Fotó: Veres Nándor
Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia tagjainak sorába választották a csíkkarcfalvi születésű hálózatkutatót, Barabási Albert Lászlót, a bostoni Northeastern Egyetem professzorát.
2024. május 07., 15:012024. május 07., 15:01
Barabási ezt a kitüntetést a hálózattudomány egészének elismeréseként tekinti. A hálózattudomány egy új terület – mondja –, amely csak nemrég találta meg helyét a tudományos kánonban” – idézi Barabásit a Northeastern Global News újság.
A NAS a 120 tagja mellé 24 nemzetközi tagot is kiválasztott a világ különböző országaiból – tették közzé a NAS weboldalán.
Barabási Albert László 1967-ben született Csíkkarcfalván. Jelenleg a bostoni Northeastern Egyetemen oktat. 2003 óta az Amerikai Fizikai Társaság, 2004 óta a Magyar Tudományos Akadémia, 2007 óta pedig az Academia Europaea tagja – írja a Wikipédia.
Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia egy főhivatású kutatóhálózat, amely az új tagokkal együtt 2617 tagot, valamint 537 szavazati jog nélküli nemzetközi tagot számlál. Az intézmény olyan közhasznú magánszervezet, amelyet még Abraham Lincoln amerikai elnök idejében alapítottak 1863-ban. A Wikipédia szerint
Az alapítólevele szerint megbízatása van arra, hogy a szövetségi kormányt tudományos és technika kérdésekben tanáccsal lássa el.
Az akadémiának olyan neves magyar kutatók még a tagjai a MTA.hu tudósítása szerint mint: Buzsáki György agykutató, Csibra Gergely pszichológus, Kondorosi Éva növénybiológus, Kornai János közgazdász, Lovász László matematikus, Szemerédi Endre matematikus, Lax Péter matematikus, Kollár János matematikus és Tardos Éva matematikus.
A NAS tagja volt továbbá Erdős Pál matematikus, Farkas Tibor biokémikus, Ferenczy Lajos mikrobiológus, Kálmán Rudolf matematikus, villamosmérnök és Szentágothai János anatómus, az MTA 1976–1985 közötti elnöke.
Megszavazták a képviselők és a szenátorok hétfő este a Marcel Ciolacu vezette új kormányt.
A gazdaság támogatása kell hogy legyen az új kormány prioritása – jelentette ki hétfőn a parlamentben Kelemen Hunor.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök.
Az új kormány mind a 16 miniszterjelöltje pozitív véleményezést kapott a hétfő délutáni parlamenti meghallgatásokon. A parlament plénuma még a délután folyamán szavazni fog a Ciolacu-kormány beiktatásáról és a kormányprogramról.
Tavaly egy hektár termőföld átlagára 41 624 lej volt Romániában; területi bontásban a legalacsonyabb átlagárat (35 303 lej) az északkeleti régióban, a legmagasabbat (61 360 lej) a Bukarest-Ilfov régióban jegyezték.
A Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nemzeti kisebbségek frakciója megállapodott, hogy Crin Antonescu személyében közös jelöltet indít az államelnöki választásokon.
Úgy tűnik, hogy sikerült megegyezni a minisztériumok elosztását illetően a koalíciós pártoknak, köztük az RMDSZ-nek is. A Digi 24 információi szerint az RMDSZ a fejlesztési és a pénzügyi tárcákat kaphatja az új kormányban.
A parlamenti pártokkal tartott vasárnapi konzultációsorozat végén Klaus Iohannis bejelentette, hogy „nagyon rövid időn belül” megalakulhat az Európa-barát koalíció kormánya.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti többséget alakít ki a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel – ismertette Marcel Ciolacu. A PNL elnöke, Ilie Bolojan szerint a minisztériumokat „a pártok súlyának megfelelően” fogják felosztani.
Egyenként letette a parlamenti esküt szombaton a december elsején megválasztott 331 képviselő. Az ünnepélyes ülést vezető Seres Dénes ezután bejelentette, hogy a képviselőház jogszerűen alakult meg.
szóljon hozzá!