Az erdélyi magyarság ügye szempontjából ártalmasnak tartja Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövet médiaszereplését Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke.
2013. február 07., 15:282013. február 07., 15:28
Szerinte annak ellenére, hogy az elmúlt öt év alatt számos pozitív megnyilvánulása volt, a diplomata hibázott, amikor szerdán este „végigjárta” a román kereskedelmi hírcsatornákat. „Szokatlan dolog egy nagykövettől, hogy tévéadókon politikai elemzésekbe bocsátkozzon. Egyáltalán nem használt az ügynek, hogy Füzes Oszkár órákig hagyta, hogy a tévék és meghívottjaik egy általa nem egészen jól értett nyelven, románul vallassák a lehető legprovokatívabb kérdésekkel” – fejtette ki Borbély.
Az RMDSZ vezetője, aki az elmúlt időszakban több ízben is hallatta szavát Magyarország bukaresti nagykövete diplomáciai ballépéseknek vélt tettei kapcsán, hozzátette: az ügyet Németh Zsolt magyar külügyi államtitkárral is próbálta tisztázni. Borbély László szerint a székely zászló használata miatt kirobbant cirkusz a lehető legrosszabbkor érintette a közvéleményt, ugyanis a román kormány alig öt napja mozdította el helyéről az interetnikai feszültségeket gerjesztő Codrin Munteanu háromszéki prefektust. „A magyar államnak kötelessége felelőséget vállalni a határain túl élő magyar kisebbségért – ezt mind a régi, mind az új alkotmány előírja. Viszont mielőtt valamit lépne, elvárnánk, hogy kérje ki a véleményünket és támogassa lépéseinket” – szögezte le Borbély.
Kitérve a székely lobogó használatára, az RMDSZ alelnöke komolynak és helyénvalónak értékelte Titus Corlăţean román külügyminiszter reakcióját. Mint mondta, szerdán nyugodt hangnemben tárgyalt a külügyi tárca vezetőjével, akivel abban egyeztek meg, hogy jogilag tisztázzák a kisebbségi jelképek használatának ügyét. Borbély szerint a lehető legtermészetesebb és semmiként nem törvénybe ütköző a székely lobogó kitűzése az önkormányzati épületekre.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
szóljon hozzá!