Rédai Attila

Rédai Attila

Válasz egy nyílt levélre

2013. június 21., 13:292013. június 21., 13:29

Két hete itt, ebben a rovatban is ráhúztam a vizes lepedőt arra a, csíkszeredai „befektetési lehetőségeket” feltérképező „kiajánlási dokumentációra”, amelyet a városháza megrendelésére a helybéli Aquaprofit Consulting Kft. dolgoz ki potom 47 ezer lejért, s amelynek egy munkaváltozatát a városháza honlapján nyilvánosságra hozták, mondván, hogy várják még a véglegesítés előtt az észrevételeket. Ezen munkaváltozatot olvasva éreztem szükségét, hogy megfogalmazzam véleményemet. Az írásra a cég feje, ifj. Nagy Benedek ügyvezető igazgató (doktor) szükségét látta annak, hogy reagáljon – nyílt levelet intézett hát ez ügyben hozzám, amelyet a Csíki Hírlap egy héttel ezelőtti számában közöltünk annak rendje s módja szerint.

Bevallom, nem szándékoztam különösebben tovább foglalkozni a témával, de a levelekre illik válaszolni, s ebben a levélben aztán szintén találni arra utaló jeleket, ami a probléma kiindulási pontja valójában – ez pedig, ki kell jelentenem, a valós szakértelem hiánya. Márpedig, úgy érzem, éppen ez a baj ma Székelyföldön, hogy sokan jól el tudják adni ugyan magukat a hiszékenyeknek, a gyenge akaratúaknak, de amikor a teljesítésre kerülne a sor, amikor konkrétan neki kellene fogni a munkának, vagy valódi értéket kellene teremteni, akkor már csak ilyesmire vagyunk képesek, mint ez a „dokumentáció”.

Azzal kezdi ifj. Nagy Benedek, hogy olyan újságíró ír cikket a dokumentációról, aki ott sem volt annak bemutatóján. Ifj. Nagy Benedek úr azonban nem kellene elvitassa egyetlen újságírónak sem a jogát a kritikához. A véleményemet nem arról fogalmaztam meg, ami azon a rendezvényen elhangzott, hanem a „műről”, a munkáról, amit publikáltak: csak megtehetem ezt ifj. Nagy Benedek engedélye nélkül is, remélem, ha nem, minek hozták volna nyilvánosságra… Vagy csak a dicsérő véleményekre kíváncsiak? Ez is a sajtó dolga, még ha sokan nem is szoktak hozzá mifelénk: kritizáljon, kutakodjon, nyomozzon, kifogásokat emeljen, ha úgy tetszik: kötekedjen. Ezzel (is) tehet hozzá plusz értéket a társadalomhoz. A különböző érdekek, szempontok kiszolgálása is valóban, elő szokott fordulni a sajtóban, szakmabeliként nem is lehetek büszke erre. De én megpróbálom nem ezt az utat járni.

Azt mondja a levélíró, hogy ez csak a dokumentáció nyers szövegének a munkaverziója, de ugyanakkor azt is, hogy a Sapientia egyetem négy előadója vett részt a kidolgozásában, akik közül három doktori fokozattal rendelkezik. Ha ez tényleg így van, akkor elég nagy a baj: három doktori címmel csak erre vagyunk képesek? Mert a dokumentáció városbemutató részét olvasva az az ember érzése, hogy három, félig képzett újságíró egy fél órás sörözés alatt össze tudta volna hajítani, ha akad egy laptop a söröskorsók között internetes hozzáféréssel. Félreértés ne essék (újfent): értem én, hogy ez a munkaverziónak is a nyers változata, de még ilyen formában sem állunk ki egy ilyen munkával a nyilvánosság, a világ elé. Legalábbis, ha valamit akarunk adni magunkra.

Arra az érvre már nem is tudok mit mondani (szinte), hogy a lakosság létszámáról rendelkezésre álló „nagyobb adatot fogom használni” a „marketing-anyagban”, hisz „nem szaktanulmányt, demográfiai elemzést írok, hanem eladom a várost”. Én ezzel valahogy úgy vagyok, hogy ha „el akarom adni” a várost, akkor egy olyan marketinganyagot készítek róla, amelyik hiteles és támadhatatlan. Ha Csíkszereda lakóinak számáról két adat is elérhető, akkor a hitelesebbet választanám ki. S létezik-e hitelesebb adat a népszámlálásnál? De ez ilyen felfogásbeli kérdés: van, akinek a marketinganyag azt jelenti, hogy próbáljunk minél kedvezőbb képet festeni az eladandó dologról, néha a hitelesség árán is, de van, aki tisztességgel és becsülettel lefesti a helyzetet arra gondolva, hogy a potenciális befektetők a valóságra kíváncsiak, nem a reklámra, hogy ne mondjam: a megvezetésre. Hisz a befektető a pénzét kockáztatja, s jól megnézi, megválogatja, hogy hol és mire. S ha egy ilyen, a szakszerűség látszatát is sikertelenül keltő, tényszerű adatokban is hiteltelennek bizonyuló marketinganyagot lát, akkor mire gondolhat? Be akar-e majd fektetni egy olyan városba, ahol még egy ilyen leellenőrizhető alapadattal is meg akarják vezetni a városháza által megrendelt dokumentációban?

Az én cikkem okozhatott bosszúságot, megbánthatta ifj. Nagy Benedeket, valóban. Engem viszont az bánt, hogy sokan azt hiszik, erről szól az élet: hogyan lehet megvezetni a beruházókat, a városházát, a választópolgárokat. Manipulálva, reklámozva, ál-szakértelmet lobogtatva, ahelyett, hogy tényleg letennénk már valami igazi értéket az asztalra. Mert, ugye, „ezt tudjuk, csak erre vagyunk képesek”. De ugye nem muszáj ezt mindig elfogadjam?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.