Hosszú távú tervek a hokiakadémiánál

•  Fotó: Sándor Csilla

Fotó: Sándor Csilla

Még ebben az esztendőben egy-egy mobil, sátortetős műjégpályát épít Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson a Székelyföldi Jégkorong Akadémia. Ezt csütörtökön, sajtótájékoztatón jelentette be Nagy Attila, az akadémia ügyvezető igazgatója.

Dobos László

2016. július 28., 19:312016. július 28., 19:31

2016. július 28., 19:472016. július 28., 19:47

Idén pünkösdkor jelentette be Csíkkarcfalván Soltész Miklós, a magyar kormány egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára a Székelyföldi Jégkorong Akadémia megalakulását. Azóta csend volt, múlt héten több székelyföldi városban toborzót tartottak, csütörtökön pedig sajtótájékoztatón ismertették rövid és hosszú távú terveiket.

Az akadémia rövid távú tervei között két mobil, sátortetős műjégpálya építése szerepel, ezek még idén elkészülnek – mondta el Nagy Attila, az akadémia ügyvezető igazgatója. Ezek helyszíne még nem végleges, mert magyarországi támogatásból csak egyházi területekre lehet építeni. A két műjégpálya felépítése mellett idén a következő évek beruházásainak folyamatát is el szeretnék indítani. Szintén a rövid távú tervek között szerepel, hogy 2017-ben kollégium, metodikai terem és orvosi központ épüljön Csíkkarcfalván.

A hosszú távú tervekről

A Székelyföldi Jégkorong Akadémiának hosszú távon egy tíz évre kiterjedő stratégiája van, ezek között a legfontosabb a jégkorongképzés infrastruktúrájának bővítése, az edzők és a jégkorongozó gyerekek számának növelése. „Az elmúlt évek során hiányos volt az edzőképzés a romániai jégkorongsportban, ezt szeretnék javítani. Azt szeretnénk elérni, hogy minden alközpontban hasonló körülmények között és hasonló edzéstervek alapján dolgozzanak. Szeretnének segíteni azon a fentről irányított, ma már elavult sportiskolás rendszeren, ahol egy edzőnek kötelezően két csapata kellett legyen. A modern hokiban 7–8 gyerek mellé már kell egy edző” – mondta Nagy.

Udvarhely nem maradhat ki

Tánczos Barna szenátor, aki az akadémia létrejöttének és elindításának minden lépésénél segített, kijelentette: „Kellett a politikai közbelépés, Orbán Viktor, Kelemen Hunor, Soltész Miklós és Semjén Zsolt közreműködése ahhoz, hogy pénzt különítsenek el az akadémia számára.” Tánczos szerint fontos, hogy hamarosan megállapodás köttessék a Székelyföldi Jégkorong Akadémia és a Magyar Jégkorong Szövetség között. Tánczostól megtudtuk, hogy az akadémiát a Mens Sana Alapítvány hét tagú kuratóriuma vezeti, ez a testület Nagy Attilát bízta meg ügyvezető igazgatónak.

Újságírói kérdésekre válaszolva Tánczos Barna azt mondta, hogy Székelyudvarhely nem maradhat ki az akadémia alközpontjai közül. „Udvarhely esetében szükség van az önkormányzati garanciára, illetve arra a helyi szakemberre, aki felvállalja kezdő csoportok szakmai vezetését” – hangsúlyozta Tánczos. A székelyföldi hokiakadémia esetében számos ötletet átvettek a csíkszeredai központú, szintén magyar támogatással működő fociakadémiától. Az akadémia idei működésére 113 millió forintot különített el a magyar kormány.

Nem indítanak saját csapatot

Megtudtuk, hogy sem idén, sem a jövő évben nem indít semmilyen bajnokságban saját csapatot a Székelyföldi Jégkorong Akadémia. Az elmúlt hónapokban belső audit során kiderült, hogy Székelyföldön 520 gyerek jégkorongozik a különböző korosztályos csapatokban. Az első két évben ennek a számnak a megkétszereződése a cél, újabb edzők alkalmazása, továbbképzése, az infrastrukturális háttér bővítése. A következő idényben minden olyan gyermek, aki a Székelyföldi Akadémia támogatását élvezi, eddigi csapatában marad. Az akadémia szakmai stábja még nem végleges, ennek vezetésére egy kanadai szakembert kértek fel, nevét nem árulták el. Arra a kérdésünkre, hogy milyen a kapcsolat a Székelyföldi Jégkorong Akadémia és a Csíkszeredai ISK között, nem kaptunk egyelőre választ.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei