Fotó: Veres Nándor
Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia tagjainak sorába választották a csíkkarcfalvi születésű hálózatkutatót, Barabási Albert Lászlót, a bostoni Northeastern Egyetem professzorát.
2024. május 07., 15:012024. május 07., 15:01
Barabási ezt a kitüntetést a hálózattudomány egészének elismeréseként tekinti. A hálózattudomány egy új terület – mondja –, amely csak nemrég találta meg helyét a tudományos kánonban” – idézi Barabásit a Northeastern Global News újság.
A NAS a 120 tagja mellé 24 nemzetközi tagot is kiválasztott a világ különböző országaiból – tették közzé a NAS weboldalán.
Barabási Albert László 1967-ben született Csíkkarcfalván. Jelenleg a bostoni Northeastern Egyetemen oktat. 2003 óta az Amerikai Fizikai Társaság, 2004 óta a Magyar Tudományos Akadémia, 2007 óta pedig az Academia Europaea tagja – írja a Wikipédia.
Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia egy főhivatású kutatóhálózat, amely az új tagokkal együtt 2617 tagot, valamint 537 szavazati jog nélküli nemzetközi tagot számlál. Az intézmény olyan közhasznú magánszervezet, amelyet még Abraham Lincoln amerikai elnök idejében alapítottak 1863-ban. A Wikipédia szerint
Az alapítólevele szerint megbízatása van arra, hogy a szövetségi kormányt tudományos és technika kérdésekben tanáccsal lássa el.
Az akadémiának olyan neves magyar kutatók még a tagjai a MTA.hu tudósítása szerint mint: Buzsáki György agykutató, Csibra Gergely pszichológus, Kondorosi Éva növénybiológus, Kornai János közgazdász, Lovász László matematikus, Szemerédi Endre matematikus, Lax Péter matematikus, Kollár János matematikus és Tardos Éva matematikus.
A NAS tagja volt továbbá Erdős Pál matematikus, Farkas Tibor biokémikus, Ferenczy Lajos mikrobiológus, Kálmán Rudolf matematikus, villamosmérnök és Szentágothai János anatómus, az MTA 1976–1985 közötti elnöke.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban, „abszolút helyes”.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin beteggel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
szóljon hozzá!