Illusztráció
Fotó: Mihály Csaba
Nemrég felröppent a hír az országos médiában, miszerint a kormánynak létezik egy olyan terve, hogy államosítja a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulást és az ennek során felhalmozódott összeget. Ezt azonban határozottan cáfolták, és az általunk megkérdezett szakember szerint sem valószínű.
2017. április 27., 19:522017. április 27., 19:52
Arra voltunk kíváncsiak, hogy miként látja egy szakember a hírek szintjén felröppenteket, a politikai játszmák ugyanis csak egy részét képeznék a tervezetnek, a Vásárhelyi Hírlap a szakmai előnyökre, illetve hátrányokra is rá kívánt világítani. Ezért kerestük meg a romániai biztosítási felügyelet (ASF) vezetőtanácsi tagját, Biró Albint.
Az első pillér az állami nyugdíjalap, amely az úgynevezett Pay&Go elv alapján működik, azaz az alkalmazottaktól rendszeresen és folyamatosan (havonta, háromhavonta vagy évente) begyűjtik a nyugdíj-hozzájárulást (amely alapján majd ők kapják a nyugdíjat, amikor elérik a korhatárt) és azonnal kiosztják a jelenlegi nyugdíjasoknak havi juttatásként.
A második pillér a kötelező magánnyugdíj, vagyis az állami nyugdíj egy részét az erre szakosodott és működési engedéllyel, illetve állami jóváhagyással tevékenykedő magáncégek kezelik. Az állami nyugdíjból kezdetben 2 százalékot, jelenleg 5,1 százalékot különítenek el a kötelező magánnyugdíj-alapba. Ezt minden alkalmazott esetében a munkaadó intézi, azaz visszatartja a fizetésből, átutalja az állami kasszába, ahonnan automatikusan átkerül az egyik, az illető személy által megjelölt magáncéghez, amely a magánnyugdíját vezeti. A pénz biztonsága garantálva van, ha ugyanis csődbe megy ezek a cégek valamelyike, akkor egy másik kell átvegye a feladatokat.
A harmadik pillér a „tiszta magánnyugdíj”, ami opcionális, nem kötelező senki számára. Ez mindenkinek egyéni döntése, amelyet havonta ő fizet be az adott magáncégnek, az összeg pedig felhalmozódik a számláján és a szerződéses feltételek alapján jut hozzá, általában a nyugdíjkorhatár elérésekor. A piacon léteznek ennek kompakt változatai, amikor az illető személy a felgyűlt alap egy részét igényelheti megtakarításként, netán baleset vagy kórházi kezelés esetén egészségügyi biztosításként, de ez már nem a nyugdíjrendszerhez tartozik.
A szóban forgó hír a kormányintézkedésről a második pillérre vonatkozik, Biró Albin szerint ugyanis
amely lakosságarányosan és az időtartamot figyelembe véve egyénre lebontva nem sok, de egy összegben jelentős, és az állami költségvetést gazdagítaná. Így bizonyos hírek arról szóltak, hogy ezt az összeget akarja a mostani PSD-kormány államosítani, erre ugyanis Lengyelországban és Magyarországon is volt példa. Valaki tehát „ki akarta ugratni a nyulat a bokorból”, de a kormány cáfolta, hogy lenne ilyen szándéka, mondván, hogy senkinek még a fejében sem fordult meg ilyesmi.
– mondta a biztosítási szakember.
A kötelező magánnyugdíj-hozzájárulások államosítása semmiben nem különbözik más államosítástól: a polgárok egyéni számláit jelenti, amelyen követhető, hogy mekkora összeggel rendelkezik az általa megnevezett cégnél, amely így eltűnne, azaz átkerülne egy olyan intézményhez – az államhoz –, amelyet az illető polgár nem hatalmazott fel erre a tevékenységre.
Az egyik, amelynek alapját minden alkalmazottól havonta levonják, amíg dolgozik, majd amikor eléri a nyugdíjkorhatárt, akkor szintén havonta ebből az alapból kap juttatást egészen haláláig. A másik, amit az egyének megbízásából magáncégek egy számukra nyitott számlán az általuk befizetett alapokból gyűjtöttek, és amikor elérik a nyugdíjkorhatárt, akkor megkapják (egy részletben, vagy havi lebontásban). A kétféle juttatás elkülönítése abban az esetben kiemelten fontos, ha egy nyugdíjalap-fizető még a nyugdíjkorhatár elérése – és ezáltal a pénzéhez való hozzájutás – előtt meghal, mert felmerül az öröklés kérdése, amely csak utóbbi esetben garantált.
Ausztria pénteken jelezte, hogy kész feloldani a Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni vétóját, és ezzel hosszú várakozás után elhárul az utolsó akadály a két kelet-európai ország előtt.
Az Országos Börtönigazgatóság pénteken közzétett adatai több mint 20.500 fogvatartott kérvényezte, hogy szavazhasson az elnökválasztás első fordulójában.
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult mintegy 19 millió román állampolgárt, hogy megválasszák Románia elnökét.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
szóljon hozzá!