Képünk illusztráció
Fotó: Védelmi Minisztérium
Engedélyt kaptak a kórházak arra, hogy az országos tesztelési protokolltól eltérő kritériumok alapján végezzenek koronavírus-teszteket a személyzet és a betegek körében. A járvány romániai megjelenése óta ez az első alkalom, hogy az egészségügyi szaktárca részben feloldja a szigorúan meghatározott országos tesztelési protokollt és lehetőséget ad a tesztelések kibővítésére.
2020. április 18., 20:082020. április 18., 20:08
Saját kritériumrendszert dolgozhatnak ki a kórházakban az egészségügyi személyzet és a betegek tesztelésére – áll az egészségügyi minisztérium által elfogadott és az Országos Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja által pénteken közzétett dokumentumban, amely az új koronavírus-tesztelési protokollt is felvázolja.
Eddig még erre sem volt lehetőség, a kórházak a saját laborberendezéseikkel is csak az országszerte egységes, szigorúan megszabott kritériumrendszer szerint végezhettek koronavírus-teszteket. Az új lehetőség főként azoknak a kórházaknak kedvez, amelyek rendelkeznek már a koronavírus kimutatására alkalmas, úgynevezett real time PCR berendezéssel, illetve
Az új szabályozás szerint egyébként saját laboratóriumukban, ennek hiányában azonban más egységben is elvégeztethetik ezeket a laborvizsgálatokat a kórházak. Azonban függetlenül attól, hogy ezt saját megrendelésükre teszik, a pozitív laboreredményeket azonnal jelenteniük kell az Országos Közegészségügyi Intézetnél és az illetékes megyei népegészségügyi igazgatóságon, továbbá
Ezekben az esetekben a kórházak saját járványügyi kivizsgálást kell végezzenek, amelynek az eredményét 24 órán belül el kell küldjék az illetékes megyei népegészségügyi igazgatóságnak, és intézkedéseket kell hozzanak a fertőzés terjedésének a megakadályozására – ezért az adott intézmény vezetője felel.
A szakminisztériumi döntés értelmében péntektől prioritásként kezelik a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása, illetve az elhalálozás kockázata által fokozottan érintett betegek tesztelését is. Az újonnan módosított koronavírus-tesztelési algoritmus értelmében a prioritási sorrend a következő:
tünetekkel rendelkezők, beleértve az egészségügyi személyzetet is;
az igazolt esetek tünetekkel rendelkező közeli kapcsolatai;
transzplantációs eljárás előtt álló betegek, szerv- és őssejtdonorok az orvosi beavatkozás előtt, immunszuppresszív kezelés alatt álló, szerv- és őssejtátültetésen átesett páciensek minden kórházi beutalás előtt (2 vizsgálat 24 órás időközönként);
tünetmentes, alapbetegségük miatt immunszuppresszív kezelés alatt álló betegek kórházi beutaláskor;
kemoterápiás kezelés alatt álló daganatos betegek (2 vizsgálat havonta);
daganatos betegek műtéti beavatkozás előtt;
tünetekkel rendelkező, vesedialízisre szoruló betegek;
tünetmentes vesedialízisre szoruló betegek, akik kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttel;
tünetekkel rendelkező intézményes elkülönítés alatt állók;
tünetmentes várandós nők, akik intézményes karanténban, illetve lakhelyi elkülönítés alatt állnak, vagy kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttel;
öregotthonok ápolószemélyzete (2 vizsgálat havonta);
az egészségügyi személyzet azon tünetmentes tagjai, akik közvetlen kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttel.
A protokoll értelmében azonban nem számít tesztelési kötelezettséget maga után vonó közvetlen kontaktusnak az, amikor az egészségügyi személyzet a kezelés típusának megfelelő védőöltözetet viselve kerül kapcsolatba koronavírusos beteggel.
Az Országos Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja által pénteken közzétett dokumentum ugyanakkor pontosan meghatározza a gyanús eset, a közvetlen kapcsolat, valamint az igazolt eset fogalmát is.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
4 hozzászólás