A diákok negyede úgy érzi, szüksége lenne magánórára, de a szülők ezt nem tudják kifizetni

Kisebb létszámú osztályokban jobban meg tudják érteni a diákok a leadott tananyagot. Képünk illusztráció •  Fotó: Beliczay László

Kisebb létszámú osztályokban jobban meg tudják érteni a diákok a leadott tananyagot. Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

A nyolcadikos és tizenkettedikes diákok többsége magánórákra jár, főként a városiak, és többségüknek javult is a tanulmányi eredménye a fizetett felkészítők nyomán – derült ki egy átfogó felmérésből, amelynek készítői javaslatokat fogalmaznak meg, hogy minden diák egyformán hozzájuthasson az iskolán kívüli plusz órákhoz, felkészítőkhöz.

Simon Virág

2021. június 13., 20:422021. június 13., 20:42

2021. június 13., 20:522021. június 13., 20:52

Az IRES közvélemény-kutató intézet által készített országos felmérésben olyan diákokat kérdeztek meg, akik tavaly érettségiztek, vagy jelenleg V–XII. osztályosok, illetve olyan szülőket, akik ilyen korú gyermekeket nevelnek.

A válaszadó szülők szinte kivétel nélkül egyetértettek abban, hogy a diákoknak szükségük van magánórákra is, és ezt a szolgáltatást is meg kellene adózni. Elsősorban a városon élő, közép- és felsőfokú végzettséggel rendelkező szülők nyilatkozták azt, hogy elégedetlenek a közoktatással, ezért fordultak magánórákat adó tanárokhoz. A felmérésből kiderült, hogy

a városi gyermekek közül minden harmadik magánórára jár, ez a szám sokkal gyakoribb a nyolcadikosok és tizenkettedikeses diákok esetében.

Legtöbb diák matematikából (80 százalék) igényli a magántanár segítségét, de román- (33 százalék) és idegennyelv-tanárhoz (29 százalék) is sokan járnak. A magánóra árát egyéni egyeztetések nyomán határozzák meg, és elenyésző azon esetek száma, amikor szerződésben rögzítik ezt és adót fizetnek a kapott összegekért. Általában egy alkalom ára 50–100 lej között váltakozik,

a megkérdezett szülők pedig arról számoltak be, hogy a magánórákra havonta általában 300 lejt költenek.

A válaszokból kiderült az is, hogy elsősorban azok küldik gyermeküket magántanárhoz, akik anyagilag jobban állnak, és azt szeretnék, hogy gyermekük az átlagosnál jobban fel legyen készülve egy-egy tantárgyból. A vidéki sokgyermekes családok számára a magánórák megfizethetetlenek; a szülők azt nyilatkozták, nincs lehetőségük arra, hogy gyermekeik magánórán bővítsék ismereteiket.

Mit mondanak a diákok?

A megkérdezett diákok negyede úgy érzi, hogy szüksége lenne magánórára, de szülei ezt nem tudják kifizetni. A tanulók elsősorban a vizsgákra való felkészülés előtti időszakban, az online iskola miatt és a jobb tanulmányi eredmények reményében tartják fontosnak, hogy a tanórák után valaki átvegye velük a leckét, megmagyarázza azt, amit az iskolában nem értettek meg. Azok közül, akik plusz órákra járnak, háromból egy gyermek két tantárgyból is magántanárhoz jár. Legtöbben heti egy alkalommal, négy diákból egy pedig hetente többször vesz részt felkészítőn.

A válaszadó diákok 62 százaléka nem saját tanárához jár magánórára. A legtöbb diák (83 százalék) a felkészítő tanár lakásába megy,

az esetek felében a tanár egy diákkal foglalkozik a magánórán, de az esetek 40 százalékában 2–3 diákból álló kiscsoportos felkészítőket tart.

A tanulók szinte egyöntetűen azt nyilatkozták, hogy a magánórák segítenek nekik felkészülni a vizsgákra és elégedettek a tanárral; 73 százalékuk esetében a tanulmányi eredmények is látható módon javultak. A diákok szerint fontosak a jó jegyek, ezek növelik az önbizalmukat is.

