Illusztráció
Fotó: Mihály Csaba
Nemrég felröppent a hír az országos médiában, miszerint a kormánynak létezik egy olyan terve, hogy államosítja a kötelező magánnyugdíj-hozzájárulást és az ennek során felhalmozódott összeget. Ezt azonban határozottan cáfolták, és az általunk megkérdezett szakember szerint sem valószínű.
2017. április 27., 19:522017. április 27., 19:52
Arra voltunk kíváncsiak, hogy miként látja egy szakember a hírek szintjén felröppenteket, a politikai játszmák ugyanis csak egy részét képeznék a tervezetnek, a Vásárhelyi Hírlap a szakmai előnyökre, illetve hátrányokra is rá kívánt világítani. Ezért kerestük meg a romániai biztosítási felügyelet (ASF) vezetőtanácsi tagját, Biró Albint.
Az első pillér az állami nyugdíjalap, amely az úgynevezett Pay&Go elv alapján működik, azaz az alkalmazottaktól rendszeresen és folyamatosan (havonta, háromhavonta vagy évente) begyűjtik a nyugdíj-hozzájárulást (amely alapján majd ők kapják a nyugdíjat, amikor elérik a korhatárt) és azonnal kiosztják a jelenlegi nyugdíjasoknak havi juttatásként.
A második pillér a kötelező magánnyugdíj, vagyis az állami nyugdíj egy részét az erre szakosodott és működési engedéllyel, illetve állami jóváhagyással tevékenykedő magáncégek kezelik. Az állami nyugdíjból kezdetben 2 százalékot, jelenleg 5,1 százalékot különítenek el a kötelező magánnyugdíj-alapba. Ezt minden alkalmazott esetében a munkaadó intézi, azaz visszatartja a fizetésből, átutalja az állami kasszába, ahonnan automatikusan átkerül az egyik, az illető személy által megjelölt magáncéghez, amely a magánnyugdíját vezeti. A pénz biztonsága garantálva van, ha ugyanis csődbe megy ezek a cégek valamelyike, akkor egy másik kell átvegye a feladatokat.
A harmadik pillér a „tiszta magánnyugdíj”, ami opcionális, nem kötelező senki számára. Ez mindenkinek egyéni döntése, amelyet havonta ő fizet be az adott magáncégnek, az összeg pedig felhalmozódik a számláján és a szerződéses feltételek alapján jut hozzá, általában a nyugdíjkorhatár elérésekor. A piacon léteznek ennek kompakt változatai, amikor az illető személy a felgyűlt alap egy részét igényelheti megtakarításként, netán baleset vagy kórházi kezelés esetén egészségügyi biztosításként, de ez már nem a nyugdíjrendszerhez tartozik.
A szóban forgó hír a kormányintézkedésről a második pillérre vonatkozik, Biró Albin szerint ugyanis
amely lakosságarányosan és az időtartamot figyelembe véve egyénre lebontva nem sok, de egy összegben jelentős, és az állami költségvetést gazdagítaná. Így bizonyos hírek arról szóltak, hogy ezt az összeget akarja a mostani PSD-kormány államosítani, erre ugyanis Lengyelországban és Magyarországon is volt példa. Valaki tehát „ki akarta ugratni a nyulat a bokorból”, de a kormány cáfolta, hogy lenne ilyen szándéka, mondván, hogy senkinek még a fejében sem fordult meg ilyesmi.
– mondta a biztosítási szakember.
A kötelező magánnyugdíj-hozzájárulások államosítása semmiben nem különbözik más államosítástól: a polgárok egyéni számláit jelenti, amelyen követhető, hogy mekkora összeggel rendelkezik az általa megnevezett cégnél, amely így eltűnne, azaz átkerülne egy olyan intézményhez – az államhoz –, amelyet az illető polgár nem hatalmazott fel erre a tevékenységre.
Az egyik, amelynek alapját minden alkalmazottól havonta levonják, amíg dolgozik, majd amikor eléri a nyugdíjkorhatárt, akkor szintén havonta ebből az alapból kap juttatást egészen haláláig. A másik, amit az egyének megbízásából magáncégek egy számukra nyitott számlán az általuk befizetett alapokból gyűjtöttek, és amikor elérik a nyugdíjkorhatárt, akkor megkapják (egy részletben, vagy havi lebontásban). A kétféle juttatás elkülönítése abban az esetben kiemelten fontos, ha egy nyugdíjalap-fizető még a nyugdíjkorhatár elérése – és ezáltal a pénzéhez való hozzájutás – előtt meghal, mert felmerül az öröklés kérdése, amely csak utóbbi esetben garantált.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
szóljon hozzá!