Fotó: Farkas Antal
A nyárihoz hasonlóan a téli felkészülés során is a Székelyudvarhelyi KC-val volt a francia Frank Kuhn erőnléti edző. A szakember szerint a játékosok fizikailag nagyon jó állapotban vannak, az egyéni edzéstervet is betartották, így a továbbiakban csak a kézilabdával kell foglalkozniuk.
2014. január 21., 19:262014. január 21., 19:26
2014. január 21., 20:372014. január 21., 20:37
– Már a nyáron elkezdte a munkát a fiúkkal. Most a téli szünetben milyen erőnléti állapotban találta őket?
– Amikor visszajöttem, egy sor erőnléti tesztet végeztem el rajtuk, megvizsgáltuk, milyen szinten vannak a játékosok. Kiderült, hogy nagyjából ugyanazon, egyeseknél pedig további fejlődést is tapasztaltunk. A nyáron elkezdtük, most pedig folytatjuk a munkát, ami jó, mert nem szakadt meg, nem kell újra kezdenünk.
– Milyen munkákat végeztet a fiúkkal?
– A felmérés után az edzéseken is ott voltam, és most teljesen más gyakorlatokat végeztünk, mint a nyári előszezonban. Akkor a sok edzésen volt a hangsúly, hogy a testet az igényekhez felépítsük, ahhoz pedig sok idő kellett. Most nem voltak mérkőzéseink, volt időnk a munkára. A hangsúly most a sebességen, a robbanékonyságon és a nagyon kemény edzéseken volt, hiszen a minőség a fontos, nem a mennyiség. A munka ideje rövidebb, a felépülés hosszabb, az intenzitás pedig maximális volt azért, hogy a játékosok készen legyenek bármilyen mérkőzésen pályára lépni.
– Vannak olyanok, akik komoly fejlődésen mentek át az elmúlt fél évben?
– Minden játékos fejlődött, az előszezonban mindenkinek kitűztünk egy-két célt, de ezek hosszú távúak voltak. Például ha valakinek súlyt kell leadnia, azt nem három hét alatt kellett végrehajtania. Most, amikor ránézek a csapatra, sokkal jobb képet látok, mint az előszezonban, de ez normális is, hiszen mindenki elvégezte a személyre szabott edzéseit. Céljaik elérésében pedig fontos szerepet játszott a gyúró és az edző is. Például ha egy játékos sebességét akarod növelni, azt nem tudod elérni 4–5 hét alatt. Ehhez egy, akár két szezon is kell. Hogy gyorsabb légy, ahhoz előbb erősnek kell lenned. Ez sok időt vesz fel, hisz a kézilabdában nem úgy megy, mint az atlétikában, nekünk mérkőzéseink is vannak.
– Hamarosan három-négy naponta lesznek mérkőzések. Erre külön fel lehet készülni?
– Épp ez volt a célunk. Az erőnléti edzőnek, mint amilyen én vagyok, az a feladata, hogy megadja a játékosoknak azt a tulajdonságot, hogy minden mérkőzésen a maximálisat tudják nyújtani. Mi mindig az egyszerűbb dolgokat választjuk. Tegyük fel, egy játékos csak egy méterre tud felugrani. Mi ezután nem arra próbáljuk fejleszteni, hogy másfél méterig jusson, hanem inkább arra, hogy az 1,20-at minél többször elérje, mivel ezt sokkal könnyebb elérni, és ezt majd lehet tovább fejleszteni. A mérkőzéseket mindig is jó állapotban kezdik, és ezt meg akarjuk tartani egészen a találkozó végéig. Ha a szintet nem tudod tartani, akkor hamar visszaesik a teljesítményed.
– A megerőltetés nem vezethet könnyebben sérülésekhez?
– Ezt két szemszögből kell megközelíteni. Képzeljük el, hogy van egy nagyon erős autónk, mondjuk, egy Ferrari. Nagyon gyorsan akarunk haladni vele, így sokkal több kockázatot vállalunk, könnyebben összetörhetjük. Ha van egy gyengébb, közepes autónk, akkor is problémáink lehetnek vele. A sérülések bármikor előfordulhatnak. Ha a játékos nagyon jól érzi magát, akkor még tovább és nagyobb intenzitással edz, így könnyebben megsérülhet. Ha viszont nincs rendesen felkészülve, akkor vigyáz arra, nehogy megsérüljön, de ez rányomja bélyegét a teljesítményére.
– Nézi az SZKC mérkőzéseit? Folyamatosan tartja a kapcsolatot a csapattal?
– Azt hiszem, egy-két mérkőzést hagytam csak ki, szerencsére az interneten tudom követni őket. Az edzővel rendszeresen beszélünk a fiúkról, teljesítményükről. Ez a normális, és szükséges is.
– Látja a játékukon munkája eredményét?
– Amikor a mérkőzéseket nézed, bizonyos pontokon ki tudod elemezni a dolgokat. Nagyon kell ismerned a kézilabdát, mivel a technikai és taktikai dolgok mindig össze vannak keverve. Nagyon nehéz a mérkőzéseken kideríteni, hogy a hibák honnan erednek. Szerintem a fizikai felkészülés, a technikai tudás, a pszichikai erő és a morál egyaránt fontos. Hiszen amikor a mérkőzés végén 2–3 gólos hátrányban vagy, akkor meg kell kapni azt a mentális energiát, amivel kezelni tudod a helyzetet és fel tudsz állni.
– Mi a további feladatuk a játékosoknak?
– Most arra kell figyelni, hogy nagyon gyorsan meccsre készek legyenek, mivel rengeteg találkozó előtt állnak. A másodszori kielemzéssel munkám egyelőre lejárt, a fiúknak a kézilabdára kell koncentrálniuk. Természetesen az egyéni edzésterveket továbbra is kell folytatni, de a fiúk tudják, mi a dolguk. Az idei bajnokság a rájátszás miatt teljesen más. Ismerem ezt a nagyon specifikus helyzetet, mivel a kosárlabdában, ahol ezt korábban már alkalmazták, sok időt eltöltöttem. Az edzővel az alapszakasz végén, mielőtt elkezdődik a rájátszás, ismét kielemezzük a dolgokat, mivel az egy új bajnokság lesz. Most jól vagyunk, a csapat készen áll, így jelenleg a kézilabdáé a főszerep.
szóljon hozzá!