
A vendéglátásban is leáll az élet a koronavírus miatt. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Felfüggesztik az országban működő éttermek, kávézók és más vendéglátóipari egységek tevékenységét a koronavírus-járvány terjedésének feltartóztatása érdekében. A rezidens orvosokat, az orvostanhallgatókat, valamint a posztliceális egészségügyi képzést végzőket is beosztják az egészségügyi intézményekbe és az egészségügyi igazgatóságokhoz az orvosi személyzet támogatása céljából.
2020. március 17., 21:432020. március 17., 21:43
2020. március 18., 12:192020. március 18., 12:19
A rendkívüli intézkedéseket Marcel Vela belügyminiszter jelentette be kedden este. A tárcavezető által jóváhagyott, kedden 21 órakor életbe lépett rendelet értelmében
Kizárólag azok a kereskedelmi egységek folytathatják működésüket, ahol nem közvetlenül szolgálják ki a vendégeket. Ezen túlmenően csak a drive in, room service rendszerben és a házhoz szállítás engedélyezett.
Betiltottak továbbá minden beltéri kulturális, tudományos, művészi, sport, vallási, szerencsejáték-rendezvényt, valamint gyógykezelést. Ugyancsak tilossá vált a több mint száz fős kültéri események szervezése. Az ennél alacsonyabb létszámú, szabadtéri rendezvények esetében a szervezők kötelesek biztosítani legkevesebb egy méter távolságot a részvevők között.
Marcel Vela belügyminiszter egyúttal felkérte a diaszpórában élő román állampolgárokat, hogy elsősorban az itthon élő szeretteikre gondolva tegyenek le arról, hogy ebben az időszakban hazautaznak Romániába. A sürgősségi állapot elrendelése nyomán a rendkívüli helyzetben kulcsszerepet kapó belügyminiszter igyekezett megnyugtatni a lakosságot, hogy a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos jelenlegi állapot nem indokolja egyetlen romániai város lezárását vagy az élelmiszer-fejadagok bevezetését.
– fogalmazott a tárcavezető, hozzátéve, hogy a hatóságok által hozott intézkedések célja elejét venni a vírus széles körű terjedésének.
Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) vezetője bejelentette, a rezidens orvosokat, az orvostanhallgatókat, valamint a posztliceális egészségügyi képzést végzőket is beosztják az egészségügyi intézményekbe és az egészségügyi igazgatóságokhoz az orvosi személyzet támogatása céljából. Arafat közölte, szerdától a sürgősségi osztályok, az intenzív terápiás részlegek és járványos betegségek osztályán dolgozó minden rezidens orvosnak meg kell szakítania más területeken folytatott gyakornoki tevékenységét, és vissza kell térnie saját osztályára. A belgyógyászati és családorvosi rezidenseknek szintén meg kell szakítaniuk gyakornoki tevékenységüket más szakágakban, és jelentkezniük kell a közegészségügyi igazgatóságon, ahol a sürgősségi osztályokra, sürgősségi ügyeletekre vagy ambuláns betegellátókra osztják be őket. Ezen kívül a többi rezidens orvost is nyilvántartásba veszik a közegészségügyi igazgatóságok, hogy szükség esetén a megfelelő egészségügyi intézményhez irányítsák őket. Az egyetemi központokban a negyedéves és annál magasabb évfolyamokon lévő orvostanhallgatókat önkéntes alapon helyezik el a sürgősségi ügyeleteken, amennyiben azok kapacitása ezt megkívánja. Ugyanez történik azokon a településeken is, ahol középiskola utáni egészségügyi oktatás zajlik, itt a másod- és annál magasabb évfolyamokon lévő diákok végezhetnek önkéntes munkát, amennyiben az egészségügyi hatóságoknak szükségük van segítségre. Ha a diákoknak más településen kell hozzájárulniuk az egészségügyi intézmények munkájához, akkor a vészhelyzeti bizottságok szállást és ellátást kell hogy biztosítsanak számukra.
Bogdan Despescu belügyi államtitkár bejelentése szerint a helyi rendőrségek irányítását a hétfőn életbe lépett, egyelőre 30 naposra tervezett sürgősségi állapot idején a megyei rendőr-főkapitányságok látják el. Ebben az időszakban a rendvédelmi szervek nagy létszámban látnak el operatív feladatokat és járőrözést közterületen, ezzel egy időben folyamatosan ellenőrzik a koronavírus gyanúja miatt elrendelt otthoni elkülönítés szabályainak betartását.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Majmot akart csempészni Olaszországba autójában az a román férfi, aki ellen természetkárosítás miatt emeltek vádat – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Hat, alig néhány hetes tacskót találtak a magyarországi pénzügyőrök egy kisbusz rejtett rekeszében. Az állatok chippel, oltással és útlevéllel sem rendelkeztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
Hamufelhőt ereszt ki magából az Etna több mint 3 ezer méteres magasságban, emiatt közepes készenlét lépett életbe Catania repülőterén hétfőn, egyelőre jelentősebb késések nélkül.
szóljon hozzá!