A tizenhármas szám sokak szerint szerencsétlen, ám a Transilvania International Film Festival (röviden TIFF, magyarul Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál) idei, a sorban 13. kiadásán ez egyáltalán nem érződött. Az évről évre egyre erősebb fesztivál számmisztikától és időjárástól függetlenül Kolozsvár legbiztosabb és legizgalmasabb eseménye.
2014. június 11., 14:262014. június 11., 14:26
2014. június 11., 18:262014. június 11., 18:26
Az idei kolozsvári nemzetközi filmmustrán annyi filmet játszottak, hogy mindenki a „kihagyhatatlan alkotásokat” ajánlgatta a maga szája íze szerint. A filmek között így is nehéz volt válogatni, de muszáj volt – és megérte. Vlad Țepeş és Mátyás király voltak a TIFF ez évi „reklámarcai”: a két történelmi személyiség 3D-s szemüveggel végre nem puliszkaszagot árasztott a plakátokról. A vetítéseken túl koncertek, kiállítások, műhelymunkák és más események tarkították a műsort, sőt, az idén még a Simona Halepnek való szurkolás is belefért a nem hivatalos programba, miután a teniszező épp a rendezvény ideje alatt játszott sorsdöntő mérkőzést.
Tíz napon át a kora tavaszi időjárástól a késő nyári kánikuláig vezetett végig a filmfesztivál. A cudar és esős időjárás miatt idén elmaradt a Főtéren szabadtéri vetítés keretében tervezett nyitóünnepség és film, ezért két párhuzamos helyszínen, a Diákművelődési Házban és az egykori Köztársaság nevet viselő Florin Piersic-moziban indult a TIFF. Stephen Frears igaz történeten alapuló Philomenája és több szabadtéri vetítés is zárt térbe szorult, az első főtéri nagyjátékfilm csak a negyedik napon kapott zöld utat, és még a hatodik, magyar tematikájú napon is jól esett a pokróc melege a kinti hűvösben. Az idei magyar nap egyébként véletlenül a trianoni békediktátumra emlékező magyar összefogás napjára esett, cseppet sem volt viszont véletlen, hogy a zsűriben A nagy füzet című háborús filmdráma rendezője, Szász János is helyet kapott.
A teljes írás az Erdélyi Napló június 12-ei, 23. lapszámában olvasható.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!