A felmérést kiértékelő szakmai szervezetek megfogalmaztak néhány javaslatot, amelyet a szakminisztérium figyelmébe ajánlottak:

  • hozzanak létre egy tanulmányi értékjegyet (vouchert) uniós pénzalapokból azoknak a családoknak, ahol az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg az országos minimálbér kétszeresét. Ezekkel lehessen a magánórákat tartó tanárokat is kifizetni, de könyveket, tanfelszereléseket is vásárolni;

  • folytassák az online oktatás miatt létrehozott Iskola az iskola utáni programot idén a nagyvakációban és a 2021–2022-es tanévben is, lehetőséget adva a diákoknak, vidéken és városon egyaránt, hogy saját tanárukkal, tanórák után ismételhessenek, tanulhassanak. Ebben a programban résztvevő tanárokat fizessék órabérre;

  • tegyék lehetővé, hogy a városi tanárok felkészítőket tartsanak olyan vidéki iskolákban, ahol nincsenek szaktanárok, és szervezzenek nyári felkészítőket, pótlóórákat ott, ahol ezt igénylik a diákok és szüleik;

  • szabályozzák és ellenőrizzék azt is, hogy a saját tanára ne tarthasson magánórát a diáknak, és a magánórákból származó juttatást adózzák meg;

  • hosszútávon hozzanak létre a vidéki településeken olyan központokat, ahol a gyermekek plusz órákra járhatnak, díjmentesen, hogy felkészülhessenek a tanórákra, vizsgákra. Mindezt ne csak az elemi osztályokban, hanem a gimnáziumban is;

  • a szakemberek szerint értékelni kell a megyei erőforrás és nevelési tanácsadó központokat, és ha szükséges, átszervezésekről kell dönteni, hogy hatékonyan működjenek, segíteni tudjanak tanároknak, diákoknak is;

  • az osztálylétszámok csökkentésére is szükség lenne, hogy a tanárok jobban oda tudjanak figyelni a diákokra, s azok jobban megértsék, hogy mit magyaráz nekik a pedagógus.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Ausztria nyitott Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságára

Ausztria pénteken jelezte, hogy kész feloldani a Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni vétóját, és ezzel hosszú várakozás után elhárul az utolsó akadály a két kelet-európai ország előtt.

Ausztria nyitott Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságára
2024. november 22., péntek

Több mint 20 ezer fogvatartott szeretne szavazni az elnökválasztáson

Az Országos Börtönigazgatóság pénteken közzétett adatai több mint 20.500 fogvatartott kérvényezte, hogy szavazhasson az elnökválasztás első fordulójában.

Több mint 20 ezer fogvatartott szeretne szavazni az elnökválasztáson
2024. november 22., péntek

Minden, amit tudni érdemes a vasárnapi elnökválasztás első fordulójáról

Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult mintegy 19 millió román állampolgárt, hogy megválasszák Románia elnökét.

Minden, amit tudni érdemes a vasárnapi elnökválasztás első fordulójáról
2024. november 21., csütörtök

Meghosszabbították a határidőt: eddig vehetik igénybe az adóamnesztia kedvezményeit

Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.

Meghosszabbították a határidőt: eddig vehetik igénybe az adóamnesztia kedvezményeit
2024. november 21., csütörtök

Drulă: A 37 új vonat helyett egyetlenegy van, az is vakvágányon

Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.

Drulă: A 37 új vonat helyett egyetlenegy van, az is vakvágányon
2024. november 21., csütörtök

Máris meghibásodott a szerdán forgalomba helyezett elektromos vonat

A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.

Máris meghibásodott a szerdán forgalomba helyezett elektromos vonat
2024. november 20., szerda

Még nem árulja el Kelemen Hunor, hogy kit tervez támogatni az elnökválasztás második fordulójában

Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Még nem árulja el Kelemen Hunor, hogy kit tervez támogatni az elnökválasztás második fordulójában
2024. november 20., szerda

Romániában nőtt legjobban az építőipari termelés szeptemberben az Unióban

Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.

Romániában nőtt legjobban az építőipari termelés szeptemberben az Unióban
2024. november 20., szerda

Iskolákban árultak kábítószert, lecsapott rájuk a rendőrség

Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.

Iskolákban árultak kábítószert, lecsapott rájuk a rendőrség
2024. november 19., kedd

Megvan, hogy meddig nyomathatják a kampányt az államelnök-jelöltek

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.

Megvan, hogy meddig nyomathatják a kampányt az államelnök-jelöltek
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!