadott módosítások szerint a címkéken a legnagyobb arányban felhasznált tej származási országát és a tejfeldolgozó vállalkozás nevét kell feltüntetniük a gyártóknak, a csomagolóüzem nevének vagy a márkának már nem kell szerepelnie a címkéken.
A gyártóknak fel kell tüntetniük a tejben található ásványi anyagokat, a vitaminokat és a tej dúsításához használt tejproteineket is. „Természetes termék” címkével csak azokat a tejtermékeket lehet ellátni, amelyek 100 százalékban tehén-, bivaly-, juh- vagy kecsketejből készülnek, és nem tartalmaznak más összetevőket.
A „román termék” felirat csak azokra a termékekre kerülhet fel, amelyek 100 százalékban romániai termelőtől és feldolgozótól származó tejből készülnek. A törvény 2018. január elsejétől lép hatályba.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium közvitára bocsátja azt a törvénykezdeményezést, amely elrendelné, hogy a termelők és forgalmazók lássák el címkével a piacra kerülő dinnyéket. Ha a jogszabálytervezetet elfogadják,
A jogszabálytervezet azt is tartalmazza, hogy a dinnyére ragasztott címkén rajta kell majd lennie a dinnyefajta nevének, a helységnek, ahol termesztették, a begyűjtés (leszedés) időpontjának, no és természetesen a dinnye árának. Emellett azt is előírják, hogy a címkének standard méretűnek kell lennie, egyformának minden árusnál, átlátszó fóliába zártnak, Landscape-módszerrel színesen nyomtatva első és hátsó oldalán. A jogszabály tervezete kitér arra is, hogy
Úgy tűnik, a szaktárca ezzel nyitott kapukat dönget. Legalábbis közép-erdélyi viszonylatban. Az itteni piacokon ugyanis a szemfüles délvidékiek már alkalmaznak valami hasonlót: a dinnyehegyeken levő árcédulákra ráírják – igaz, csak kézzel –, hogy Olt megyéből való a termék, esetenként, hogy Dăbuleni-ból (ennek a legjobb az ázsiója dinnyefronton), vagy Dobreşti-ről hozták, meg hogy – dátumszerűen – két nappal korábban szedték le. Hogy ezek az információk mennyire valósak, azt döntse el a kuncsaft. Feltehetőleg a standard címkézéssel is ugyanez lesz a helyzet.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szerdán 1 óra 44 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
szóljon hozzá!