Csökkent az iskolaelhagyások száma, de így is túl nagy a lemorzsolódók aránya

Romániában nagy a hivatalos statisztikákból kimaradó rejtett korai iskolaelhagyások száma is. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Romániában nagy a hivatalos statisztikákból kimaradó rejtett korai iskolaelhagyások száma is. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Romániában csökkent az iskolaelhagyások aránya 2019-ben: míg 2015-ben a tanulók 19,1 százaléka morzsolódott le az oktatási rendszerről a tanulmányok befejezése előtt, addig 2019-ben csak 15,3 százalékuk hagyta ott az oktatást – derül ki az Eurostat nemrég közzétett felméréséből. Ezzel az aránnyal még mindig az elsők között van az ország az iskolaelhagyások terén, de téves lenne csak oktatáspolitikai okokra visszavezetni ezt.

Hajnal Csilla

2020. június 14., 21:592020. június 14., 21:59

A statisztikai adatok kiszámításához 18-24 év közötti fiatalokat kérdeznek meg visszamenőleg, hogy kijárták-e vagy sem a kötelező iskolát, ami nem egységes az országok között.

Romániában tíz osztály a kötelező, amit 18 éves korig kellene kijárni, utána már nem helyeznek senkire nyomást.

A középiskolai lemorzsolódásban érintettek a kimaradásból adódóan kevesebb eséllyel indulnak a munkaerőpiacon, mint képzettebb társaik, ez pedig az ország gazdaságát is befolyásolja. A korai lemorzsolódás csökkentése az Európa 2020 stratégia egyik célkitűzése, és bár sok államnak sikerült ezt teljesítenie már 2019-ben, Románia és Magyarország nincsen köztük.

Még Magyarországon sem érték el a célt

Az Európai Unió tagországai között jelentős eltérések tapasztalhatók az iskolaelhagyások arányát illetően. A felmérésbe foglaltak szerint Horvátországban csupán a fiatalok három százaléka számít korai iskolaelhagyónak, és a legtöbben az európai országok közül Spanyolországban (17,3 százalék) hagyják ott az iskolát a tanulmányok befejezése előtt.

Magyarországon is kevesebb az iskolaelhagyók száma a 2018-as felméréshez képest:

12,5 százalékról 11,8 százalékra csökkent ez az arány 2019-ben, jóllehet az anyaországban sem érték még el a 2020-ra kitűzött célt, miszerint a diákok legtöbb tíz százaléka morzsolódik le az oktatási rendszerről.

Sok a társadalom peremén élő család

Az Eurostat szerint Románia a harmadik helyen van a korai iskolaelhagyások terén Európában Spanyolország és Málta után. A 2015-ben megfogalmazott korai iskolaelhagyások csökkentését célzó romániai stratégiai felmérés rámutat az oktatást elhagyók legfőbb okai: az oktatáshoz való hozzáférhetőség hiánya, a segítő technológiák és eszközök hiánya az oktatási folyamatban, nem megfelelő támogatási szolgáltatások, a megfelelő szállítás hiánya, a tudatosítás hiánya a fogyatékkal élő gyermekek és fiatalok fejlesztésének fontosságával kapcsolatban, illetve

diszkriminatív vagy negatív hozzáállás a fogyatékossággal élő, illetve a speciális oktatási szükségletekkel küzdő gyermekek és fiatalok iskolai felzárkóztatásával szemben.

Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatásügyekben jártas szakembere lapunk megkeresésére elmagyarázta, melyek lehetnek a valóságban a legfontosabb okai az iskolai lemorzsolódásnak. „Az iskolaelhagyásnak túlnyomó részt szociális okai vannak, mert vannak bizonyos társadalmi rétegek, amelyek hajlamosak arra, hogy ne fejezzék be a tanulmányaikat. Nálunk ez kiemelkedő, hosszú évek óta 15-20 százalék között mozog.

Minél több társadalom peremén élő ember van, minél több olyan közösség létezik, ahol a családok nem az iskolában szerzett tudással boldogulnak, nem az iskolába járás és a tanulás a család fő célja, annál nagyobb a korai iskolaelhagyás aránya.

