Fotó: Pál Árpád
Mint arról már korábban írtunk, múlt hét végén Székelyudvarhelyre látogatott a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó Kiss Gergely. A Racionet Honvéd Budapest válogatott játékosa élményeiről számolt be a Septimiánál megrendezett strandvízilabda-torna után. Ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy Udvarhely polgármestere felkérte, legyen a város vízisportjainak tiszteletbeli nagykövete.
2016. augusztus 02., 18:262016. augusztus 02., 18:26
2016. augusztus 02., 20:472016. augusztus 02., 20:47
„Boldogok vagyunk, hogy itt lehetünk Erdélyben, ahol csupa magyar szót hallunk” – kezdte mondandóját a sportoló, majd kifejtette, hogy beszélgetett Gálfi Árpád polgármesterrel, akitől megtudta, tervei között szerepel egy uszoda építése is. „Szükség is volna rá, hisz, ha jól tudom, a városban és közvetlen környezetében 80 ezer ember él, és ha ennek 90–95 százaléka magyar, akkor több mint 70 ezer magyarról beszélünk. Ennyi magyarnak pedig kell egy jó uszoda, ez a százéves tapasztalat. Remélem, hogy itt is lesz. Kis bajnokokra van szükség, akik most még óvodások, kisiskolások, de pár év múlva már serdülő csapatokban dobhatják a gólokat” – fejtette ki.
Sport, tanulás és családalapítás
Élménybeszámolójában az olimpiai bajnok arról is szót ejtett, hogy miként kezdte pályafutását. „Budapest belvárosából, a 7. kerületből származom, ahol nagyon sok ház és medence van. Szüleim, akik elég alacsony, de sportimádó emberek, szerették volna, ha egy jó kis szerethető sportot űzök. Mivel gyerekkorom óta a víz volt az egyik központi elem az életemben – minden nyáron napi 6–8 órát töltöttem a strandon –, elég hamar elindultam a vízilabda irányába. Amikor kiderült, hogy balkezes vagyok és elég erőset tudok dobni, nagy előnybe kerültem társaimmal szemben. Tizenöt éves koromban már az elsőosztályos bajnokságban játszhattam.”
„Nem vagyok sem könyvelő, sem közgazdász, de szeretem a számokat. Most már több mint 31 éve vízilabdázom, és 24 évet tanultam. Ez elég sok fáradtságot és küzdelmet jelentett, de nagyon büszke vagyok ezekre a számokra. Természetesen a három olimpiai arany, a világbajnoki arany, a két Európa-bajnoki arany, a világliga-, világkupa-, Bajnokok Ligája-győzelmekre is nagyon büszke vagyok, de arra különösen, hogy olyan generáció tagja lehettem, amely ezeket végig tudta csinálni” – fogalmazott Kiss, hozzátéve, hogy mindemellett nem hagyta ki a nyelvtanulást és a diploma megszerzését, illetve egy boldog család alapítását sem.
Nehézségek
Egyik legnehezebb életperiódusának az érettségi előtti időszakot tartja az élsportoló, hiszen edzőjével nehezen tudott kompromisszumot kötni a tanulás és a vízilabdázás kiegyensúlyozásáról. Bevallotta, hogy nem könnyűek az edzések sem, sokszor átfutott a fejében a gondolat, hogy edzés közben kiszáll a medencéből és hazamegy, abbahagyja az egészet.
Többször élt át kudarcot, fontos meccseken szenvedett vereséget, de végül mindig kitartott, és ez lett az eredménye. „Sok olyan fiatal van, aki nagyon tehetséges, de egy-egy siker után hátradől. Nem szabad ebbe a hibába esni. Ha én is így tettem volna, akkor hogy játszottunk volna tíz döntőt különböző válogatottviadalokon, BL-döntőben? Most is ezért folytatom a Honvédnál.”
Gálfi felkérte tiszteletbeli sportnagykövetnek
Bár még mindig aktív sportoló, lassan kezd a háttérbe vonulni a 39 éves játékos. Elmondása szerint mindamellett, hogy jelenlegi klubcsapatával, a Honvéddal szeretne még jobb eredményeket elérni a magyar bajnokságban, a következő generáció építésére is koncentrál. Ugyanakkor egyéb elfoglaltságai is vannak, vállalkozásokban társtulajdonos, egyesületi elnök stb.. Most pedig Székelyudvarhely polgármestere felkérte, hogy legyen a város sportnagykövete a vízisportokban, segítse előremozdítani a településen és környékén a vízilabdázást. Kiss Gergely ezzel másodikként lett Székelyudvarhely sportnagykövete, korábban a város szülötte, László Csaba labdarúgó kapott ilyen kitüntetést.
Életrajzi adatok Kiss Gergely 1977. szeptember 21-én született Budapesten. Pályafutását a Budapesti Vasas Sport Clubnál kezdte, de megfordult több más magyarországi, olasz, illetve egy-egy montenegrói és máltai csapatnál is. Először 1994-ben hívták be a magyar felnőtt férfi vízilabda-válogatottba. Három olimpiai aranyat nyert a nemzeti együttessel (2000-ben Sydneyben, 2004-ben Athénban és 2008-ban Pekingben), Európa-bajnokságon kétszer (1997-ben Sevillában és 1999-ben Firenzében), világbajnokságon pedig egyszer akaszthatták nyakába a legfényesebb érmet. |
szóljon hozzá!