Szabadka 2004 novemberében megválasztott koszovói szerb származású polgármestere, Saša Vučinić és a többségében szerb képviselőkből álló önkormányzat zöld utat adott a magyar szecessziós műemlékekben gazdag bácskai város történelmi belvárosának szinte teljes lebontásához.
2010. április 28., 16:512010. április 28., 16:51
A 2010 januárjában elfogadott részletes szabályozási terv első üteme huszonkét blokkra osztotta fel a belvárost, és kimondja: kiemelt műemlékeknek csak a Komor Marcell és Jakab Dezső tervezte szecessziós Városháza, illetve zsinagóga számítanak.
A „rehabilitációs terv” első és második üteme 200, többnyire a XIX. században épített, magyar stílusjegyeket felvonultató szecessziós épület lebontásával számol, amiknek a helyére négy-öt emelet magas üzleti, kereskedelmi és lakó funkciójú házakat, betonblokkokat telepítenének majd.
A város arculatának átformálása lényegében a Népszínház (volt Városi Színház) lebontásával és betonplázává alakításával kezdődött el. Annak ellenére, hogy az önkormányzat „kiemelkedő jelentőségű” műemléknek nyilvánította az „A” blokkba sorolt, 1910-ben átadott, Zsolnay-díszítőelemekben gazdag Városházát, teljesen be fogják építeni az épület tetőterét és átriumát.
A „B” blokkba sorolt Korzó utcai Macskovics Titusz által jegyzett Arany Bárány Szálloda épületét teljesen lebontanák. Ebből a blokkból csak két épülettömb maradna meg eredeti formájában, az 1912-ben épült volt Continental Bank és az 1893-as, Jedlicska János tervezte – korábban szakszerűtlenül felújított – Vojnics Máté-palota, az úgynevezett Vörös Ház.
A Vuk Karadžić utcában már korábban parkolóként üzemelő foghíj helyén egy kis park lesz. A „C” blokkba sorolt, 1927-ben átadott eklektikus sarokpalota sorsa bizonytalan, ám az biztos, hogy a mellette álló társasházakat lebontják. A tér alá mélygarázs kerül majd.
A legnagyobb pusztítás a „D” blokkban lesz majd. Bár a ferences kolostort, az 1470-ben Dengelegi Pongrácz János erdélyi vajda által építtetett Kapitányok Házát és templomot egyenlőre nem bontják le, de útszélesítések címén 23 darab századfordulón épített egy-kétszintes házat bontanak le a Dimitrija Tucovića utca (korábban Fűzfás utca), a Zmaj Jovina (korábban Sárkány utca) és a Partizán utcák (korábban Csernovics Pál utca) határolta (D2 és D3) területen, hogy ide egy egészségügyi és egy rekreációs központot építhessenek.
A munkákat már el is kezdték a Hunyadi Mátyás és a Vase Stajić utcák által közrefogott „E2” blokkban, ahol április 21-én Szerbia legrégebbi szecessziós épületeit kezdték el elbontani. A 11-es számú, francia szimbolista-szecessziós, illetve a 13-as szám alatti, bécsi szecessziós mintákat magukon hordozó, Raichle J. Ferenc által tervezett, 1899-ben átadott házakról így nyilatkozott Vass Géza, a Szabadkai Műemlékvédő Intézet igazgatója: „Ez a két épület még ambientálisan sem képez semmilyen építészeti értéket. S mivel ide egy áruház és egy mélygarázs van tervezve, ennek a beépítését is megengedtük” – hangsúlyozta.
A szerb kulturális minisztérium tiltakozása ellenére e két épület mellé 15 millió euróért a városvezetés egy 11 000 négyzetméter nagyságú, „Atrium” elnevezésű bevásárlóközpontot is át fog adni, amely alatt 220 férőhelyes mélygarázs lesz. A pláza mellett tovább bővül majd a Galéria Business Center mintegy 40 000 négyzetméternyi területtel. Ide ötemeletes irodaházat, további 8000 négyzetméteren pedig 5 darab éttermet, fürdő- és wellnessközpontot, valamint egy négycsillagos szállodát álmodtak meg. Az „E1” blokkba sorolt szerb ortodox templom megmenekül a bontástól, de a második világháborúban megsérült parókia helyére új lakóházak kerülnek majd – írja a tortenelemportal.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.