Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az adózásról és könyvelésről szóló törvény szerint ezres nagyságrendben spórolhat egy vállalkozó, ha osztalékot vesz fel és nem fizetést. A járulékokat viszont fizetnie kell.
2018. október 04., 10:452018. október 04., 10:45
2018. október 05., 09:242018. október 05., 09:24
Jobban megéri „csak” vállalkozónak lenni, mint saját cégnél alkalmazottnak, hiszen lényegesen olcsóbb az osztalék, mint ha a vállalkozó saját vállalkozásánál alkalmazza magát, és fizetést vesz fel – hívják fel a figyelmet adóügyi szakemberek.
Az adózásról és könyvelésről szóló 2018/163-as törvénymódosítás ugyanis lehetővé teszi, hogy a cégek nyereségéből negyedévente ki lehessen fizetni az osztalékot a tulajdonosnak vagy a részvényeseknek. Erre korábban csak évente egyszer volt lehetőség, a vállalkozók csak a pénzügyi év végén jutottak hozzá osztalék formájában a nyereségükhöz.
Adószakértők szerint
és negyedévenként olcsóbban vegyék ki pénzüket a vállalkozásból. Eddig az éves osztalékfizetési rendszer miatt a vállalkozók nem jutottak időben pénzhez, ezért munkaszerződést kötöttek, és fizetés formájában tudtak rendszeresen kivenni összegeket a cégből. A törvénymódosítás után azonban eldönthetik, osztalékként olcsón kiveszik a pénzt a cégből, vagy mégis megtartják a munkaszerződést, hogy legyen egészségbiztosításuk, nyugdíjalapjuk.
Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adószakértő kiszámolta, a fizetés azért drágább, mint az osztalék, mert a bruttó bérből fizetni kell a 25 százalékos nyugdíjalapot, a 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást, a 10 százalékos jövedelemadót, valamint a 2,25 százalékos munkabiztosítási hozzájárulást.
Ez szerint az 1900 lejes minimálbérből az alkalmazott 1162 lejt kap kézbe, a cég 781 lejt fizet az államnak. A minimálbér esetén egy év alatt közel 14 ezer lejt kaphat a vállalkozó, ezért évi 9372 lej adót és társadalombiztosítást fizet. Viszont
Ha évi 12 bruttó minimálbérnél kevesebb osztalékot kap, nem kell egészségbiztosítást fizetnie. Így az évi 14 ezer lejes osztalék esetén 737 lej adót kell befizetni, szemben a fizetés utáni 9372 lejes fizetési utáni adóval és illetékkel.
– mutatott rá Debreczeni László. Az adószakértő ugyanakkor arra figyelmeztet, érdemes alaposan mérlegelni a lehetőségeket, hiszen
bár fakultatív befizetésekre is van lehetőség.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!