A pozsonyi kormány szerdai ülésén elfogadta az államnyelvtörvény végrehajtási utasításainak elveit, ezzel az intézkedés érvénybe lépett. Marek Madaric szerint ez nem sérti a nemzetközi követelményeket, Bajnai Gordon magyar miniszterelnök viszont elfogadhatatlannak tarja a döntést, szerinte Szlovákia felrúgta a szécsényi megállapodást.
2009. december 16., 20:532009. december 16., 20:53
2009. december 17., 21:322009. december 17., 21:32
Kihűlt a szécsényi kézfogás (Bajnai és Fico)
„Én támaszkodni tudok az EBESZ kisebbségi főbiztosának véleményére, aki nagyon világosan kijelentette, hogy a törvény összhangban van a nemzetközi követelményekkel. Ugyanúgy tudok támaszkodni a végrehajtási utasításokkal kapcsolatos álláspontjára is” – jelentette ki Marek Madaric szlovák kultuszminiszter.
Bajnai: Pozsony megsértette a megállapodást
A magyar miniszterelnök a szécsényi megállapodás megszegésének értékeli a módosított szlovák államnyelvtörvény irányelveinek pozsonyi elfogadását – közölte a kormányszóvivő az MTI-vel szerdán, hozzátéve: a magyar kormány anyagi és jogi segítséget nyújt a nyelvtörvény áldozatainak. Kijelentette: az elfogadott irányelvek nemcsak a szécsényi megállapodással mennek szembe, hanem az EBESZ ajánlásaival is, amelyeket Robert Fico szlovák kormányfő Szécsényben teljes mértékben elfogadott. A kormányszóvivő hangsúlyozta azt is: a szlovák kormány mostani döntése ellentétes az Európai Unió alapértékeivel, és a Lisszaboni Szerződéssel is.
„Bajnai Gordon szerint elfogadhatatlan, hogy a XXI. század Európájában valakit anyanyelve használatáért büntessenek. Ez ellentmond a nemrég életbe lépett Lisszaboni Szerződés szellemének és betűjének, és az uniós jog antidiszkriminációs rendelkezéseit is sérti” – közölte. Szollár Domokos kiemelte: a magyar kormány határozottan azt kéri, hogy Szlovákia függessze fel a büntetések alkalmazását a folytatódó tárgyalások időtartamára, mert azok erkölcsi és társadalmi kárt okoznak, tovább növelik a kisebbségi közösségek félelmét, és fokozzák a feszültséget a kisebbség illetve a többségi társadalom, valamint a két ország között. „Ha a büntetéseket mégsem függeszti fel Szlovákia, a magyar kormány anyagi és jogi segítséget nyújt a szlovákiai magyarság számára, hogy jogi harcukat megvívhassák. Készek vagyunk akár a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságig is elmenni” – szögezte le a kormányszóvivő.
Emlékeztetett arra: a magyar fél további konzultációkat tartott volna szükségesnek az irányelvek elfogadása előtt. A döntés ráadásul úgy született meg, hogy arról a szlovák kormány érdemben nem tárgyalt a szlovákiai magyarok képviselőivel – jegyezte meg. A kormányszóvivő felidézte: az államnyelvtörvény módosítása ellen korábban nemcsak a magyar, hanem több más Szlovákiában élő kisebbség is felszólalt.
Szollár Domokos azt mondta, a magyar fél továbbra is szükségesnek látja a tárgyalások folytatását. A tárgyalások céljának változatlanul a szécsényi ígéretek betartását, az EBESZ főbiztosi vélemény és ajánlások megvalósítását, a törvényben és a végrehajtási elveiben megjelenő jogi problémák feloldását tekinti – közölte. Véleménye szerint célszerű lett volna a végrehajtási rendelet elfogadásával megvárni a Velencei Bizottság véleményét, amelyet maga a szlovák kormány kért fel a törvény véleményezésére. A kormányszóvivő tájékoztatása szerint a folytatódó tárgyalásokkal és a Velencei Bizottsági eljárásával párhuzamosan a magyar diplomácia az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése, az Európai Parlament és más nemzetközi fórumok igénybevételével tovább fokozza a nyomást a magyar, illetve más kisebbségi közösségek védelme érdekében.
MKP: „jelentéktelen” a végrehajtási utasításokat tartalmazó dokumentum
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) szerint jogi szempontból „jelentéktelen” a szlovák államnyelvtörvény végrehajtási utasításainak elveit tartalmazó dokumentum, amelyet szerdán fogadott el a pozsonyi kormány. A végrehajtási utasítások elfogadása körüli vita bebizonyította, hogy „a törvény rossz, nem demokratikus, valóban nem világos megfogalmazásokat tartalmaz, és alkalmazása önkényes lehet” – olvasható az MKP állásfoglalásában. A szlovákiai magyar párt fontosnak tartja, hogy az EBESZ kísérje továbbra is figyelemmel a jogszabály alkalmazását, és érdeklődéssel várja, hogy milyen véleményre jut az Európa Tanács Velencei Bizottsága, amely Pozsony kérésére foglalkozik a törvénnyel.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban, „abszolút helyes”.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin beteggel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.