
Képünk illusztráció
Fotó: Védelmi Minisztérium
Engedélyt kaptak a kórházak arra, hogy az országos tesztelési protokolltól eltérő kritériumok alapján végezzenek koronavírus-teszteket a személyzet és a betegek körében. A járvány romániai megjelenése óta ez az első alkalom, hogy az egészségügyi szaktárca részben feloldja a szigorúan meghatározott országos tesztelési protokollt és lehetőséget ad a tesztelések kibővítésére.
2020. április 18., 20:082020. április 18., 20:08
Saját kritériumrendszert dolgozhatnak ki a kórházakban az egészségügyi személyzet és a betegek tesztelésére – áll az egészségügyi minisztérium által elfogadott és az Országos Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja által pénteken közzétett dokumentumban, amely az új koronavírus-tesztelési protokollt is felvázolja.
Eddig még erre sem volt lehetőség, a kórházak a saját laborberendezéseikkel is csak az országszerte egységes, szigorúan megszabott kritériumrendszer szerint végezhettek koronavírus-teszteket. Az új lehetőség főként azoknak a kórházaknak kedvez, amelyek rendelkeznek már a koronavírus kimutatására alkalmas, úgynevezett real time PCR berendezéssel, illetve
Az új szabályozás szerint egyébként saját laboratóriumukban, ennek hiányában azonban más egységben is elvégeztethetik ezeket a laborvizsgálatokat a kórházak. Azonban függetlenül attól, hogy ezt saját megrendelésükre teszik, a pozitív laboreredményeket azonnal jelenteniük kell az Országos Közegészségügyi Intézetnél és az illetékes megyei népegészségügyi igazgatóságon, továbbá
Ezekben az esetekben a kórházak saját járványügyi kivizsgálást kell végezzenek, amelynek az eredményét 24 órán belül el kell küldjék az illetékes megyei népegészségügyi igazgatóságnak, és intézkedéseket kell hozzanak a fertőzés terjedésének a megakadályozására – ezért az adott intézmény vezetője felel.
A szakminisztériumi döntés értelmében péntektől prioritásként kezelik a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása, illetve az elhalálozás kockázata által fokozottan érintett betegek tesztelését is. Az újonnan módosított koronavírus-tesztelési algoritmus értelmében a prioritási sorrend a következő:
tünetekkel rendelkezők, beleértve az egészségügyi személyzetet is;
az igazolt esetek tünetekkel rendelkező közeli kapcsolatai;
transzplantációs eljárás előtt álló betegek, szerv- és őssejtdonorok az orvosi beavatkozás előtt, immunszuppresszív kezelés alatt álló, szerv- és őssejtátültetésen átesett páciensek minden kórházi beutalás előtt (2 vizsgálat 24 órás időközönként);
tünetmentes, alapbetegségük miatt immunszuppresszív kezelés alatt álló betegek kórházi beutaláskor;
kemoterápiás kezelés alatt álló daganatos betegek (2 vizsgálat havonta);
daganatos betegek műtéti beavatkozás előtt;
tünetekkel rendelkező, vesedialízisre szoruló betegek;
tünetmentes vesedialízisre szoruló betegek, akik kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttel;
tünetekkel rendelkező intézményes elkülönítés alatt állók;
tünetmentes várandós nők, akik intézményes karanténban, illetve lakhelyi elkülönítés alatt állnak, vagy kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttel;
öregotthonok ápolószemélyzete (2 vizsgálat havonta);
az egészségügyi személyzet azon tünetmentes tagjai, akik közvetlen kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttel.
A protokoll értelmében azonban nem számít tesztelési kötelezettséget maga után vonó közvetlen kontaktusnak az, amikor az egészségügyi személyzet a kezelés típusának megfelelő védőöltözetet viselve kerül kapcsolatba koronavírusos beteggel.
Az Országos Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja által pénteken közzétett dokumentum ugyanakkor pontosan meghatározza a gyanús eset, a közvetlen kapcsolat, valamint az igazolt eset fogalmát is.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Majmot akart csempészni Olaszországba autójában az a román férfi, aki ellen természetkárosítás miatt emeltek vádat – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Hat, alig néhány hetes tacskót találtak a magyarországi pénzügyőrök egy kisbusz rejtett rekeszében. Az állatok chippel, oltással és útlevéllel sem rendelkeztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
Hamufelhőt ereszt ki magából az Etna több mint 3 ezer méteres magasságban, emiatt közepes készenlét lépett életbe Catania repülőterén hétfőn, egyelőre jelentősebb késések nélkül.
4 hozzászólás