Illusztráció
Fotó: Mihály Csaba
Nemrég felröppent a hír az országos médiában, miszerint a kormánynak létezik egy olyan terve, hogy államosítja a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulást és az ennek során felhalmozódott összeget. Ezt azonban határozottan cáfolták, és az általunk megkérdezett szakember szerint sem valószínű.
2017. április 27., 19:522017. április 27., 19:52
Arra voltunk kíváncsiak, hogy miként látja egy szakember a hírek szintjén felröppenteket, a politikai játszmák ugyanis csak egy részét képeznék a tervezetnek, a Vásárhelyi Hírlap a szakmai előnyökre, illetve hátrányokra is rá kívánt világítani. Ezért kerestük meg a romániai biztosítási felügyelet (ASF) vezetőtanácsi tagját, Biró Albint.
Az első pillér az állami nyugdíjalap, amely az úgynevezett Pay&Go elv alapján működik, azaz az alkalmazottaktól rendszeresen és folyamatosan (havonta, háromhavonta vagy évente) begyűjtik a nyugdíj-hozzájárulást (amely alapján majd ők kapják a nyugdíjat, amikor elérik a korhatárt) és azonnal kiosztják a jelenlegi nyugdíjasoknak havi juttatásként.
A második pillér a kötelező magánnyugdíj, vagyis az állami nyugdíj egy részét az erre szakosodott és működési engedéllyel, illetve állami jóváhagyással tevékenykedő magáncégek kezelik. Az állami nyugdíjból kezdetben 2 százalékot, jelenleg 5,1 százalékot különítenek el a kötelező magánnyugdíj-alapba. Ezt minden alkalmazott esetében a munkaadó intézi, azaz visszatartja a fizetésből, átutalja az állami kasszába, ahonnan automatikusan átkerül az egyik, az illető személy által megjelölt magáncéghez, amely a magánnyugdíját vezeti. A pénz biztonsága garantálva van, ha ugyanis csődbe megy ezek a cégek valamelyike, akkor egy másik kell átvegye a feladatokat.
A harmadik pillér a „tiszta magánnyugdíj”, ami opcionális, nem kötelező senki számára. Ez mindenkinek egyéni döntése, amelyet havonta ő fizet be az adott magáncégnek, az összeg pedig felhalmozódik a számláján és a szerződéses feltételek alapján jut hozzá, általában a nyugdíjkorhatár elérésekor. A piacon léteznek ennek kompakt változatai, amikor az illető személy a felgyűlt alap egy részét igényelheti megtakarításként, netán baleset vagy kórházi kezelés esetén egészségügyi biztosításként, de ez már nem a nyugdíjrendszerhez tartozik.
A szóban forgó hír a kormányintézkedésről a második pillérre vonatkozik, Biró Albin szerint ugyanis
amely lakosságarányosan és az időtartamot figyelembe véve egyénre lebontva nem sok, de egy összegben jelentős, és az állami költségvetést gazdagítaná. Így bizonyos hírek arról szóltak, hogy ezt az összeget akarja a mostani PSD-kormány államosítani, erre ugyanis Lengyelországban és Magyarországon is volt példa. Valaki tehát „ki akarta ugratni a nyulat a bokorból”, de a kormány cáfolta, hogy lenne ilyen szándéka, mondván, hogy senkinek még a fejében sem fordult meg ilyesmi.
– mondta a biztosítási szakember.
A kötelező magánnyugdíj-hozzájárulások államosítása semmiben nem különbözik más államosítástól: a polgárok egyéni számláit jelenti, amelyen követhető, hogy mekkora összeggel rendelkezik az általa megnevezett cégnél, amely így eltűnne, azaz átkerülne egy olyan intézményhez – az államhoz –, amelyet az illető polgár nem hatalmazott fel erre a tevékenységre.
Az egyik, amelynek alapját minden alkalmazottól havonta levonják, amíg dolgozik, majd amikor eléri a nyugdíjkorhatárt, akkor szintén havonta ebből az alapból kap juttatást egészen haláláig. A másik, amit az egyének megbízásából magáncégek egy számukra nyitott számlán az általuk befizetett alapokból gyűjtöttek, és amikor elérik a nyugdíjkorhatárt, akkor megkapják (egy részletben, vagy havi lebontásban). A kétféle juttatás elkülönítése abban az esetben kiemelten fontos, ha egy nyugdíjalap-fizető még a nyugdíjkorhatár elérése – és ezáltal a pénzéhez való hozzájutás – előtt meghal, mert felmerül az öröklés kérdése, amely csak utóbbi esetben garantált.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!