Bakó Zoltán
2013. szeptember 12., 13:052013. szeptember 12., 13:05
Már jó ideje bevezették a kisgyerekek óvodai-iskolai étkeztetését. Ami önmagában nem lenne baj, sőt, üdvös kezdeményezés, ha elfogadjuk – és már miért ne fogadnánk el? –, hogy nagyon sok olyan gyerek van, főleg vidéken, akinek ez a sulikaja jelenti a biztos napi étkezést. Mondom üdvös, és még inkább az lenne, ha nem korlátozódna arra a nyomorult kiflire és joghurtra. Ám – sajna – erre korlátozódik. Más uniós országokban ezen a korláton már rég túlléptek, bevezették a valós étkeztetést, két-, helyenként háromfogásos étkek várják a gyerekeket. Nos, ilyenre nálunk gondolni sem lehet, nem hogy remélni. Legyen elég a romániai lurkónak az a „fél kifli uzsonna”!
Minden évben megszervezik a közbeszerzési pályázatot a tejre meg a kiflire. Amire az ország bármelyik szegletéből jelentkezhet bárki, aki ilyen termékek előállításával foglalkozik. Értelemszerűen az nyer, aki a legalacsonyabb árat kínálja, függetlenül attól, hogy mekkora távolságra van a táplálandó gyerektől. Így volt ez az idén is. Maros megyében például egy kolozsvári multi nyerte a tejszállítást. Úgyhogy Marosvásárhelyig több mint száz kilométert utazik a tejecske, hogy megtöltse a lurkók hasát. Már amennyire tölti az a mennyiség... S ha meg nem savanyodik útközben. Ezt a körülményt úgy szokták áthidalni, hogy eleve „savanyított” terméket – joghurtot, aludtejet – szállítanak. Akkor meg gond egy szál sem. A gombaflórás cucc akár napokig utazhat anélkül, hogy érdembeni változást szenvedne.
Gond a kiflivel vagy az azt helyettesítő pékáruval adódhat. Hallom, a kifliellátási szolgáltatást egy rovinari-i cég nyerte a Maros megyében. Bizonyára bagóért kínálta, ezért tudott nyerni. Namármost. Rovinari öt és félórai távolságra van Vásárhelytől autóval. Amíg idefuvarozzák a kiflit vagy pékárut, minimum megszárad. Mert ez nem olyan, mint a banán, hogy félig éretten vagy zölden felpakolják a termelők a hajóra, repülőre, aztán mire a rendeltetési helyére érkezik, vagy megérik, vagy megrohad. A kifli, az nem ilyen. Az szárad. Tehát már eleve prézliként érkezik. Legalábbis elméletileg.
Miért nem lehet csak helyi cégeket pályáztatni az iskolatej-programra? Mert ez országos pályáztatás, nem lehet diszkriminálni – mondják a hozzáértők. Akik csak ahhoz nem értenek (hozzá), hogy a gyereknek friss árura lenne szüksége, mert az az egészséges, az a jó, és az a logikus. Mert ez a törvény – vetik ellen(em) a már emlegetett hozzáértők. Nem tudom, miért nem értenek hozzá a törvényhozók. Mert egy jogszabályt – ha már rosszul alkották meg – meg lehet változtatni. Egyszerű törvénymódosítással. Csak épp kezdeményezni kellene. S akkor a megyebeli termelők is jól járnának. A pénz itthon maradna, a gyerekek meg frissen kapnák a kaját. Istennek hála pékség és tejfeldolgozó van annyi a környéken, hogy játszva meg lehetne szervezni a helyi pályáztatást. Igen ám, csak akkor csorbulna a centralizáció elve. A decentralizáció meg – enyhén szólva – büdös nekünk.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!