Van, ami nem változik. A legtöbb romániai turista továbbra is Bulgáriát, Görögországot, Törökországot választja. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Bár az év elején még úgy nézett ki, jó nyaraló szezonra számíthatnak az utazási irodák, a jó kezdet megrekedt, miután kitört a szomszédos háború. Az áremelkedések, a koronavírus-világjárvány, legújabban pedig a majomhimlő is „aggasztja” a nyaralni vágyókat, a szakember szerint azonban a nyár kezdetével kezdenek felébredni a turisták is.
2022. június 13., 20:442022. június 13., 20:44
Az első egy-két hónap forgalmából a szakma eldöntötte, hogy ez egy jó év lesz. Nagyon jó előfoglalási kedvezmények voltak, amiről azt hittük, hogy el fognak tűnni, mert olyan időket élünk, hogy nem lehet tervezni előre, nem lehet tudni, mi lesz, és az emberek óvatosabbak – értékelt lapcsaládunk megkeresésére Kelemen Barna, az egyik marosvásárhelyi utazási iroda vezetője. Mint mondta, ő maga valóban arra számította, hogy az lesz a trend, hogy az utazni vágyók lesik a last minute ajánlatokat, és a nyaralás előtt egy-két héttel foglalnak, de előrejelzése nem vált be.
– magyarázta Kelemen Barna.
A régi-új trend viszont sajnos nem bizonyult tartósnak, a jól induló szezon gyorsan megtorpant, miután kitört a szomszédban a háború, az emberek pedig azt tapasztalták, hogy folyamatosan drágul a mindennapi élet, a pandémiáról is úgy tűnt, hogy lecseng, aztán volt egy visszaesés, amikor lezárták Kínát, Németországban is rekordszámú Covid-fertőzésekről kezdtek beszélni, az emberek megijedtek, mint ahogy az egyre gyakrabban elhangzó majomhimlő sem segít az utazási kedvnek.
– mutatott rá az utazási szakember. Hozzátette: nyilván van, akit nem befolyásol ez, hiszen a bátrabbak utaztak világjárvány alatt is, akkor is, ha zöldútlevél vagy PCR-teszt kellett. Azonban van egy réteg, akiknek kedvét szegik a rossz hírek.
Ez látható azon is, hogy bár a június is megkezdődött, sokan még mindig kivárnak a nyaralásról szóló döntés meghozatalával, vagy épp a napokban véglegesítették, hogy igenis elmennek valahová. Kelemen Barna is úgy véli, hogy
amikor rájönnek, hogy már nincs mire várni, amikor elindulnak az első charterjáratok, mert az embereknek kell egy visszaigazolás, hogy na mennek a gépek, lehet nyaralni. „Az emberek hiába várnak már, nem is ajánljuk nekik, mert aztán az lesz, hogy mindenki egyszerre akar menni, és nem lesznek helyek. Már most van, hogy küzdünk egy-egy adott úticéllal, adott dátumon” – hangsúlyozta a szakember.
Az áremelkedésekről az utazási szakértő úgy vélekedett, nem igaz, hogy jóval drágább lenne most elutazni, mint az eddigi években. „Tény, hogy tapasztalható itt-ott áremelés, de az előző években is volt, hogy egyik évben drágább volt, másik évben olcsóbb volt egy-egy célpont. Lehetett hallani, hogy volt egy nagyobb utazásszervező, aki a már lefoglalt és kifizetett utazásokra 40–50 eurós plusz költséget számolt fel üzemanyagfelárként. Az is igaz, hogy két év pandémia után egyesek igyekeznek behozni a kimaradt bevételeket, de mondjuk 30–40 euróval kerül többe egy hét egy szállodában egy főnek, mint egy évvel ezelőtt” – mondta Kelemen Barna, aki szerint ez is érthető, hiszen ahogy nekünk itthon drágább lett az étel, az üzemanyag, az energia, úgy máshol is pont ilyen problémákkal küszködnek.
– fogalmazta meg a szakember.
A népszerű úticélok kapcsán különben nem tapasztalható változás, a legtöbb turista továbbra is Bulgáriát, Görögországot, Törökországot választja, valamint Egyiptom, Tunézia, Spanyolország, Olaszország szerepel még előkelő helyen a toplistán.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
1 hozzászólás