Képünk illusztráció
Fotó: Védelmi Minisztérium
Engedélyt kaptak a kórházak arra, hogy az országos tesztelési protokolltól eltérő kritériumok alapján végezzenek koronavírus-teszteket a személyzet és a betegek körében. A járvány romániai megjelenése óta ez az első alkalom, hogy az egészségügyi szaktárca részben feloldja a szigorúan meghatározott országos tesztelési protokollt és lehetőséget ad a tesztelések kibővítésére.
2020. április 18., 20:082020. április 18., 20:08
Saját kritériumrendszert dolgozhatnak ki a kórházakban az egészségügyi személyzet és a betegek tesztelésére – áll az egészségügyi minisztérium által elfogadott és az Országos Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja által pénteken közzétett dokumentumban, amely az új koronavírus-tesztelési protokollt is felvázolja.
Eddig még erre sem volt lehetőség, a kórházak a saját laborberendezéseikkel is csak az országszerte egységes, szigorúan megszabott kritériumrendszer szerint végezhettek koronavírus-teszteket. Az új lehetőség főként azoknak a kórházaknak kedvez, amelyek rendelkeznek már a koronavírus kimutatására alkalmas, úgynevezett real time PCR berendezéssel, illetve
Az új szabályozás szerint egyébként saját laboratóriumukban, ennek hiányában azonban más egységben is elvégeztethetik ezeket a laborvizsgálatokat a kórházak. Azonban függetlenül attól, hogy ezt saját megrendelésükre teszik, a pozitív laboreredményeket azonnal jelenteniük kell az Országos Közegészségügyi Intézetnél és az illetékes megyei népegészségügyi igazgatóságon, továbbá
Ezekben az esetekben a kórházak saját járványügyi kivizsgálást kell végezzenek, amelynek az eredményét 24 órán belül el kell küldjék az illetékes megyei népegészségügyi igazgatóságnak, és intézkedéseket kell hozzanak a fertőzés terjedésének a megakadályozására – ezért az adott intézmény vezetője felel.
A szakminisztériumi döntés értelmében péntektől prioritásként kezelik a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása, illetve az elhalálozás kockázata által fokozottan érintett betegek tesztelését is. Az újonnan módosított koronavírus-tesztelési algoritmus értelmében a prioritási sorrend a következő:
tünetekkel rendelkezők, beleértve az egészségügyi személyzetet is;
az igazolt esetek tünetekkel rendelkező közeli kapcsolatai;
transzplantációs eljárás előtt álló betegek, szerv- és őssejtdonorok az orvosi beavatkozás előtt, immunszuppresszív kezelés alatt álló, szerv- és őssejtátültetésen átesett páciensek minden kórházi beutalás előtt (2 vizsgálat 24 órás időközönként);
tünetmentes, alapbetegségük miatt immunszuppresszív kezelés alatt álló betegek kórházi beutaláskor;
kemoterápiás kezelés alatt álló daganatos betegek (2 vizsgálat havonta);
daganatos betegek műtéti beavatkozás előtt;
tünetekkel rendelkező, vesedialízisre szoruló betegek;
tünetmentes vesedialízisre szoruló betegek, akik kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttel;
tünetekkel rendelkező intézményes elkülönítés alatt állók;
tünetmentes várandós nők, akik intézményes karanténban, illetve lakhelyi elkülönítés alatt állnak, vagy kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttel;
öregotthonok ápolószemélyzete (2 vizsgálat havonta);
az egészségügyi személyzet azon tünetmentes tagjai, akik közvetlen kapcsolatba kerültek igazolt fertőzöttel.
A protokoll értelmében azonban nem számít tesztelési kötelezettséget maga után vonó közvetlen kontaktusnak az, amikor az egészségügyi személyzet a kezelés típusának megfelelő védőöltözetet viselve kerül kapcsolatba koronavírusos beteggel.
Az Országos Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja által pénteken közzétett dokumentum ugyanakkor pontosan meghatározza a gyanús eset, a közvetlen kapcsolat, valamint az igazolt eset fogalmát is.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
4 hozzászólás