Bakó Zoltán
2014. július 04., 12:232014. július 04., 12:23
Sajátságos helyzetünk olyan jó száz éve sorstragédiák sorozatát hozta számunkra – nem mintha azelőtt nem bővelkedtünk volna ilyenekben – amit aztán több-kevesebb beletörődéssel viseltünk. Mást ne mondjak, két pusztító, vesztes háború után a múlt század közepén kulákosították a falvak legderekabb embereit, elvették mindenüket, néha még az életüket is. A sors különös fintora, hogy magyar gyilkolta a magyar embert az autonóm tartományban, tóthzolik, lőtelászlók lőtték az elrettentő példának kiszemelt magyar kulákokat Vadasdon, Nyárádszeredában, Vadadban, Udvarfalván s egyebütt, mindezek ellenére az életnek mennie kellett tovább, megszoktuk a megszokhatatlant, kibírtuk a kibírhatatlant, sorstragédiák – mert valódi tragédiaként élték meg a vagyonelkobzást, a hozzátartozók elhurcolását, megölését – szegélyezték az életutakat.
Az egyéni tragédiák, a gulágok, Duna-csatornák mellett volt nekünk közösségi tragédiánk is, ott van mindjárt a dicső szocializmus falurombolásos korszaka, amikor egyetlen tollvonással településeket lehetett leradírozni a térképről, eltüntetni négy-ötszáz éves közösségek fészkét, hagyományait, épített örökségét. És tették ezt velünk olyan természetes nyugalommal, mintha valóba ez volna az élet rendje, a fejlődés velejárója, s akadtak olyanok, akik ezt el is hitték.
Itt van mindjárt a székely szombatosságáról híres Bözödújfalu elárasztása. Annak kapcsán, hogy múlt vasárnap ledőlt, összeomlott az utolsó még álló tanúja az egykori létének, a katolikus templom tornya, egy egész sor írás látott napvilágot erről szerte a világban. Főként pedig a világhálón. S mert az emberek szeretnek túlozni, nem kevesen a hajdani diktátor, Ceauşescu utolsó rúgását vélték felfedezni a torony leomlásában. Mert kézenfekvő diktátort emlegetni, főleg olyanoknak az, akik azt a korszakot meg sem érték, vagy kisgyermekként élték át. Pedig, ha egy kicsit belegondolnának, vagy utánanéznének a dolgoknak, menten világossá válna, hogy a történéseknek nem az volt a sora. Az igaz, hogy a diktátor falurombolásos dühöngése indította el a folyamatot, de nem ő végezte be. A kitelepítések 1989-ben ugyan elkezdődtek, de a falut 1993-ban árasztották el vízzel. És akkor már három éve feküdt a diktátor a ghenceabeli betonszarkofágban. Három évvel a módszerváltás után. Azon lehet – és talán kellene is – vitatkozni, hogy akkor, \'93-ban meg lehetett-e menteni Bözödújfalut. A részben már kiürítettet.
Mert ki is volt hatalmon \'93-ban Romániában? A korabeli dokumentumok szerint a \'92-es parlamenti választások után a következő volt a pártonkénti megoszlás: a Nemzeti Megmentés Demokratikus Frontjának (FDSN) 166 képviselője ült az alsó- meg felsőházban, a Romániai Demokratikus Konvenciónak (CDR) 116, a Nemzeti Megmentési Frontnak (FSN) 61, a Románok Nemzeti Egységpártjának (PUNR) 44, az RMDSZ-nek 39, a Nagyrománia Pártnak (PRM) 32, a Szocialista Munkapártnak (PSM) meg 18. Nem lehetett volna meggyőzni ezt a „népképviseletet” az elárasztás szükségtelenségéről? Miután legtöbbjük nevében szerepelt a demokratikus megnevezés. Nem lehetett volna meggyőzni őket, hogy változtassák meg a diktátor-tervet, hagyják élni, visszanépesülni azt a falut? Annál is inkább, mert \'89 előtt a falurombolás nemzetközi tiltakozásokat váltott ki. Próbálkozott-e legalább valaki a falu megmentésével? A diktátornak megvannak a maga bűnei, és nem is kevés. De ne próbáljuk a vízzel való elárasztást is ráírni a számlájára. Az már az új korszak sara.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!