Az oktatás olyan rendszer, ahol sok értelmiségi dolgozik, politikusok vezetik, ezért szeretjük célba venni, a másik ilyen rendszer az egészségügy, amit állandóan célba veszünk, vagyis hajlamosak vagyunk még rosszabbnak gondolni, mint amilyen, ezeken keresztül jól lehet kritizálni a fennálló rendszert. De a korai iskolaelhagyásnak főként kulturális és szociális okai vannak, akárcsak Málta és Spanyolország esetében” – fogalmazott a szakember. 

Romániában ugyanakkor nagy a hivatalos statisztikákból kimaradó rejtett korai iskolaelhagyások száma is.

Magyari Tivadar szerint ez azt jelenti, hogy sokan továbbtanulnak olyan értelemben, hogy

beiratkoznak valahová kilencedik osztályba, de már a kilenc-tizedik osztályt nem járják ki, sokat hiányoznak, onnan maradnak ki.

„Valahogy a rendszer mégis viszi őket 18 éves korukig, amíg kötelező a tíz osztály, de utána már nem gyakorolnak rá nyomást, hogy iskolába járjon. Tíz osztály a kötelező, de nem lehet rábírni a folyatásra a lemorzsolódókat, vannak szankciók, de 2 millió 800 ezer tanuló van, és nehéz ellenőrizni. Tehát valószínű, hogy a valóságban valamennyivel többen vannak, mint ez a 15,3 százalék. Lehet becsléseket mondani, de az már nem olyan pontos, mint a papírok szerinti statisztika, ami úgy készül, hogy 18 és 24 év közötti személyeknél nézik meg, hogy hány százalékuk maradt ki az előző években az illető ország kötelező oktatásából, amikor még nem voltak nagykorúak.

Idézet
Megkérdik egy húszévestől, hogy hány osztályt végzett, és azt válaszolja, hogy nyolcat, utána nem ment sehová, és az ebbe a statisztikába számít bele

– fejtette ki az oktatásügyi szakember. Szerinte ez azért furcsa, mert tíz osztály kötelező Romániában, viszont ezeket az embereket nem lehet megbüntetni, mert nincs pénzük, vagy nem lehet megtalálni őket, illetve már valahol dolgoznak – tette hozzá Magyari Tivadar.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Meghosszabbították a határidőt: eddig vehetik igénybe az adóamnesztia kedvezményeit

Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.

Meghosszabbították a határidőt: eddig vehetik igénybe az adóamnesztia kedvezményeit
2024. november 21., csütörtök

Drulă: A 37 új vonat helyett egyetlenegy van, az is vakvágányon

Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.

Drulă: A 37 új vonat helyett egyetlenegy van, az is vakvágányon
2024. november 21., csütörtök

Máris meghibásodott a szerdán forgalomba helyezett elektromos vonat

A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.

Máris meghibásodott a szerdán forgalomba helyezett elektromos vonat
2024. november 20., szerda

Még nem árulja el Kelemen Hunor, hogy kit tervez támogatni az elnökválasztás második fordulójában

Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Még nem árulja el Kelemen Hunor, hogy kit tervez támogatni az elnökválasztás második fordulójában
2024. november 20., szerda

Romániában nőtt legjobban az építőipari termelés szeptemberben az Unióban

Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.

Romániában nőtt legjobban az építőipari termelés szeptemberben az Unióban
2024. november 20., szerda

Iskolákban árultak kábítószert, lecsapott rájuk a rendőrség

Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.

Iskolákban árultak kábítószert, lecsapott rájuk a rendőrség
2024. november 19., kedd

Megvan, hogy meddig nyomathatják a kampányt az államelnök-jelöltek

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.

Megvan, hogy meddig nyomathatják a kampányt az államelnök-jelöltek
2024. november 19., kedd

Szerdától két és fél óra alatt érhetünk Brassóból Bukarestbe az új elektromos vonattal

A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.

Szerdától két és fél óra alatt érhetünk Brassóból Bukarestbe az új elektromos vonattal
2024. november 19., kedd

Valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit

Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.

Valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit
2024. november 19., kedd

Nekik biztosan csökkenni fog az energiaszámlájuk az árliberalizáció után

Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.

Nekik biztosan csökkenni fog az energiaszámlájuk az árliberalizáció után
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!